שתף קטע נבחר

רובינשטיין: לבדוק התבטאויות רבנים מהימין

היועץ המשפטי לממשלה הורה לבחון את דברי רבני "איחוד הרבנים למען עם ישראל וארץ ישראל", על פיהם "אין שום סמכות לשום ממשלה להכריז על הקמת מדינה זרה או להפקיר חלקים של ארץ ישראל לזרים". בעקבות פנייתה של ח"כ איציק, הורה רובינשטיין לבדוק אם יש מקום לצעדים משפטיים נגד הרבנים

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, הורה אתמול (ב') לפרקליטות המדינה לבדוק התבטאויות של רבנים מהימין, העלולות להיחשב כהסתה נגד המדינה.
רובינשטיין הורה על הבדיקה בעקבות פנייתה של ח"כ דליה איציק, שכתבה לו מכתב בו התייחסה לכנס חירום של כ-500 רבנים מאיחוד הרבנים למען עם ישראל וארץ ישראל, שנערך לאחרונה בירושלים, כדי לגבש עמדה בעניין מפת הדרכים ופינוי מאחזים.
בסיום הכנס פרסמו הרבנים הודעה ובה נאמר: "אין שום סמכות לשום ממשלה להכריז על הקמת מדינה זרה או להפקיר חלקים של ארץ ישראל לזרים, וכל הנעשה בכיוון זה בטל ומבוטל בשם השם אלוקי ישראל שנשבע על כך ובשם כל עם ישראל לדורותיו".
הרבנים טענו עוד כי "המעשה הנורא של פינוי מאחזים עלול להביא לתוכנית כוללת לעקירת יישובים פורחים מאדמתם ומסירתם לאויב, לכן אנו מבהירים שנאסר על הממשלה באיסור תורה ברור ומוחלט לפנות מאחז או יישוב. עלינו לפעול במסירות רבה למנוע זאת, ולהקים מחדש כל מקום שיפונה חס וחלילה".
עוד נכתב בהודעת הרבנים: "אנו קובעים כי ההסכם המכונה 'מפת הדרכים' הינו ניגוד מוחלט לדעת התורה. והגשמתו תוביל, חס וחלילה, לסכנת נפשות כללית לא רק לתושב יהודה שומרון עזה והגולן, אלא לכל הארץ. לכן, כל מי שבידו למנוע ביצוע 'הסכם' ואינו מונעו, עובר על הלאו 'לא תעמוד על דם רעיך'".
בעקבות זאת פנתה ח"כ איציק לרובינשטיין והדגישה בפניו כי הדברים גובלים בהסתה. לדבריה, חלק מהרבנים שהשתתפו בכנס הינם עובדי מדינה, ברבנות או במועצות דתיות, ולא ראוי שמי שמקבל משכורת מהמדינה, יסית נגדה לכאורה.
"לאחרונה נפגשתי עם מספר רבנים, הנחשבים כמנהיגים וכבעלי השפעה בקרב ציבור המתיישבים ביש"ע ותומכיהם. בפגישות אלה הדגשתי, בין השאר, את הצורך להיזהר מהתבטאויות העלולות להוביל חלילה לאלימות מכל סוג שהוא או לסרבנות", כתב רובינשטיין בתשובתו לח"כ איציק.
"בעקבות תלונות שנתקבלו בעניין, ביקשתי מהגורמים הרלוונטיים בפרקליטות המדינה לבדוק את הדברים. בדיקה זו נמצאת בעיצומה, ולכשתסתיים ותתקבל החלטה, יינתן לה מן הסתם פומבי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
"הבדיקה בעיצומה". רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
צילום: איי פי
פינוי מאחז. "מעשה נורא"
צילום: איי פי
מומלצים