שתף קטע נבחר

בוש: "ביכולתי להפעיל לחץ על אריאל שרון"

נשיא ארה"ב הבהיר שהוא מחוייב לדאוג לשלומם של ילדים פלסטינים וישראלים וקרא למנהיגי העולם הערבי: אחריותכם להילחם בטרור ולמנוע מהרוצחים מלעצור את תהליך השלום

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, הגדיר הלילה (ו') את ביקורו במזרח התיכון "ביקור בעל חשיבות עליונה" והבהיר שהוא "יכול ללחוץ על ראש הממשלה, אריאל שרון". בוש אמר את הדברים בראיון משותף שהעניק בבית-הלבן לחמישה עיתונאים מרוסיה, צרפת, פולין, ומהעיתונים הערבים אל-חיאת הסעודי ואל-אהראם המצרי.
בוש אמר כי הדברים שעשה קודמו בתפקיד ביל קלינטון מהווים לקח חשוב, והוא סבור שהתהליך המדיני אינו יכול לנוע קדימה כל זמן שהצד הביטחוני אינו מטופל. הוא הוסיף כי התנאי לתהליך שלום הוא פעולה משותפת שנועדה למנוע מהמרצחים לעצור את התהליך.
הנשיא האמריקני הבהיר שהוא מתחייב להנחיל את תפיסת עולמו לגבי מדינה פלסטינית שתחיה בשלום לצד ישראל: "אני מבין את הספקות וההיסוסים וכן את השקפות האנשים, אולם אינני מוכן להפסיק לקדם את העולם לעבר השגת התוצאות הראויות".
בוש אמר שאחריות הדדית מוטלת על הצד הישראלי והפלסטיני כמו גם על ארה"ב: "אני רוצה להבהיר לעולם שאנו כמנהיגים פועלים למען השלום וזו גם אחריותם של המנהיגים בעולם הערבי להילחם בטרור ולמנוע מהרוצחים מלעצור את התהליך".
בוש הוסיף: "הזכות לכבוד האדם ולחירותו איננה מתנת ארה"ב לעולם אלא מתנתו של אלוהים לכל אדם. אני מאמין בכך מעומק לבי. זהו העיקרון שמנחה אותי, על מנת שהאם והאב הפלסטינים יוכלו לגדל את ילדיהם בסביבה שקטה ולכל ילד תהיה ההזדמנות ללמוד ולחיות חיים בטוחים. את אותן התחושות אני חש לגבי האזרחים הישראלים כדי שילד לא יילך עם אמו או עם אביו אל השוק וימצא שם את מותו בפיגוע טרור. עלינו לעצור דרך זו של אלימות על מנת שלעולם תהיה תקווה".
כתב עיתון אל-חיאת שאל את בוש: "האם ביכולתך להפעיל לחץ על אריאל שרון בתקופת בחירות בארה"ב?" בוש השיב: "כמובן שביכולתי לעשות כן. לו הייתי חושש לקבל החלטות הכרחיות מסיבות מדיניות למען קידום תהליך השלום, הרי שלא הייתי מגיע לאיזור. אני מאמין שהשלום אפשרי ושעליי מוטלת האחריות למצוא את התנאים להנעת התהליך קדימה".
באשר לשאלה אם אבו מאזן מסוגל להילחם בטרור השיב: "ראשית כל מדובר במנהיג פלסטיני חדש שהתחייב באופן פומבי להילחם בטרור. אני סבור כי ביכולתו להצליח בכך, בפרט אם העולם הערבי יתמוך בו. אני סבור כי אנשים התעייפו וכי התקווה כמעט ואבדה מחלק זה של העולם. יחד נוכל להנחיל תבוסה לטרור ולהביא לפירוקו. אין זה אומר שמחבל מתאבד לא יצליח להסתנן. זה יכול לקרות, אולם אנו לא נאפשר לכוחות הרשע לעצור את התהליך שצופן בחובו תקווה לכולם".
בוש הביע תקווה כי "במאמץ מרוכז של ההנהגה, לא רק של ישראל, ארה"ב והרשות הפלסטינית, אלא גם של מצרים, סעודיה ומדינות נוספות ניתן יהיה להנחיל תבוסה לטרור שמעוניין בעצירת התהליך".
הנשיא האמריקני תיאר את יאסר ערפאת כ"מנהיג מהדור הישן" שהיתה לו הזדמנות להנהיג, אך הוא לא מימש אותה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ביקור בעל חשיבות עליונה. בוש
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
ילחץ על שרון?
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ציפיות מההנהגה החדשה של אבו מאזן
צילום: איי פי
צילום: איי פי
איש הדור הישן. ערפאת
צילום: איי פי
מומלצים