שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כרטיס ח"כם
  למה כבר לא צריך קלפי, מה מיוחד בהתפרצות של הכוכב V838, על השתלבות ישראל בתוכנית המו"פ האירופית ועל טכנולוגיה חדשה לאבחון מוקדם של סרטן: מבזקי מדע / תכניות מספר 45-46

  כרטיס חכם יאפשר בחירות לכנסת ללא פתקים, ללא זיופים וללא משאלים. חברת קומדע הישראלית פיתחה מערכת דיגיטלית, המאפשרת להצביע באמצעות תעודה דיגיטלית. הכרטיס החכם הזה מאובטח כך שיהיה קשה מאוד לזייף אותו. נדרשת התאמה בין קוד שנמצא על הכרטיס לבין מפתח שנמצא במערכת המחשב שקוראת אותו. כך מובטח כי המשתמש בכרטיס הוא אכן בעליו החוקיים.
  תהליך הבחירה עצמו מתבצע על-גבי מסך מגע ללא עכבר, כאשר הכרטיס החכם משמש כתעודת הזהות. באופן כזה ההצבעה אמורה להפוך פשוטה ונקייה, ללא צורך בפתקים המוכרים, החסרים בקלפי אבל מפוזרים ברחוב. תהליך ספירת הקולות הופך גם הוא לאוטומטי, והתוצאות ידועות ברגע בו נסגרות הקלפיות.

  איך זה שכוכב אחד מעז להתפרץ

  במהלך החודשים האחרונים צופים אסטרונומים בהתפרצות מדהימה של כוכב השייך לקבוצת חד-קרן. במהלך ההתפרצות, עוצמת האור שבקעה מהכוכב המכונה V838, היתה פי 600,000 מעוצמת השמש שלנו. בתחילת השנה שעברה היה לזמן קצר V838 הכוכב הבהיר ביותר בגלקסיה.
  ההתפרצות יצרה אפקט של "הד אור". הד אור מתרחש כאשר ענני אבק בקרבת הכוכב המתפרץ מחזירים את אור ההתפרצות שלו, כמו קירות של מערה שמחזירים הדי קול. ככל שעובר הזמן, האור מוחזר מעננים רחוקים יותר, ולכן התופעה נראית לנו כמו כדור שמתפשט.
  כפי שניתן לראות בסדרת תמונות שהתקבלו מטלסקופ החלל האבל (Hubble), התנהגותו של V838 מעניינת במיוחד: הוא לא התחמם ולא איבד את השכבות החיצוניות שלו במהלך ההתפרצות, כמו בהתנהגות רגילה של נובה (בתמונה) או של סופר-נובה. פני השטח שלו התקררו למשהו כמו טמפרטורה של מנורת להט - כאלפיים מעלות צלסיוס, שזה בערך חצי מחום השמש שלנו. וזאת, למרות שהוא התפשט והגיע לגודל עצום. לשם השוואה, אם V838 היה נמצא במרכז מערכת השמש שלנו, הוא היה בולע את כל כוכבי הלכת עד צדק בתהליך הגדילה שלו. המדענים צופים שהד האור, שגדל בקצב של מאה קילומטרים בשנייה, ימשיך לגדול במשך כעשר שנים נוספות, כך שיש זמן להמשיך ולחקור את התופעה המרתקת, שאירעה למעשה לפני 20,000 שנה!

  גם אנחנו בפנים

  שר המדע והטכנולוגיה אליעזר (מודי) זנדברג חתם בשבוע שעבר על פרויקט המסגרת השישי של תכנית המחקר והפיתוח האירופית. טקס החתימה התקיים בבריסל.
  תכנית המו"פ האירופית היא מסגרת ארבע-שנתית (עד סוף 2006) לשיתוף-פעולה בתחומי המדע והטכנולוגיה. מטרת המסגרת לעודד שיתוף פעולה בין המדינות החברות באיחוד בתחומי מחקר ופיתוח, באקדמיה ובתעשייה. ישראל משתתפת בתוכנית על תקן חברה נלווית (Associate Member), בדומה לשווייץ, אולם יש לישראל זכויות מלאות של מדינה-חברה להשתתף בתכניות המחקר המשותפות.
  היקף התוכנית השישית הוא 17.3 מיליארד יורו. לישראל גישה אל מגוון תכניות, שאינן כוללות מחקר גרעיני. להערכת iserd - המינהלת הישראלית לפרוייקט המסגרת למו"פ של האיחוד האירופי - הקשרים הטכנולוגיים והמדעיים שנוצרו במסגרת ההשתתפות בפרויקט המסגרת החמישי היו בעלי ערך כלכלי של יותר מחצי מיליארד יורו.

  טכנולוגיה שמריחה טוב

  אף אלקטרוני אשר פותח באוניברסיטת רומא, עשוי לסייע באבחון מוקדם של סרטן הריאה ע"י בדיקת הנשימה. האף האלקטרוני מורכב ממערך של חיישנים שעשויים מגבישי קוורץ. כל גביש מצופה בחומר מעט שונה, ולכן הוא נקשר למולקולות אורגניות שונות. כשהמולקולות נקשרות לגבישים שמתאימים להן, המשקל של הגבישים משתנה, ואז אפשר לדעת אילו מולקולות מרכיבות את החומר. בתעשיית המזון, למשל, האף האלקטרוני מאפשר לזהות ריחות וטעמים עדינים, כי הוא מסוגל להגיב גם לתרכובת ולא רק לחומר מסויים.
  אבל, לא רק מאכלים מדיפים ניחוחות – גם בני אדם. חולים הסובלים מגידולים שונים, משחררים בנשיפה שלהם חומרים אופייניים. ידוע, למשל, כי חולי סרטן ריאה נושפים קוקטייל של חומרים ממשפחת ה-Ben-Zen וממשפחת ה-Al-ka-nim, שהם כולם תרכובות אורגניות. בניסוי שנערך ברומא, ואשר תוצאותיו המלאות יתפרסמו בקרוב, נבדקו כ-60 אנשים, שרק 35 מתוכם המתינו לניתוח להסרת גידול סרטני בריאה. אף אלקטרוני שהורכב משמונה חיישנים הצליח לזהות את כל החולים, על ידי בדיקה שארכה פחות מדקה אחת. מצד שני, מומחים החולקים על תוצאות המחקר טוענים כי היקפו מצומצם מדי.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "כרטיס ח"כם"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דלית שחם
  פאסה?
  צילום: דלית שחם
  לא כזה
  אנחנו על המו"פה!
  אפחנה דקה
  מומלצים