שתף קטע נבחר

איתם: המפד"ל לא תשב בממשלה בכל מחיר

חילוקי דעות במפד"ל על סוגיית הישארותה של המפלגה בממשלה לאור אימוץ מפת הדרכים. סגן שר הדתות יצחק לוי קורא לפרישה. איתם ואורלב סבורים שיש להישאר: "כל הפרישות הקודמות הוכחו כשגיאות שהזיקו יותר משהואילו"

יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם רמז היום (יום א') שמפלגתו עשויה לפרוש מהממשלה נוכח התמיכה במפת הדרכים ובכינון מדינה פלסטינית. עם זאת אמר איתם שעדיפה עליו לחימה על עקרונותיה של המפד"ל מתוך הממשלה משום שכך השפעתה גדולה יותר. "החלטה על פרישה מן הממשלה לא צריכה להיעשות בפזיזות באופן שעוד נצטער עליו", אמר איתם והוסיף: "אנו בהחלט מודאגים מהמדרון החלקלק אליו פוסע ראש הממשלה ונבחן מדי יום את הנעשה בשטח ואת מידת השפעתנו".
איתם סירב להגדיר קווים אדומים שלאחר חצייתם תפרוש מפלגתו. גורמים במפד"ל העריכו שהמפד"ל לא תוכל להישאר בממשלה אם וכאשר תתקבל ההוראה לפנות התנחלויות, אולם איתם אמר בהקשר זה כי דיבור על פינוי יישובים מעודד את הטרור ויש להורידו מסדר היום בדיוק כמו שהדיבורים על מלחמת אחים מעודדים את הטרור וגורמים נזק לחברה הישראלית. יו"ר המפד"ל הביע באחרונה בראיון ל-ynet ספק אם מפת הדרכים תתגבש לתוכנית מדינית ממשית.
עמדתו של איתם מקובלת, כך נראה, על שאר שרי המפד"ל. שר הרווחה, זבולון אורלב, אמר: "הימין צריך להפיק לקחים וללמוד מנסיון העבר ולא להפקיר את הזירה הממשלתית. כל הפרישות הקודמות שלא בעיתן הוכחו כשגיאות פוליטיות ומדיניות שהביאו למהפכים פוליטיים והזיקו יותר משהואילו". חבר הכנסת לשעבר, חנן פורת, אמר בראיון לערוץ 7: "בשלב זה צריך להישאר בממשלה, אך יש לעזוב אחרי שיפונה המאחז הראשון".
דבריו של איתם באים בעקבות קריאות מצידו של סגן שר הדתות, ח"כ יצחק לוי לפרוש מהממשלה. מחר צפויה המפלגה לקיים דיון ראשון במפת הדרכים זאת לאחר שלוי הטיח ביקורת חריפה באיתם על שלא כינס עד כה דיון בנושא.
"יש לדון בעניין במפלגה לפני שתתקבל החלטה כלשהי", אמר לוי. "שרון מוביל מהלך מסוכן ואנו נגררים אחריו, בלי אפשרות מעשית של המפד"ל להשפיע. אסור לנו להיכנס למצב שנידרדר יחד עם הממשלה עד למדינה פלסטינית. אני בטוח שבסופו המפד"ל תצא מן הממשלה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
להישאר ולהשפיע מבפנים. השר איתם
צילום: מיכאל קרמר
דודו פריד
לפרוש בטרם ניגרר. סגן השר לוי
דודו פריד
מומלצים