שתף קטע נבחר

"אם צה"ל יוצא – אני נכנס"

"בפגישה היום עם שרון אשיב בחיוב על ההצעות הישראליות לקחת אחריות ביטחונית על שטחים פלסטינים שיפונו על-ידי צה"ל", אומר אבו מאזן ל"ידיעות אחרונות", ומבקש להבהיר: "בעזה יש לנו 30% מהיכולת הביטחונית. בגדה אין לנו בכלל כוח"

"אני מעריך שבשבוע הבא אגיע להסכם הפסקת אש עם החמאס" – כך אמר ראש הממשלה הפלסטיני, אבו-מאזן, בראיון מיוחד שמתפרסם היום (ה') ב"ידיעות אחרונות".
"החמאס יתחייב להפסיק את הטרור גם בתוך הקו הירוק וגם בשטחים. בעקבות ההסכם עם החמאס אני מקווה להגיע גם להסכם עם התנזים ועם הג'יהאד האיסלאמי, אבל עוד לא הספקנו להיפגש. אנחנו מנהלים מגעים בנושא הזה עם מנהיגי הארגונים בשטחים ובחו"ל ועם הפעילים בבתי הכלא".
אבו-מאזן הדגיש שההסכם עדיין לא נחתם, אבל בפגישתו עם ראשי החמאס בעזה ביום חמישי שעבר הם גילו נכונות להגיע ל"הודנה", הפסקת אש. "יש להם אחריות כוללת לגורל העם הפלסטיני", אמר.
אבו-מאזן מקווה להגיע להסכם עוד לפני פגישת הפסגה עם בוש ושרון ביום רביעי הבא.
הוא הבהיר שלא מדובר בהפוגה שבה יוכל החמאס להצטייד מחדש ולהתגייס לחידוש הלחימה. לדבריו, הפעילות הצבאית של החמאס תיפסק לחלוטין. "ישראל צריכה לעזור באמצעות שחרור אסירים והימנעות מפעולות צבאיות".
אבו מאזן נשאל אם תחזור הרשות להשתמש בכוח נגד החמאס, כפי שעשתה חודשים אחדים ב-1996, אם ההבנות עם החמאס יופרו. "אנחנו לא חוזרים לאחור", אמר אבו-מאזן. "מלחמת אחים – לעולם לא".

"אקח אחריות ביטחונית"

ראש הממשלה הפלסטיני ייפגש עם שרון הערב בירושלים. "בפגישה היום אני מתכוון להשיב בחיוב על ההצעות הישראליות לקחת אחריות ביטחונית על שטחים פלסטינים שיפונו על-ידי צה"ל", אמר אבו-מאזן.
בפגישה הקודמת בין שרון לאבו-מאזן אמרו הפלסטינים שאינם מוכנים לקבל אחריות ביטחונית לפני שישראל תודיע על אימוץ מפת הדרכים. יו"ר המועצה המחוקקת, אבו-עלא, שהשתתף בפגישה, הבהיר שוב ושוב שבלי אישור מפת הדרכים לא יהיה שום מהלך פלסטיני.
בינתיים לא אישרה ממשלת ישראל את מפת הדרכים. אבו-מאזן אמר אמש שיסכים לקחת אחריות על כל שטח, בתנאי שזה יהיה במסגרת מפת הדרכים. מדובר בשטחים בצפון רצועת עזה ובמרכזי הערים.
ההסכמה עם הפלסטינים סוללת את הדרך ליציאה של צה"ל מאזורים שנתפסו במבצע חומת מגן לפני שנה ומשטחים נוספים. אבו-עלא, שבפגישה הקודמת פתח חזית סירוב מול שרון, לא ישתתף בפגישה הערב בגלל ביקור שלו בפאריז.
"כרגע אנחנו מגיעים בקושי ל-30% מהיכולת הביטחונית שלנו ברצועת עזה", אומר אבו-מאזן, "ובגדה אין לנו כוח בכלל, בגלל הכיבוש".
על רקע העברת האחריות לפלסטינים מתכוון צה"ל לצמצם ביותר את הפעילות הצבאית ההתקפית שלו בשטחים, ובכלל זה סיכולים ומבצעים יזומים. הקפאת הפעילות תהיה על בסיס ניסיוני, ובהנחה שלא יהיה פיגוע המוני שיהפוך את הקערה על פיה.

שבחים לשרון

אבו-מאזן משבח בהתלהבות את הדברים שאמר שרון על הכיבוש בסיעת הליכוד בכנסת ביום שני. "מאז 67' לא היה מנהיג ישראל שהוציא מפיו את הביטוי כיבוש ", אמר לנו אמש. "זה דבר מצויין. עכשיו מגיע השלב הבא: אחרי ששרון תיאר בצורה נכונה כל-כך את המציאות, הגיע הזמן למעשים – לסיים את הכיבוש".
אמרנו לאבו-מאזן שבינתיים שרון תיקן את עצמו: הוא לא התכוון לכיבוש השטח, אלא לכיבוש האוכלוסייה.
"הוא לא תיקן", הגיב אבו-מאזן. "הוא הישלה את עצמו. אם רק האנשים כבושים, להיכן נעלם השטח? עם ביטויים כאלה אנחנו נחזור לשנות ה-70', שבהם ראשי ממשלת ישראל אמרו שבשטחים גרים אנשים, אבל הכחישו את קיומם כעם. הם היו מוכנים למצוא להם פתרון הומניטארי, אבל לא פתרון לאומי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אבו מאזן. לקוח אחריות
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
דחלאן. יילחם בחמאס?
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
שרון. "חייב לקבל את מפת הדרכים"
צילום: איי פי
מומלצים