שתף קטע נבחר

מפגן כוח של כך: 1,500 משתתפים באזכרה לכהנא

1,500 אנשי ימין קיצוני השתתפו באזכרה בירושלים במלאת עשר שנים לרצח כהנא. "יש לנו כוונה לרוץ לבחירות תחת שם אחר", אמרו אנשי התנועה

מפגן כוח של תנועת כך, שהוצאה מחוץ לחוק, היה אמש (יום ה') בירושלים: 1,500 איש השתתפו בטקס האזכרה השנתי למנהיג התנועה, מאיר כהנא, במלאת עשר שנים לרציחתו על ידי מתנקש ממוצא מצרי בניו יורק. אנשי כהנא הגדירו את הערב כ"הצלחה גדולה" ואמרו כי "יש לנו כוונה רצינית לרוץ לכנסת הבאה אפילו תחת שם אחר".
הנוכחים חתמו על עצומה הקוראת לשנות את החוק הקיים ולאפשר לתנועת כך לרוץ לכנסת. באולם הוצגו תמונות של גופות מרוטשות, שנטען כי הן של חיילי צה"ל לאחר הלינץ' ברמאללה, והוצבו נרות נשמה עם תמונתו של כהנא והכיתוב "הרב, אתה חסר".
חסידי כהנא נערכו תקופה ארוכה למפגן הכוח, 12 שנה לאחר שנפסלה רשימתו של כהנא מלרוץ לכנסת בשל בשל הטפה לגזענות ולגירוש תושבים, ושש שנים לאחר שתנועת כך הוגדרה כארגון טרור והוצאה אל מחוץ לחוק.
באירוע נכחו, בין היתר, יהודה עציון, מראשי המחתרת היהודית, דוד בן שימול, חייל גולני שירה טיל לאו על אוטובוס ערבי, ואדיר זיק, שדרן ערוץ 7, שאמר כי "כל תושבי ישראל צריכים לעמוד בטור ולבקש סליחה מכהנא". כמו כן היה שם חגי בן ארצי, גיסו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שאמר: "לא יודע מה ביבי חושב על העמדות שלי, אני וביבי לא מדברים, יש בינינו נתק מוחלט".
אנשי כהנא, בעיקר לאחר האיחוד בין שני פלגי התנועה, "כך" ו"כהנא חי", ולאחר הערב המוצלח מבחינתם, מדברים על כוונה רצינית לרוץ לכנסת הבאה, אולי תחת שם אחר, ומאמינים ביכולתם לשחזר את הצלחתם בבחירות לכנסת ב 1984, אז הצליח הרב כהנא להיבחר לכנסת.
בהקשר זה ראוי לציין כי למרות מפגן הכוח היחסי, ההרכב האנושי של הנוכחים העיד כי הכהניזם איבד מאחיזתו בקרב תומכיו המזרחיים - תומכים שבתחילת שנות השמונים היוו מרכיב חשוב בכוח האלקטורלי של מאיר כהנא ושל תנועת כך.
באירוע נכחו אנשי ימין קיצוני, מעט חרדים והרבה תומכים ממוצא אמריקאי. כמו כן בלטו בנוכחותם מתנחלים צעירים מהפלג "הזרוק", המאופיין בכיפות צמר גדולות ובפיאות ארוכות, פלג שצץ בשונים האחרונות בחוות הרבות שהוקמו על גבעות יהודה ושומרון.
האירוע נערך באולמי גוטניק בשכונת גבעת שאול בירושלים. תחילה הוא היה אמור להיערך במרכז הקונגרסים בבנייני האומה, אך לאחר פנייה של ח"כ אופיר פינס (ישראל אחת) חזר בו מרכז הקונגרסים מהסכמתו לעריכת הכנס.

הפגנה של השמאל

מול אנשי כך, שהוסעו לכנס באוטובוסים שיצאו מבנייני האומה, הפגינו כחמישים אנשי שמאל, שהסבירו כי באו למחות השנה נגד האזכרה לכהנא, בניגוד לשנים קודמות, מכיוון ש"בתקופה האחרונה הגזענות מרימה ראש, והיום יש לגיטימציה לקריאות 'מוות לערבים' ולפוגרומים". בין השלטים שנשאו מפגיני השמאל: "גזענים החוצה", "כהנאצים", ו"כולנו ערבים". כוח משטרה מלווה באנשי מג"ב חצץ בין שתי הקבוצות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
כרזה של תנועת כך
צילום: גלי תיבון
מומלצים