שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את הצעת הליכוד: אין כיבוש

בעוד שרון שוהה בלונדון, העבירה סיעתו הצעת החלטה הקובעת כי "שטחי יש"ע אינם שטחים כבושים" וקוראת לחזק את ההתיישבות ביש"ע. בין התומכים בהצעה: עמרי שרון

בהיעדרו של ראש הממשלה, אריאל שרון, המבקר בלונדון, אישרה הערב (ג') הכנסת הצעת החלטה של סיעת הליכוד, המהווה ביקורת מפורשת על התנהלותו המדינית של שרון.
בתום דיון בנושא מפת הדרכים עברה הצעת ההחלטה של הליכוד, הקובעת כי "שטחי יש"ע אינם שטחים כבושים, לא מבחינה היסטורית, לא מבחינת המשפט הבינלאומי, ולא על פי ההסכמים עליהם חתמה מדינת ישראל". זאת, בניגוד להתבטאותו לאחרונה של שרון נגד הכיבוש.
גם בנו של שרון, ח"כ עמרי שרון, תמך בהצעת הסיכום. עוד 25 ח"כים תמכו בהצעה, ביניהם 17 ח"כים של הליכוד, מול שמונה מתנגדים. עוד נאמר בהצעה כי "הכנסת מחזקת את ידי המתיישבים ביש"ע, וקוראת לממשלה להוסיף ולפתח את ההתיישבות".
כמו כן נאמר בהחלטה כי "הכנסת קוראת לממשלה לעמוד בכל משא ומתן בעתיד על קווים אדומים, ובהם: ריבונות ישראל בירושלים; שמירה על אזורי הביטחון הכוללים את אזור הביטחון המערבי לאורך קו התפר ואזור הביטחון המזרחי בבקעת הירדן; התנגדות מוחלטת לכניסת פליטים פלסטינים לשטחי ישראל; פירוק תשתיות הטרור והפסקת ההסתה כתנאי לכל משא ומתן על הסכמים מדיניים".
הצעת ההחלטה של סיעת הליכוד אינה מחייבת אמנם את הממשלה, אך יכולה בהחלט להביך את שרון.
בדיון הוצגו שש הצעות סיכום מטעם סיעות הבית. בין היתר קראה העבודה לתמוך בתוכניתו המדינית של שרון. סיעת חד"ש-תע"ל הציעה כי הכנסת תעמוד מאחורי דברי ראש הממשלה כנגד הכיבוש. שתי הצעות אלה לא התקבלו. הצעת ההחלטה האחרונה שקיבלה הכנסת הייתה של סיעת האיחוד הלאומי, שקראה לרדוף את אבו-מאזן כמכחיש שואה.
ח"כ פרופ' יולי תמיר (עבודה) מסרה בתגובה: "החלטת הכנסת היא תקיעת סכין בגבו של ראש הממשלה, בעודו עושה למען שיפור מעמדה של ישראל בחו"ל. שום החלטה של הכנסת לא יכולה לגרום לכיבוש לשנות את צבעו ולהפוך את ההתנחלויות ללגיטימיות".
מתנועת שלום עכשיו נמסר בתגובה להחלטת הכנסת, כי "החלטה זו לפיה שטחי יש"ע אינם כבושים, היא עוד הוכחה מצערת לניתוקה של הכנסת מהציבור ומהמציאות. בשנים האחרונות הבינו בציבור, אפילו שרון, כי פעילות ישראל בשטחים הינן פעולות כיבוש שיש לסיימן".

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אריאל שרון. גינה את הכיבוש
צילום: איי פי
צילום: מיכאל קרמר
עמרי שרון. הצביע נגד עמדת אביו
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים