שתף קטע נבחר

הדולר יורד: המחירים יורדים; יצואנים: נפטר עובדים

טוענים: קווי ייצור רבים לייצוא עלולים להיסגר; המרוויחים הגדולים: שוכרי הדירות, ואנשים שנטלו הלוואות דולריות

תעשיינים ויצואנים מאיימים כי ייאלצו לפטר אלפני עובדים במפעליהם, אם הדולר יישאר ברמתו הנמוכה. זאת משום שלא ניתן יהיה להמשיך ולהפעיל קווי ייצור של מוצרים, שהייצוא שלהם בשער הדולר הנוכחי יגרור הפסדים.
שרגא ברוש, יו"ר מכון היצוא, מסביר כי ברגע שיצואן קיבל הזמנה לפי שער דולר מסוים והביצוע הוא לפי שער דולר נמוך משמעותית, זה הופך את יצוא ללא כדאי.
לדברי צבי ימיני, יצואן מצטיין ונשיא יצרנית מוצרי הפלסטיק "צאג", "היות ובלתי ניתן היה לחזות ירידה כל-כך חדה בשער הדולר, נוצר מצב שהתקשרויות עם לקוחות בחו"ל נעשו על-פי הנחת דולר מסוימת, וכיום בזמן הביצוע הכדאיות הכלכלית של אותן עיסקאות השתנתה לרעה".

המחירים בדרך למטה

בעוד שהיצואנים, משכירי הדירות ובעלי חסכונות במט"ח נפגעים, יש גם הנהנים מירידת הדולר: שוכרי דירות, אנשים שלקחו הלוואות דולריות והאזרחים בכלל, שמרוויחים מהוזלת הדלק והטיסות לחו"ל וירידות מחירים של מוצרי יבוא.
מי שהחזיק דולרים בשנה האחרונה הפסיד כבר 11.5%. הריבית על הדולרים היא אפסית, ולכן ההפסד של מי שהחזיק דולרים בחיסכון גדול יותר. מנגד, מי שהחזיק את כספו בשקלים וקיבל הצמדה למדד, שעלה בשנה ב-6.5%, וריבית - הרוויח.
במחירי המוצרים בשוק לעת עתה אין שינוי משמעותי. בעלי עסקים מסרו כי בגלל המיתון הם בחרו לספוג חלק גדול מעליית הדולר והאירו לפני מספר חודשים, ולכן היום, כאשר שער הדולר יורד, אין באפשרותם להוריד את המחירים.
רוב החברות המייבאות מוצרי חשמל מצהירות כי רק אם הדולר ימשיך לרדת הן יורידו את המחירים בהתאם. עם זאת, נמצאו בסוף השבוע גם כאלה שהודיעו על הורדת מחירים לאלתר.
מקבוצת "סקאל" נמסר כי כבר היום יעדכנו רשתות "סקאל אלקטריק" ו"סקאל ספורט" את המחירים על-פי שער הדולר החדש. רשת המזון "טיב טעם" מסרה כי מחירי המוצרים המיובאים ממדינות הסוחרות בדולר ירדו ב-10% ויותר במהלך החודשיים האחרונים.

היום: הדלק מוזל

בעקבות ירידת הדולר מוזלים הבוקר (א') מחירי הדלקים. מחיר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת ובנזין 96 אוקטן יעמוד מעתה על 4.5 שקלים לליטר - הוזלה של 3 אגורות לעומת החודש שעבר.

התעוררות בשוק הדירות

בשוק הדירות מורגשת כבר התחזקות השקל, כאשר הנהנים העיקריים הם שוכרי הדירות. בנוגע לרכישת דירות, הציפייה היא שנפילת הדולר תביא להתעוררות השוק. יותר דירות יימכרו במחירים זולים יותר, בעיקר דירות יד שנייה הנקובות בדולרים. לדברי איציג גביש, מנכ"ל "סנצ'ורי 21", גם לריבית המשכנתאות היורדת השפעה רבה, ולרוכשים יש הזדמנות לקבל הנחות ניכרות.

מחירי הרכב: השפעה שולית

על מחירי המכוניות צפויה להיות דווקא השפעה שולית, שכן רוב היבואנים מתחשבנים כיום עם יצרני הרכב שלהם באירו, שדווקא הולך ומתחזק. דוד עיני, מנכ"ל UMI, אומר שבשלב זה מעדיפים היבואנים לנצל את המרווח שנוצר כדי לתת הנחות ללקוחות או אשראי בתנאים נוחים. אבל, אם יתברר ששערי המטבע של סוף השבוע האחרון יישארו בתוקף, סביר להניח שלקראת אמצע החודש יתחילו היבואנים לשקול אפשרות של הפחתת מחירים רישמית.

חו"ל במחירים מוזלים

בחברות התעופה וסוכנויות הנסיעות אומרים כי ייסוף השקל בא בזמן טוב כאשר יש סימנים ראשונים של התעוררות. "המצב הזה הוזיל את החבילה לישראלים ב-7%-8%", אומר רונן קרסו, סמנכ"ל השיווק של סיטונאית הנסיעות "איסתא". "אנשים מגיעים לסוכנויות ומשלמים את כל המחיר, רובו במזומן, כדי להקפיא את המחיר", אומר קרסו.
יואב לוי, סמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על, אמר כי הקיץ הזה צופה אל על גידול ביציאת משפחות לחו"ל, ועקב כך נערכה החברה להציע מגוון רחב של מבצעים למשפחות.

השתתפו בהכנת הכתבה: נורית פלתר, נווית זומר, עופר פטרסבורג, מאיר תורג'מן, גד ליאור, יהודית יהב, בני ברק ואריה אגוזי

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירידת הדולר. המרוויחים והמפסידים
מומלצים