שתף קטע נבחר

הצעה: לשחרר מילואימניקים מתעסוקה מבצעית

האלוף במיל' עוזי דיין מציע להקים פלוגות משמר גבול בתוך צה"ל, שישאו בנטל התעסוקה המבצעית - בעלות נמוכה יותר. שינוי אימצה את המלצותיו, ותנסה לשכנע את שר הביטחון לגבש הצעת חוק בנושא

סיעת שינוי בכנסת הודיעה היום (ב') שהיא מאמצת את המלצותיו של האלוף במיל' עוזי דיין לרפורמה במערך המילואים של צה"ל. ההמלצות יועברו לוועדת השרים לטיפול בנושא מערך המילואים, שבראשה עומד שר הביטחון, והיא צפויה להתכנס בשבוע הבא ולהתחיל לגבש את ההמלצות לכדי הצעת חוק.
האלוף דיין, שבתפקידו האחרון כיהן כראש המועצה לביטחון לאומי, מציע לבצע שינויים מרחיקי לכת במערך המילואים בצה"ל. בראש ובראשונה מציע דיין לשחרר ממילואים מספר גדול של חיילים מילואים מנטל התעסוקה המבצעית ותחתם להקים פלוגות של משמר הגבול בתוך צה"ל. דיין סבור שפלוגות משמר גבול מוות כוח רב-תכליתי שניתן להשתמש בו למשימות אבטחה, לחימה בטרור ומשימות שיטור. דיין טוען שפלוגת משמר גבול סדירה אחת משחררת מהשירות עשר פלוגות מילואים בשנה.
לדברי דיין, מדובר גם בחישוב כלכלי: עלותו התקציבית של איש מג"ב נאמדת בכ-388 שקלים ביום לעומת 406 שקלים ביום לאיש מילואים, וזאת מבלי לחשב את הפגיעה שנגרמת למשק כתוצאה מהעדרו של איש המילואים מעבודתו הרגילה.
"הקמת 10-12 פלוגות מג"ב היא הצעה שצה"ל לא יכול לסרב לה", אומר דיין, "בעיקר בגלל הטענה הרווחת בצבא כי זהו מספר הפלוגות שצריך כדי לשמור על קו התפר. המילואימניקים יעקמו את האף אם ייאלצו להיות השוטרים של קו התפר", הוסיף.

שינויים במערך הגיוס

המלצותיו של דיין בנוגע למערך המילואים כוללות שינויים נוספים, ביניהם מיצוי כו האדם במערך החובה. על פי ההצעה, המסמך לשינוי מערך המילואים מורכב מצעדים נוספים.
אחת ההצעות היא לבצע שינויים במדיניות הגיוס של צה"ל במטר להגדיל את את היקף המערך הלוחם בצבא. לפי ההצעה, צה"ל יעביר חיילים בעלי נתונים קרביים מתפקידי עורף לתפקידים במערך הלוחם ואת מקומם בעורף יתפסו חיילות.
עוד מציע דיין שינוי מדיניות לפיו אנשי קבע יבצעו שירות מילואים. מהלך כזה, הוא טוען, יביא לקשר טוב יותר בין צה"ל למערך המילואים ויקדם את מערך המילואים מבחינה מקצועית. כמו כן הוא מציע לשפר את מערך האימונים של חיילי המילואים ולהתאים אותו לאימונים להם זוכים החיילים הסדירים, וכן לשנות את אופן חישוב השכר של הזכאים לתגמול עבור ימי מילואים.
שר המשפטים יוסף (טומי) לפיד אימץ את כל המלצותיו של דיין. "זוהי הזדמנות לעשות תיקון משמעותי שיאפשר להקל על חיילי המילואים בצורה מהירה", אמר לפיד. "אם ההיגיון יקבע את המהלכים, אז יש סיכוי גבוה שנביא במהרה את ההמלצות הללו לאישור הממשלה. המכשול העיקרי שעימו נתמודד הוא החשש בצה"ל לשנות דבר יסודי", הוסיף לפיד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
פלוגה סדירה שווה עשר פלוגות מילואים (אילוסטרציה)
צילום: אפי שריר
צילום: ג'רמי פלדמן
יוזמה חדשה. דיין
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים