שתף קטע נבחר

הליכוד: "אם לא נתעשת ניפול חזק בבחירות המוניציפאליות"

במפלגת השלטון חוששים: פעילים רצים ברשימות נגד חבריהם, הציבור כועס על המצב הכלכלי והחרדים עלולים לנקום את דחיקתם לאופוזיציה. ראש הממשלה מציע פיתרון

חודש אחד בלבד לאחר שחברי ועידת הליכוד החליטו בהצבעה חשאית לדחות את הצעת ראש הממשלה, אריאל שרון, להקים ועדה מוניציפאלית שתכריע בנושאים הקשורים בבחירות לרשויות המקומיות, והחליטו באותה נשימה על קיום פריימריס לבחירת המועמדים בכל הארץ, נפל לבכירי הליכוד האסימון.
תומכיו של ראש הממשלה, אריאל שרון, אך גם מתנגדיו, מבינים כעת כי הצבעת המחאה של כמה מאות חברי מרכז שהשתתפו באותה ועידה נגד שרון, עלולה להביא להתרסקות קשה של הליכוד בבחירות לרשויות המקומיות. "במצב הקיים", אומרים בליכוד, "יקרה לנו בבחירות הבאות מה שקרה לנו בחיפה ובירושלים - נפסיד".
בכירים בליכוד הביעו בימים האחרונים דאגה רבה מהמתרחש בתנועה בעניין הבחירות המוניציפאליות, ואמרו כי "אם לא נתעשת במהירות, אנחנו עוד ניפול חזק על הפנים בבחירות האלה".

רמת גן כמשל

בליכוד מצביעים בדאגה על כמה תופעות שאירעו בשבועות האחרונים בתנועה. אחת מהן היא החלטתם של חברי ליכוד ברחבי הארץ שלא לרוץ בבחירות ברשימות של הליכוד, אלא ברשימות עצמאיות, נגד הליכוד. המתמודדים מתרצים זאת בחשש מ"נקמת הציבור" בליכוד ובמדיניותו הלאומית.
תופעה שניה היא יוזמות מקומיות של חברי סניפים, דוגמת חברי סניף רמת גן, המבקשים להריץ מועמד משלהם מול ראש העיר המכהן, צבי בר, שאינו רץ אומנם מטעם המפלגה, אולם מזוהה איתה.
"סניף רמת גן הוא דוגמה מצויינת לחוסר משמעת ולחוסר היכולת של ההנהגה לעשות סדר ולהכריע בנושא חשוב", אומרים בכירים בליכוד שביקשו להישאר בעילום שם, כדי לא לפגוע ביחסיהם עם הפעילים בשטח.
לדבריהם, "אותה הבעיה קיימת גם בנתניה, שם יכולה מרים פיירברג, ראש עיר פופולרית, למצוא את עצמה מתמודדת בפריימריז בסניף מול כל מיני מועמדים קיקיוניים. כעת, כשאין ועדה מוניציפאלית, המצב קשה וחוסר הסדר שולט. אם נמשיך כך, נאכל אותה בגדול עם מועמדים שאף אחד לא יודע מי יבחר בהם. טכנית, הליכוד מטפל בעניינים.יש מועד לפריימריס ויש פעילות. הבעיה היא שאין אף אחד שיקבל את ההחלטות הקשות ויכריע בנושאים מורכבים, לכן בעיר כמו תל אביב, אין לנו אף מועמד רציני כרגע".
אחד המודאגים היה אתמול סגן שר התעשייה והמסחר, ח"כ מיכאל רצון, שהרחיק לכת והציע בישיבת סיעת הליכוד בכנסת לדחות את הבחירות לרשויות המקומיות. הצעתו נדחתה על ידי חבריו, אבל רצון הסביר לאחר מכן כי "אם לא נדחה את הבחירות לא נוכל להתארגן, והציבור יעניש אותנו גם על המצב הכלכלי וגם על המצב המדיני-ביטחוני. התהליך המדיני החל רק עכשיו, ואולי תהיה גם התאוששות בתחום הכלכלי, לכן אני מציע לדחות את הבחירות. הציבור יבין לאט לאט את המהלכים של הליכוד, ונוכל להנות מפירות ההצלחה ברמה הלאומית גם בבחירות המוניציפאליות".
הצעה אחרת שעלתה בישיבת הסיעה היתה "להעניש" חברי ליכוד שירוצו ברשימות עצמאיות. "לא ייתכן", אמרו אתמול חברי סיעה, "שאנשים יפעלו נגד המפלגה ויישארו בתוכה".

נקמת המפלגות החרדיות?

בליכוד חוששים גם מנקמתן של המפלגות החרדיות ושל בוחריהן. במפלגות החרדיות הבטיחו לאחר שמצאו את עצמם מחוץ לקואליציה של אריאל שרון, כי נקמתם תבוא בבחירות המוניציפאליות. ואם להסתמך על המתרחש בשטח לפי שעה, ועל ההכנות שעושות המפלגות החרדיות , הרי שלליכוד יש מה לדאוג.
בשבוע שעבר השקיעה תנועת ש"ס וערכה סמינר בן שלושה ימים בבבית מלון באשקלון כדי להכין את הפעילים לבחירות. המסר המרכזי שיצא מהסמינר ההוא היה: "מורידים את הכפפות ותוקפים את הליכוד". גם בשאר המפלגות החרדיות אמרו בתקופה האחרונה כי יעדיפו לשתף פעולה עם מפלגת העבודה, ורק לא לסייע לליכוד. בליכוד יודעים כי מול החרדים הקרב אבוד, ולכן מנסים להשתלט על הסוסים הסוררים מבית.

שרון יעשה סדר?

בתוך כך, החליט אתמול ראש הממשלה, בתום הדיון בסיעה, להביא בפני חברי הוועידה, שצפויה להתכנס בעתיד הקרוב (ייתכן וכבר בשבוע הבא) הצעה להקים ועדה מוניציפאלית, מעין צוות התערבות של הליכוד, שיכריע במחלוקות וישליט סדר על הפעילים בסניפים. אם תאשר הוועידה את הצעתו של שרון, הרי שראש הממשלה יוכל לשוב ולשלוט על בחירת המועמדים ביישובים רבים בארץ.
עם זאת, יצויין כי הפריימריס לא יבוטלו, והוועדה תתערב רק במקומות בהם האינטרס של הליכוד עלול להפגע מבחירת נציג לא מתאים בסניף המקומי. "אם תוקם ועדה מוניציפאלית, נוכל להימנע מפגיעה במעמדם של ראשי עיר חזקים של המפלגה במהלך פריימריז מיותרים", אמר בכיר בליכוד. בליכוד שוקלים כעת לדחות את תאריך הגשת המועמדות בתוך המפלגה (14 ביולי), כדי לנסות ולהביא דמויות ציבוריות בולטות להתמודד בראשי רשימות של המפלגה.
ההחלטה להביא בפני הוועידה את ההצעה להקים ועדה מוניציפאלית התקבלה בקרב פעילי השטח בזעם."ראש הממשלה והבן שלו מנסים לעשות הכל כדי להשפיע על זהות המועמדים", אמרו פעילים באחד הסניפים הגדולים. "שרון שוכח כי הוועידה הצביעה נגדו ונגד ההצעה שלו, ועדיף שלא ייתערב. הוועידה רצתה פריימריז, וככה זה צריך להיות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. יעשה סדר?
צילום: רויטרס
צילום: צביקה טישלר
ייאבק במועמדי הליכוד? צבי בר
צילום: צביקה טישלר
צילום: גידי אשכנזי
פופולארית בנתניה. פיירברג
צילום: גידי אשכנזי
מומלצים