שתף קטע נבחר

דחלאן ל-ynet: "יש לי יסוד להאמין שנצליח עם החמאס"

השר לענייני ביטחון הפנים ברשות משרטט בראיון ל-ynet את הציפיות הפלסטיניות מישראל לקראת השבוע המדיני העמוס, ששיאו בפסגה המרובעת בעקבה. "אל תשחקו עם סעיפי מפת הדרכים", הוא מזהיר, ומביע אופטימיות לגבי הסיכויים להגיע להסכם עם החמאס

מוחמד דחלאן הופך בימים אלה לדמות המפתח הביטחונית מאחורי יישום "מפת הדרכים". מי שמוגדר "השר לענייני בטחון פנים" בממשלתו של אבו מאזן, הוא האיש שבישראל רואים בו את מי שאמור לספק את הסחורה. אבו מאזן הוא פניה של הרשות הפלסטינית החדשה, נטולת ערפאת כביכול. דחלאן הוא הידיים שפועלות בשטח, ואמורות להרגיע את החמאס והג'יהאד האיסלאמי. איך? זו כבר הבעיה של דחלאן.
גם הלילה, כמו בכל הפגישות המדיניות, ליווה דחלאן כצל את אבו מאזן לפגישה עם שרון בירושלים. בראיון ל-ynet הוא משרטט את הצעדים המתחייבים, לדעתו, לצורך הצלחת מפת הדרכים, לקראת הפסגה המרובעת בעקבה בשבוע הבא.
"אנו נחושים ליישם את כל סעיפי מפת הדרכים, ובראשם את סעיף ההצהרה ההדדי על קבלת המפה כפי שהיא", הוא מבהיר, "כל 'משחק' באחד מסעיפי המפה - משמעותו פתיחה ברגל שמאל של המשא ומתן בין הצדדים". לדברי דחלאן, הפלסטינים קיבלו מסרי הרגעה מהאמריקנים, לפיהם לא יחול כל שינוי במפת הדרכים. "אם הצד הישראלי יתעקש כמו בפעמים הקודמות לשחק עם סעיף פה וסעיף שם - הרי שסופה של מפת הדרכים יהיה כסופם של כל המסמכים והתכניות הקודמות".

מעבר לדרישה שלא לעשות שינויים במפה, במה עוד תלוי המשא ומתן?

"שחרור העצירים הפלסטינים הוא המפתח להצלחת כל המגעים עם ישראל ולהצלחת מפת הדרכים. בשלב הזה, העם הפלסטיני אינו עסוק למשל בשאלה כיצד תיפתר סוגיית ירושלים, שהיא סוגייה חשובה, אך תידון בשלב האחרון. העם הפלסטיני רוצה כעת לראות את עשרות אלפי העצירים הכלואים שנים רבות בישראל חוזרים למשפחותיהם. שיחרורם ייתן דחיפה לתהליך השלום ויביא את כל העם הפלסטיני לתמוך בו. שחרור עצירים יכול לשכנע שניים, שלושה, חמישה מבצעי פיגועי התאבדות לחזור בהם - וגם זה הישג".

איך אתה מתייחס לדברי שרון על הצורך בסיום הכיבוש?

"אנחנו מקווים שדברי שרון היו כנים ואמיתיים, אולם על דברים אלה להיות מלווים בצעדים בשטח. העם הפלסטיני לא רוצה רק דיבורים. הרחוב צריך לראות שאין טנקים, אין הרג ואין הרס. בכל אופן, אנחנו מתייחסים אל הדברים כפי שהם וברצינות מלאה".

מה לגבי הצעדים שלכם? מה קורה בשיחות עם חמאס על הפסקת הטרור?

"יש לי יסוד להאמין שנצליח. אנחנו עושים עבודה קשה בשבועות האחרונים, כדי להגיע להבנות עם כל הפלגים הפלסטינים, עם כל הקבוצות החמושות, על כיבוד מדיניות ממשלת אבו מאזן. זאת, בלי לעשות שימוש בכוח ומבלי להסתמך על היגיון הכוח".

תקבלו את הצעת ישראל להעביר לכם אזורים לשליטה ביטחונית - כמבחן ליכולת שלכם?

"אני לא מעוניין להיכנס למה שעובר בראש של הישראלים. עליהם להבין שצעדים אמיתיים וכנים בנוגע לעצירים, בנוגע לרגיעה בשטח - חיוניים ביותר. מפת הדרכים ברורה. אם ישראל לא תסייע בידינו להביא להצלחת המפה, הרי שהיא איננה מעוניינת בהצלחת הממשלה של אבו מאזן ובהצלחת הרשות הפלסטינית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
דחלאן. אל תתעקשו
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
שרון. מתייחסים לדבריו ברצינות
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אבו מאזן. מקווים שהחמאס יכבד את ממשלתו
צילום: איי פי
מומלצים