שתף קטע נבחר

ועדה תגבש המלצות ל"קוד אתי לכנסת"

על הקמת הוועדה הוחלט בעקבות פרשת ההצבעות הכפולות. המטרה: יותר "שיניים" לכנסת בענישת ח"כים. בין ההצעות שנשקלות: הרחקת ח"כ שסרח לצמיתות או מניעת התמודדות לקדנציה נוספת. ריבלין: צריך להגדיר את כללי המשחק, כך שאיש לא יוכל לטעון "לא ידעתי"

יו"ר הכנסת ראובן רבלין החליט על הקמת ועדה שתגבש המלצות לקביעת "קוד אתי לכנסת". זאת, בתום דיון בנושא שנערך אתמול (א') במשכן. הוועדה תגיש את המלצותיה עד פברואר 2004.
בוועדה יכהנו שני חברי כנסת בהווה, שני חברי כנסת לשעבר ושני נציגים מהאקדמיה. את פעילות הוועדה ירכז היועץ המשפטי לשעבר של הכנסת, עו"ד צבי ענבר.
"האבות המייסדים לא חשבו שצריך קוד אתי. היום אנו במצב שצריך קוד כזה שיגדיר בצורה ברורה את כללי המשחק, כדי שלא יימצא ח"כ שיגיד 'לא ידעתי'", הסביר ריבלין.
יו"ר הכנסת החליט על הקמת הוועדה, בעקבות פרשת ההצבעות הכפולות בכנסת. מטרתו של ריבלין היא לאפשר כללי ענישה אפקטיביים של הכנסת כלפי נבחריה, בניגוד לסמכות הפושרת של ועדת האתיקה כיום ביחס לח"כים. בנוסף, הכוונה היא לחזק את ריבונות הכנסת, ולנסות ולמנוע כמה שיותר התערבות חיצונית, כמו במקרה חקירת ההצבעות הכפולות על ידי המשטרה.
יו"ר הכנסת טען כי במידה ולכנסת יהיה קוד אתי רחב, הכולל גם כלים להענשה, לא יהיה צורך בהתערבותם של גורמי חוץ בעבודת הכנסת. אחת ההצעות המתגבשות היא אפשרות להרחיק לצמיתות מהכנסת ח"כ שיעבור על כללי האתיקה. הצעה נוספת היא למנוע ממנו את האפשרות להיבחר לקדנציה נוספת.

"להשקיע בחינוך הח"כים"

בדיון שנערך במשכן אמר פרופ' יצחק גל-נור, נציב שירות המדינה לשעבר, כי על הכנסת להשקיע בחינוך וימי השתלמויות עבור ח"כים. "אני לא מאמין שקוד אתי הוא פטנט שישנה את התנהגותם של חברי הכנסת, ולכן יש צורך להשקיע בחינוכם", אמר.
ח"כ אברהם בורג (עבודה) טען כי יש צורך בהגדרה ברורה של המעשים הלא ראויים, ולקבוע ענישה חמורה וברורה לחורגים מהאתיקה, עד כדי שלילת האפשרות להתמודד לבחירות לכנסת הבאה.
פרופ' יצחק זמיר ציין כי האתיקה בישראל אינה זוכה למעמד ולהוקרה הראויים לה. "אם לא מטפחים ומחזקים את האתיקה, לחלל שנוצר מוזמנות המשטרה ובית המשפט", אמר.
פרופ' מרדכי קרמניצר צידד בחיזוק כללי האתיקה ובהקמת ועדה מעורבת של חברי כנסת וגורמים חוץ פרלמנטרים. לדבריו, יש צורך בהפנמת הנורמות אצל חברי הכנסת בפעילות הסברתית, הדרכה והגדרת הנושאים באתיקה. לדבריו, "הקוד האתי עצמו לא ישנה דבר, הוא לא יהפוך אנשים לא מוסריים למוסריים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
ריבלין. "שלא יגידו 'לא ידענו'"
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום איי פי
בורג. "לשלול אפשרות להתמודד"
צילום איי פי
מומלצים