שתף קטע נבחר

"אל תצפו שנשב בשקט"

ראיון עם בכיר החמאס, איסמעיל אבו שנב, שאומר ל-ynet כי ניסיון החיסול הכושל של רנטיסי בעזה הוכיח כי "שרון מבין רק את שפת הכוח" - והחמאס מאיים להגיב בהתאם. לטענתו של אבו-שנב, מרבית העם הפלסטיני אינו מאמין עוד בסיכויי "מפת הדרכים"

התחושה בארגון החמאס היא של נקודת רתיחה. ברקע מתנהלים אמנם היום (ד') מאמצי תיווך קדחתניים של מפקד המודיעין המצרי, הגנרל עומר סולימאן, אבל בחמאס שבים ומזהירים כי הנקמה "היא שאלה של זמן".
ברשות הפלסטינית מרגישים זאת היטב, וחוששים כי סדרת פיגועים יכולה להטביע את הישגי פסגת עקבה בדם. העיתון "אל-קודס אל-ערבי", היוצא לאור בלונדון, אף דיווח כי ראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן איים להתפטר בשיחה עם גורמים אמריקנים, אם תימשך ההסלמה.
"השייח אחמד יאסין הבהיר אחרי מעשה התוקפנות אמש שכל האופציות פתוחות. זכותנו להגיב, התגובה תבוא והיא תהיה קשה", כך אומר בראיון ל-ynet השייח איסמעיל אבו שנב, אחד מראשי החמאס.
לדברי אבו שנב, ניסיון ההתנקשות בעבד אל-עזיז רנטיסי היה מסר של ישראל לפלסטינים, לפיו היא מבינה רק את שפת הכוח - וכן מסר לאמריקנים כי ישראל מיישמת 'בדרכה' את מפת הדרכים. אבו שנב אומר כי החמאס יבחן היטב את השתתפותו בדיאלוג הפנים-פלסטיני, אולם לדבריו ידרוש את המשך ההתנגדות החמושה - ולא יסכים לנצור את אשו. ראיון.

השייח אבו שנב, מהו מצבו של עבד אל עזיז רנטיסי?

"מצבו של רנטיסי בסדר גמור, הוא משתפר. פציעתו היתה קלה אבל מצבו של בנו עדיין קשה".

גורמי ביטחון בישראל טענו כי רנטיסי עמד בראש הזרוע הצבאית של החמאס והנחה עשרות פיגועים נגד יעדים ישראלים, בהם תקיפת החיילים במוצב ליד מחסום ארז.

"השקרים האלה של ישראל אחרי כל ניסיון חיסול - בין אם הוא מוצלח ובין אם לאו - הם שקרים ידועים. זהו ניסיון ישראלי עלוב לרמות את דעת הקהל. ידוע לכל ששרון ומופז הם שקרנים ופושעים, לכל אורך ההיסטוריה".

מהו לדעתך המסר הישראלי בפעולה אמש?

"ישראל העבירה בניסיון הפושע הזה שלושה מסרים: מסר ראשון לאבו מאזן, שאומר 'הנה אנו מבצעים את מה שהצגת בעקבה'. מסר שני הוא לרחוב הפלסטיני, לפיו שרון מבין רק את שפת הכוח ולא יאפשר שום רגיעה. מסר שלישי הוא לאמריקנים - שישראל רוצה ליישם 'בדרכה' את מפת הדרכים".

מה יעלה בגורל מפת הדרכים אחרי האירוע אתמול?

"לדעתי, גורל מפת הדרכים יהיה כגורל המסמכים והיוזמות הקודמים, שכן היא אינה מבוססת על הצדק ועל השבת זכויות הפלסטינים. מדובר בצעד טקטי ישראלי-אמריקני, שנועד להשלות את העולם הערבי, כאילו הנה יש יוזמה מדינית - אבל היוזמה הזו היא אשליה. מטרתה העיקרית היא המשך התוקפנות הישראלית נגד הפלסטינים וכן איתור שותפים ערבים שישתפו פעולה עם ישראל".

לתחושתך, מהי האווירה ברחוב הפלסטיני בעקבות פעולת החיסול הכושלת?

"הרחוב הפלסטיני לא קיבל את מפת הדרכים לפני ניסיון החיסול, לפני שארם ולפני עקבה. אחרי הוועידות ואחרי הניסיון אמש האווירה ברחוב הפלסטיני שלילית עוד יותר כלפי מפת הדרכים - ולמעשה אין שום סיכוי למפה הזו. קיים קונצנזוס ברחוב הפלסטיני כי היא איננה מובילה לשום מקום".

האם תהיו כעת מוכנים לחידוש הדיאלוג עם אבו מאזן והרשות הפלסטינית?

"כאשר תופנה אלינו הבקשה להשתתף בדיאלוג - נבחן זאת, אבל הדיאלוג יימשך והוא יתחזק. הוא יתחזק לכיוון המשך ההתנגדות והמאבק בכיבוש, ולא בכיוון של הפסקת ההתנגדות לכיבוש".

איימתם בתגובה קשה ומרעידה.

"השייח אחמד יאסין הבהיר שכעת כל האופציות פתוחות ושכל ישראלי הוא יעד להתנגדות הפלסטינית. לא נוכל לשבת בשקט לאחר האירוע אתמול. הפושע צריך לשלם את המחיר - וזה יהיה מחיר כבד. זכותנו להגיב על התוקפנות הברברית הזאת".

אם תגיבו כך, רק תגייסו את האמריקנים נגדכם, לאחר שהם כבר כינו אתכם אויבי השלום.

"האמריקנים היו תמיד בצד המנוגד לאינטרסים ולזכויות של הפלסטינים, אנו לא מצפים מהם לדבר. לא נשכנע את האמריקנים בצדקת עמדתנו - לכן עלינו להגן על עצמנו בדרך שאנו רואים לנכון לעשות זאת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו שנב. לא ננצור אש
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
רנטיסי. מצבו טוב
צילום: איי פי
צילום: איי פי
יאסין. הבטיח פיגועים
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
בוש. לא מצפים לדבר
צילום: רויטרס
מומלצים