שתף קטע נבחר

"מיחזור" בכנסת: חוזרים על אותן הצעות חוק

למעלה מ-85 אחוז מהצעות החוק שהוגשו בקדנציה הנוכחית כבר הונחו בעבר על שולחן הכנסת, ונדחו. סגן שר הביטחון במכתב זועם ליו"ר הכנסת: הח"כים סובלים מיצירתיות מוגבלת, ומשרדי הממשלה כורעים תחת העומס

האם חברי הכנסת לוקים בחוסר יצירתיות? על-פי בדיקה שערכה אחת מקבוצות הלובינג הגדולות שפועלות במשכן, למעלה מ-85 אחוזים מבין 1,100 הצעות החוק, אשר הוגשו בקדנציה הנוכחית, כבר הונחו בעבר על שולחן הכנסת.
לסגן שר הביטחון, ח"כ זאב בוים, נמאס ממיחזור הצעות החוק. במכתב נזעם שהיפנה ליו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, הוא מבקש לשים קץ לתופעה. "חברי הכנסת סובלים מיצירתיות מוגבלת", כותב בוים. "תופעת הצעות החוק הכפולות מביאה להעמסה על הגורמים האמונים שצריכים להתייחס אליהן".
תקנון הכנסת קובע כי דרושה תקופת צינון של שישה חודשים מרגע הפלתה של הצעת חוק פרטית, ועד להגשת הצעה זהה בשנית - אלא אם יו"ר הכנסת קובע כי "חל שינוי בנסיבות".
במכתבו מבקש סגן השר "לבחון דרכים להפחתת משך ההליך החקיקתי". בתשובה כותבת היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד אנה שניידר, כי "האפשרות לצמצום הצעות חוק כפולות היא רק דרך שינוי תקנון הכנסת".

חוזרים גם על ההצעות של עצמם

בוים קובל על ריבוי הכפילות בהצעות החוק הנוגעות למשרד הביטחון. אך מתברר שגם המשרדים האחרים קורסים תחת העומס.
כך, למשך, הצעת חוק פרטית של ח"כ איוב קרא (ליכוד) בנושא חיילים משוחררים, הוגשה כבר בכנסת ה-12 על-ידי פנחס ולרשטיין, ובזו שאחריה על-ידי עובדיה עלי.
ואילו ח"כ איתן כבל (עבודה) הגיש שוב הצעת חוק בנושא הביטוח הלאומי, לאחר שהצעה זהה שלו, כמו גם של אמנון כהן מש"ס, לא התקבלה. אלה כמובן - רק דוגמאות בודדות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 33
קצת גיוון בבקשה. מליאת הכנסת (צילום ארכיון)
צילום: ערוץ 33
יצירתיות מוגבלת. בוים
מומלצים