שתף קטע נבחר

החרדים בירושלים יוצאים נגד "תהלוכת התועבה"

פשקוויל שנתלה ברחבי הבירה תחת הכותרת "נבלה נעשתה בישראל" יוצא נגד "מצעד הגאווה" המתוכנן ליום שישי. עיקר הביקורת מופנית נגד ראש העיר לופוליאנסקי. חבר "הבית הפתוח": האירועים - הזדמנות לראש העיר החרדי להוכיח פלורליזם

המתח בירושלים גואה לקראת מצעד הגאווה בעיר ביום שישי הקרוב. לאחר שבימים האחרונים חיבלו אלמונים בדגלים הצבעוניים שנתלו לקראת המצעד, ברחבי הבירה נתלו אתמול (ד') פשקווילים (כרזות) מטעם גורמים בעדה החרדית, היוצאים נגד מה שהם מכנים "תהלוכת התועבה" ו"חילול הקודש". (עוד על אירועי הגאווה - בפרויקט מיוחד של ynet).
כותבי הפשקוויל מטיחים את עיקר טענותיהם בראש העירייה של ירושלים, אורי לופוליאנסקי, וברבנים שקראו להצביע עבורו. לטענתם, קיומו של המצעד בעיר נעשה בהסכמתו של לופוליאנסקי ואף בתמיכתו, ובעיניהם הדבר חמור שבעתיים מאחר שהוא בן העדה החרדית, שומר תורה ומצוות, "אשר נשלח לשבת בכסאו ולכהן בתפקידו לנהל את כל ענייני העיר על ידי כל אותם גאונים וצדיקים אשר הורו להצביע עבורו", נכתב בכרזה.
תחת הכותרת "נבלה נעשתה בישראל" נכתב: "תסמרנה שערות הראש ותצילנה כל אזנים וירעד כל לב איך שאפילו בני העיר החילונים פורקי עול תורה ומצוות מסתייגים ממצעד תועבה זה כך שאפילו ראש העיר אולמרט היסס מאוד האם לאפשר את הדבר, ורק בשנה האחרונה נתן להם לעשות מה שעשו אבל בלא לממן להם. ואילו ראש העיר דהיום לופוליאנסקי, בשותפות שאר נציגי גדל ואגודה וש"ס, שבשנה שעברה מחו באולמרט הגדילו השנה לעשות הרבה יותר מאולמרט ולממן להם תהלוכת תועבה זו. וכל אותם הרבנים שחתימתם התנוססה בשבוע שעבר ממלאים עתה את פיהם מים", לשון הכרזה.
גם גדול המקובלים, הרב דוד בצרי, יצא בהתקפה חריפה נגד מצעד הגאווה. "בזמן שבית המקדש היה קיים, אנשים כאלה היו חייבים מיתה, כפי שכתוב בספר ויקרא 'ואיש אשר ישכב את זכר משכבי אישה, תועבה עשו שניהם, מות יומתו'. היום אין דיני חיוב מיתה אבל מחובתנו להרחיק אותם מקרבנו". לדברי הרב, מעשים אלו הם לא בגדר סטייה או מחלה, אלא תועבה בלבד ובכוונתו לערוך תפילות וצומות כדי לסייע לאנשים אלה לצאת מתועבות האלה.

"העיר זקוקה לימים כאלה"

חגי אלעד, מנכ"ל הבית הפתוח, עמותה ירושלמית המסייעת לחברי הקהילה ההומו-לסבית בירושלים אמר ל-ynet: "צריך לראות את ההבדל באווירה ברחוב הירושלמי בנוגע למצעד לפני שנה והיום. לפני שנה מסע ההתלהמות נגד המצעד היה דבר שהיו מעורבים בו גם סגני ראש עיר וחברי כנסת. היו איומים באלימות והסתה מאורגנת נגד המצעד. השנה המצב שונה. יש אווירה סובלנית יותר והיא כוללת גם את ראש העיר. הרבה דברים השתנו בעיר. על הרקע הזה יש לראות את המקרים הבודדים, גם אם חמורים, של גילויי אלימות נגד המצעד או מחאות אחרות".
עוד אמר אלעד: "הגשנו תלונות במשטרה על השחתת דגלים שתלתה העיריית לקראת המצעד ובנוסף לזה אני קיימתי מספר שיחות עם גורמים בכירים במחוז ירושלים. נכון לעכשיו, עדיין לא עיכבו או עצרו בן אדם אחד. זה יום נדיר של שמחה ותקווה בירושלים. כל מי שהיה לו היסוסים לגבי אופייה של ירושלים עכשיו שנבחר ראש חרדי צריך לראות במצעד הזדמנות להשאיר את לופליאנסקי מחוייב לפלורליזם שהבטיח לשמור, והוא מוזמן לבוא ביום שישי למצעד. אני בטוח שאנשים לא יירתעו - לא מהפשקוולים ולא מאיומי אנשי כ"ך ולא מהמצב הביטחוני. יום שישי הוא יום של שימחה בירושלים והעיר זקוקה לימים כאלה".

סייע בהכנת הידיעה: אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים