שתף קטע נבחר

צה"ל יוזם "הכנה נפשית" לחיילים המפנים מאחזים

חשיפה: מפקדים של יחידות בצה"ל המשתתפות בפינוי מאחזים, התבקשו לפעול בקרב החיילים כדי לאתר מקרים של מצוקה הפוגעים בחוסן החיילים. "אנחנו משוחחים איתם ומחזקים את ההכרה של עליונות הדרג המדיני וכללי המשחק הדמוקרטי", סיפר גורם בפיקוד מרכז

בצה"ל מודאגים מפגיעה מנטלית וממקרים של מצוקה נפשית בקרב חיילים הנוטלים חלק בפינוי המאחזים - כך נודע ל-ynet. בצבא אף החלו בימים האחרונים לפעול בעניין כדי לנסות ולאתר חיילים שנקלעו למצוקה: מפקדי יחידות צה"ל שהשתתפו בפינוי נתבקשו לפעול כדי לצמצם נזקים פוטנציאליים בחוסנם של הלוחמים.
לאחר שניתנה הוראת פינוי המאחזים לצה"ל לפני כשלושה שבועות, הנחה פיקוד מרכז את מפקדי הכוחות לקיים שיחות עם החיילים ולנסות לאתר בקירבם "מקרי מצוקה" וחיילים שייתקשו לעמוד במשימות הפינוי. המדובר בעיקר בחיילים דתיים או תושבי ההתנחלויות, שעלולים להיקלע למצוקה אישית או משפחתית בעת שייאלצו לפנות ולהתעמת עם בני משפחותיהם, אולם בנוסף לכך, הכוונה היא לאתר גם חיילים "רגישים" שיתקשו להתגבר על החוויות הקשות במהלך הפינוי.
המדובר בשורת שיחות המכונות "הכנה מנטלית", שנערכות על ידי מפקדים ברמת מפקדי גדודים ומעלה. "במסגרת השיחות מאפשרים לחיילים לדבר הרבה וללבן בעצמם נושאים שונים", סיפר ל-ynet גורם בפיקוד מרכז. "ומחזקים בהם את ההכרה של עליונות הדרג המדיני וכללי המשחק הדמוקרטיים".
בין השאר דורשים המפקדים מחיילים לדווח על מקרים של העלבה ואלימות, ומבטיחים להביא את המתנחלים האלימים לדין באשמת העלבת עובדי ציבור, כדי לחזק את ביטחון החיילים בעליונות שלטון החוק ולהגביר את תחושת הגיבוי שניתן להם.
בניגוד לארוע של סירוב פקודה לפינוי מאחז על ידי שלושה מפקדי כיתות לפני כחצי שנה, בפינוי הנוכחי מוכר מקרה בודד של שני חיילים, לוחמים בגדוד חרוב, שהשתמשו ב"מפלט" המצוקה האישית, וביקשו שלא להשתתף בפינוי בפועל. מפקד הפלוגה שלהם הציב אותם לשמור על כלי הנשק במרחק מה מן המאחז. פרט להם, על פי דיווחי צה"ל, לא סירבו חיילים להשתתף בפינוי.
באשר לאכיפת החוק, נראה כי מרבית החיילים לא ניצלו את זכותם להתלונן נגד המתנחלים. זאת, למרות שחלק מן החיילים שמעו במהלך פינוי מאחז גבעת יצהר קללות נמרצות מפי צעירים וצעירות מקרב המפונים. אחד החיילים, שספג קללות וכונה "נאצי" על ידי מתנחל שהתנגד לפינוי, הסתפק בלהשיב "סבא וסבתא שלי ניצולי שואה. איך אתה אומר לי דבר כזה?" אולם לא הוגשה תלונה בעניין.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פינוי גבעת יצהר. בצה"ל מודאגים?
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"עליונות הדרג המדיני". צה"ל ביצהר
צילום: איי פי
מומלצים