שתף קטע נבחר

נציג מרצ בירושלים: חושש מהעברות כספים לחרדים

על-רקע בחירתו התקדימית של ראש עירייה חרדי בבירה, מזהיר פפה אללו, ראש סיעת מרצ במועצה החדשה, חשש מקיפוח תקציבי של החילונים. עם זאת, הוא מרגיע בקשר לשמירת הסטטוס קוו בעיר. ראיון

"החרדים ינסו להעביר חלקים מהתקציב העירוני למטרות ולמוסדות שלהם", כך טען הבוקר (ד') פפה אללו, ראש סיעת מרצ במועצת עיריית ירושלים, בעקבות בחירתו של אורי לופוליאנסקי מ"יהדות התורה" לראשות העיר.
אללו מזהיר: "הם יקחו כסף לשכונות שלהם. אם למשל יהיה בית ספר חילוני שנמצא בירידה מבחינת מספר תלמידים, הם ינסו לסגור אותו ולהעביר את הכספים לציבור החרדי. או שתחת הסעיף 'תרבות', הם יעבירו כספים לכל מיני חגיגות בחצרות של רבנים. הם לא יפגעו בחיי היומיום, זו תהיה התאבדות מבחינתם".
בבחירות למועצת העיר, שמונה 31 נציגי מפלגות, מסתמן כי רשימת "יהדות התורה" זכתה ב-9 מנדטים. רשימת "ירושלים תצליח בראשות ברקת" קיבלה סביב 6 מנדטים, ש"ס - 5, המפד"ל - 4, מרצ - 3, שינוי - 2 והליכוד בין מנדט ל-2. ככל הנראה, העבודה לא עברה את אחוז החסימה. סער נתנאל, הומוסקסואל מוצהר, נבחר אף הוא למועצת העיר. משרד הפנים יפרסם במהלך היום את התוצאות הסופיות.
למרות החשש, סבור אללו כי "החרדים לא יפגעו במצעד הגאווה ב-13 בחודש, כי גם הם מבינים שלדברים האלה יש דינמיקה כזאת שתוציא מאות ואלפים במחאה לרחובות והמצעד הזה יתקיים בכל מקרה גם בלי עידודם או תמיכתם. כך יקרה אם הם ינסו לסגור משהו, זה מה שיכול להוציא את החילונים מהאדישות שלהם".
אללו הוסיף: "אני חושב שהבחירה של לופוליאנסקי תפגע עוד יותר בתושבי מזרח ירושלים, שגם ככה מצבם חמור ביותר. חוסר האכפתיות וחוסר ההשקעה של היהודים בערביי מזרח העיר יהיה גדול יותר. זה חמור מאד".
לדבריו, "צפיתי את התוצאות האלה, אבל זה מה שהציבור החליט ואנחנו כמובן נקבל את זה, זו דמוקרטיה. שוב הציבור החילוני הראה אדישות, מצד אחד אני מאשים אותו ומצד שני החילונים לא העמידו מועמד אטרקטיבי לראשות העיר. הם נאלצו לתמוך במועמד אלמוני, שלא מכיר את העירייה. לעומת החילונים, החרדים תמיד עומדים מלוכדים יותר ומוכנים לפעול יותר למען השגת האינטרסים שלהם".
"אני בהחלט חושש ממה שיקרה", אומר אללו. "בשנה האחרונה היגרו מירושלים 18,000 איש, ובעשר השנים האחרונות עשו את זה 180,000 איש. נכון שהסיבות לכך הן רבות, אבל עובדה היא שמבין 18,000 האיש האלה, רק 4000 הם חרדים. חילוניים חשים שהעיר הזאת לא שלהם יותר ועם ראש עיר חרדי זה רק ילך ויחמיר".
הוא הוסיף: "אני חושב שלופוליאנסקי לא יעשה דברים קיצוניים, הוא לא יפגע במה שנשאר לחילונים בעיר בשבת, למשל, כי הוא מבין שהוא צריך אותנו. אין לו ברירה, החילונים הם הרוב שמשלם מיסים בעיר הזאת ואת זה הוא תמיד זוכר. כאמור, לדעתי מה שכן יקרה, זה פגיעה בתקציב".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן פורגס
לופוליאנסקי. "ינסה להעביר כספים לחרדים"
צילום: דן פורגס
צילום: ג'רמי פלדמן
מצעד הגאווה "לא יבוטל" (ארכיון)
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים