שתף קטע נבחר

תוכנית: "לייהד" את הקו הירוק באמצעות היאחזויות נח"ל

בכיר במערכת הביטחון ל-ynet: ההיאחזות שהוקמה אתמול בוואדי ערה היא רק הנקודה הראשונה בתוכנית להקמת היאחזויות לאורך הקו הירוק

משרד הביטחון מתכנן הקמת שורה של היאחזויות נח"ל לאורך הקו הירוק בדרום הר-חברון, כדי ליצור רצף של התיישבות יהודית לאורך גבולה של מדינת ישראל. את פרטי התוכנית גילה אתמול (ג') ל-ynet בכיר במערכת הביטחון. על פי התוכנית, תוקם היאחזות נוספת בגליל, בניסיון להרחיב גם בצפון את תחום ההתיישבות היהודית.
מטרת ההיאחזויות החדשות היא לסמן באמצעות יישובים ישראלים את הקו הירוק. המטרה העיקרית של התוכנית היא לעצור את התרחבותם של יישובים פלסטינים הצמודים לקו הירוק אל תוך שטחי ישראל. עוד מקווים במערכת הביטחון, כי יעלה בידם למנוע יצירת גוש התיישבות ערבי, המחבר יישובים של פלסטינים ליישובים ערבים בתוך ישראל.
"תוכנית הנקודות" - זהו שמה של התוכנית החדשה, והיא מצויה בתכנון מתקדם באגף הנוער והנח"ל במשרד הביטחון. על פי התכנון, הקמת ההיאחזויות החדשות בחלק המזרחי של חבל לכיש תושלם בשנים הקרובות.

70 חיילים וחיילות בהיאחזות הראשונה

ההיאחזות הראשונה במסגרת התוכנית היא נח"ל עירון. נקודת יישוב זו נחנכה אתמול על ידי שר הביטחון, שאול מופז, בדרום ואדי ערה, בין היישובים העירוניים חריש וקציר. בהיאחזות החדשה ישרתו בתקופה הקרובה כ-70 מחיילי וחיילות נח"ל. ההיאחזות החדשה הוקמה על ידי אגף הנוער והנח"ל ואגף הבינוי במשרד הביטחון וההסתדרות הציונית.
ההיאחזות החדשה לא קמה למטרת נוכחות בשטח בלבד. היישוב יספק הגנה לקו התפר שממערב לג'נין, וכן יוביל פעילות חינוכית ממנה ייהנו יישובי הסביבה. לדברי קצין חינוך ראשי, תא"ל אלעזר שטרן, "חיילי ההיאחזות יעבדו על הרבה 'תפרים' יחד וינסו לאחות את התפר בינינו לבין תושבי האזור הערבים של חבל הארץ הזה".
ראש אגף הנוער והנח"ל במשרד הביטחון, בילו מישורי, אומר כי ההיאחזות החדשה היא רק ראשית הדרך עד למצב בו "קו אורות אחד יחבר בין חריש לקציר", כהגדרתו.

בשנים האחרונות פורקו היאחזויות הנח"ל

על פי הסיפורים המיתולוגיים של הנח"ל - נוער חלוצי לוחם - אם יכבו כל האורות במדינה והאור ייוותר דולק רק ביישובים שהחלו את דרכם כהיאחזויות - ייצרו האורות את קוויה של מפת מדינת ישראל. אולם למרות העבר המפואר, בשנים האחרונות פורקו כל ההיאחזויות, ולפני למעלה משנה הורדה מהקרקע ההיאחזות האחרונה, נח"ל משכיות שבצפון הבקעה.
מאז נעלמו ההיאחזויות עוסק הנח"ל במשימה לאומית חשובה לא פחות: גיוס חיילים חרדים שהפסיקו את הלימודים בישיבות לשורות פרוייקט הנח"ל החרדי. "נצח יהודה", זהו שמה של היחידה אליה מתגייסים החיילים החרדים. בשנה החולפת הפכה היחידה לגדוד הפועל בבקעת הירדן. בשני מחזורי הגיוס האחרונים עלה מספר המגוייסים על 100 חיילים, כמה מהם מתנדבים חרדים מחוץ לארץ.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז מבקר בהיאחזות נח"ל עירון. הגנה לקו התפר
צילום: משרד הבטחון
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
תא"ל שטרן. לאחות את התפר עם הערבים
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים