שתף קטע נבחר

דיון בכנסת: איך לשמור על הזכויות של מפוני המאחזים?

ועדת החוקה של הכנסת דנה בנושא בעקבות עדויות של מפוני שני מאחזים, לפיהן נפגעו זכויותיהם הבסיסיות. חברי הוועדה החליטו כי יש להקפיד על הזכויות ולפרסם את הנהלים הנוגעים לפינוי המאחזים. ההצבעה בנושא תתקיים ככל הנראה מחר

ועדת החוקה של הכנסת קיימה היום (א') דיון בעניין זכויות האזרח של מפוני ההיאחזויות הבלתי חוקיות בשטחים. הדיון התקיים בעקבות פנייתו של יו"ר ועדת הפנים בכנסת, ח"כ יורי שטרן (האיחוד הלאומי), ובעקבות עדויות מפי תושבי מאחזים לשעבר.
בשבוע שעבר קיימה ועדת הפנים ישיבה סגורה בהשתתפות כמה משפחות שפונו מחוות גלעד ומגבעה 26. בישיבה נשמעו עדויות והוצגו ראיות מהן עולה, לכאורה, חשד כי כוחות הביטחון שעסקו בפינוי, פגעו בזכויות אזרח בסיסיות של המפונים. בין הזכויות שנפגעו, לטענת המפונים: אי מתן זכות שימוע בטרם הפינוי, אי מתן התרעה מספקת לפני הפינוי, אי התחשבות בצרכים בסיסיים של המפונים ופגיעה בלתי סבירה וללא כל צורך ברכושם.
בעקבות עדויות אלה, פנה ח"כ שטרן אל יו"ר ועדת החוקה, ח"כ מיכאל איתן, וכן שלח מכתבים אל שר הביטחון ואל השר לביטחון פנים בהם כתב, בין היתר: "כיוון שבנסיבות המדיניות-פוליטיות הקיימות אנו עלולים להתבשר בקרוב על פינוי והריסת מאחזים נוספים, ועל מנת שלא יימצא פגם בפעולות כוחות הביטחון, אני פונה להנחות את כוחות הביטחון ואת כל המעורבים בדבר, הן לעניין פינוי המאחזים והן לעניין הריסת מבנים לא חוקיים לכאורה, לפעול בהתאם להוראות החוק".
בדיון היום בוועדת החוקה הגיעו חברי הוועדה למסקנה כי קיים צורך להקפיד על זכויות האזרח במקרה של פינוי מאחזים. כמו כן, הוחלט לדרוש מהממשלה ומכוחות הביטחון לפרסם את הנהלים הנוגעים לפינוי מאחזים. עם זאת, לא התקיימה הצבעה בעניין זה, ונראה כי היא תתקיים רק מחר.
ח"כ יולי תמיר, שהשתתפה בישיבה אומרת כי "דווקא בשעה שהגענו להחלטה כי המדינה חייבת לפנות מאחזים והתנחלויות, חשוב מאוד שתהליך הפינוי ייעשה תוך שמירה מדוקדקת של שמירת זכויות האדם של המתנחלים. חשוב לא פחות שהמתנחלים יתחייבו לא לפגוע בכוחות הביטחון וינהלו את ההתנגדות באופן דמוקרטי ולא אלים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפינוי מחוות גלעד
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
שמירה על זכויות אדם. תמיר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים