שתף קטע נבחר

השגריר בלונדון על החרמת ה-BBC: "לא להאמין"

במברק למשרד החוץ מתח השגריר צבי שטאובר ביקורת נוקבת על ההחלטה להחרים את רשת השידור הבריטית בעקבות תחקירה על מדיניות הגרעין הישראלית. בקהילה היהודית בלונדון כינו את החרם "גול עצמי". משרד החוץ הגיב במברק זועם

שגריר ישראל בבריטניה, צבי שטאובר, מתח בימים האחרונים ביקורת חריפה על החלטתה של ישראל להחרים את רשת השידור הבריטית, BBC. כך נודע היום (ה') ל-ynet.
מזה כשבועיים שנציגיה הרשמיים של ישראל אינם מתראיינים ברשת הממלכתית הבריטית, בהוראת משרד החוץ ולשכת העיתונות הממשלתית. ההוראה ניתנה בעקבות תוכנית של ה-BBC שעסקה בפרוייקט הגרעין הישראלי והשוותה בין ישראל לעיראק. במסגרת "החרם", נציגי ה-BBC אף לא הוזמנו להשתתף בתדרוך שיערוך ראש הממשלה לכתבים זרים במהלך ביקורו הקרוב בלונדון.
לפני יומיים שלח שגריר ישראל בלונדון, צבי שטאובר, מברק חריף לירושלים תחת הכותרת "לא להאמין". במברק נאמר: "כבר כמעט שלוש שנים אני מכהן בתפקיד שגריר ישראל בלונדון, וזאת הפעם הראשונה שהקהילה היהודית יוצאת בפומבי נגד ממשלת ישראל. לא ברור עד עכשיו מי בדיוק החליט על חרם ועל סנקציות כנגד ה-BBC. מיהם הגורמים הישראלים שמתראיינים וקובעים שאנשי המשרד הבריטיים הם פרו-ערבים ושהחברה הבריטית היא אנטישמית? אנחנו הרי נלחמים יום-יום נגד סנקציות והחרמות נגד ישראל, והנה עכשיו גם אנחנו במחרימים, וכל זאת שבועיים בלבד לפני ביקור ראש הממשלה בבריטניה. זה מה שיש, וחבל".

משרד החוץ: ה-BBC הפך חלק מהתעמולה הערבית

סמנכ"ל תקשורת במשרד החוץ, גדעון מאיר, שלח לשטאובר מברק נזעם בתגובה, תחת הכותרת "אשרי המאמין ואוי לעיניים שכך רואות". מאיר תיאר את הקו האנטי-ישראלי שמובילה הרשת הבריטית, אשר תוכניתה בנושא מדיניות הגרעין של ישראל פשוט "הגדישה את הסאה", לדבריו. את הפרומו לתוכנית הגדיר מאיר כ"נבזי".
בין היתר כתב מאיר: "מדינת ישראל בגרה דיה מכדי שלא תגיב ליריקה כאילו מדובר בגשם. באישור השר החלטנו על מדיניותנו הנוכחית כלפי הרשת". מאיר סיכם את דבריו בדברים: "איננו עוסקים בחרם או בהענשה, אלא במדיניות כלפי ארגון שהפך את מדינת ישראל ואת ראש ממשלתה לשק חבטות. אין מדובר כאן בניצחון או בכיפוף ידיים, אלא בכך שארגון תקשורת מכובד הפך את עצמו לחלק מן התעמולה הערבית. במקום לסקר את המזרח התיכון באופן אובייקטיבי, הוא מוצא לנכון השכם והערב להשתלח במדינת ישראל, בממשלתה ובעומד בראשה".

הקהילה היהודית בלונדון מודאגת מעמדת ישראל

במהלך השבועיים האחרונים מתחו בעיתונות היהודית בלונדון ביקורת קשה כנגד מדיניות החרמת ה-BBC. במאמר מערכת של ה"ג'ואיש כרוניקל" שהתפרסם לפני ימים אחדים תחת הכותרת "גול עצמי", נטען כי ההחלטה הישראלית היא דוגמה למדיניות של "התקפה קודם ומחשבה אחר-כך". במאמר נטען כי הדרך להתמודד עם טענות ה-BBC היא בהצגת טיעונים ראויים, או פשוט בהענקת ראיונות לערוצים האחרים שיסבירו את עמדת ישראל בנושא.
מנכ"ל ארגון הגג של הארגונים היהודיים, נוויל נגלר, צוטט בעיתון כאומר שאמנם הסיקור של ה-BBC אינו הוגן כלפי ישראל, אך החרם הישראלי מרחיק לכת מדי. נשיא הפדרציה הציונית, אריק מונמן, אמר: "אני מודאג מתוצאות התגובה הישראלית, ואינני בטוח שהיא הייתה חכמה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שטאובר. מי בדיוק החליט
צילום: איי פי
פרומו לתוכנית ב-BBC
מומלצים