שתף קטע נבחר

55 חקירות נגד חיילים יורים - 6 כתבי אישום

הפרקליט הצבאי הראשי השתתף בדיון בוועדת חוקה על זכויות האדם בשטחים ומסר פרטים על פעולות נגד חיילים שנהגו באלימות. לדבריו, הוגשו עד כה 14 כתבי אישום על אלימות שלא לצורך, ושישה כתבי אישום על גרימת מוות

בדיון שנערך היום (א') בוועדת חוק חוקה ומשפט על זכויות האדם בשטחים, מסר הפרקליט הצבאי הראשי כי מאז מבצע חומת מגן נפתחו 360 חקירות מצ"ח נגד חיילים בחשד לירי שגרם למוות, עבירות אלימות וביזה. רק 44 כתבי אישום הוגשו עד כה. 55 חקירות נפתחו על ירי ללא נוהל תקין, אולם רק בשישה מקרים הוגשו כתבי אישום על ירי שגרם למוות.
הפצ"ר, האלוף מנחם פינקלשטיין, דיווח לוועדה כי נפתחו גם 153 חקירות על אלימות של חיילים כלפי תושבים. 48 מקרים הוגדרו כ"שונות", בהם עיכוב נשים בהריון במחסומים. 23 כתבי אישום הוגשו נגד חיילים על ביזת רכוש פלסטיני, 14 הואשמו באלימות שלא לצורך.
אלוף פיקוד מרכז, משה קפלינסקי, סיפק נתונים על פעילות צה"ל. לדבריו, "מאז חומת מגן עוברים החיילים בין 75 למאה בתים פלסטינים מדי לילה ומבצעים 25 מעצרים בממוצע", אמר האלוף. לדברי קפלינסקי, בשנה האחרונה התקבלו 114 פניות הקשורות בפגיעה באזרחים על ידי צה"ל ורק 27 מהן עדיין לא נענו. הוא הוסיף שבפיקוד מרכז יש 25 מחסומים קבועים, בהם מוצבים אלף חיילים מידי יום. במחסומים החד פעמיים מוצבים כ-5,000 חיילים מידי יום.
בתגובה הציעה ח"כ יולי תמיר להציב מצלמות במחסומי צה"ל כדי לפקח על הנעשה ולמנוע מקרים של פגיעה בזכויות אדם. תמיר שיגרה מכתב בעניין זה לרמטכ"ל.

בצלם: אוזלת יד בטיפול באלימות נגד פלסטינים

מארגון בצלם נמסר בתגובה כי הנתונים מלמדים דווקא על אוזלת-יד אקראית או מכוונת בטיפול בתופעות של אלימות נגד פלסטינים: "במהלך 33 החודשים האחרונים נפתחו 55 חקירות מצ"ח בנוגע למקרי ירי על פלסטינים. בתקופה זו נהרגו בשטחים למעלה מ- 2,000 פלסטינים (כולל חמושים) על ידי כוחות הביטחון, בהם 383 קטינים מתחת לגיל 18, 50% מהם מתחת לגיל 14. מספר הפצועים הפלסטינים כתוצאה מירי גדול בהרבה".
עוד נאמר בתגובם בצלם: "קשה לראות את פתיחתן של 55 חקירות במקרי ירי, שהובילו בינתיים להגשת שישה כתבי אישום בלבד, כטיפול רציני של המערכת בתופעה".
לדברי הארגון, "באינתיפאדה הקודמת נפתחה חקירת מצ"ח כמעט בכל מקרה מוות. גם אם אופייה של האינתיפאדה הנוכחית שונה, נדמה שהנתונים שנמסרו על ידי הפצ"ר מלמדים על זילזול קיצוני בחיי הפלסטינים ועל מתן הכשר, גם אם בדיעבד, לירי בלתי-מבוקר, יהיו תוצאותיו אשר יהיו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
קפלינסקי. בין 75 למאה בתים מדי לילה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים