שתף קטע נבחר

הממשלה: שרון מנע מאורלב להציג תוכנית לחד הוריות

שר הרווחה ביקש להציג תוכנית חלופית ליישום הגזירות הכלכליות על האמהות. שרון הגיב: "אין זמן לדון בזה כרגע" והדגיש: "לא נוכל להשלים עם מצב שבו מי שאינו עובד, יקבל יותר ממי שיוצא לעבודה". אילנה אזולאי, בתגובה: "רה"מ טרוד בחקירות המשטרה, לכן אין לו זמן לעניינים שלנו"

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר היום (א') בישיבת הממשלה שדנה, בין השאר, במאבק האמהות החד הוריות, כי הוא תומך בכל מהלכיו הכלכליים של נתניהו. לדברי שרון, "לא נוכל להשלים עם מצב שבו מי שאינו עובד יקבל יותר כסף ממי שיוצא לעבודה". השרים לא קיימו הצבעה בנושא, מאחר וראש הממשלה ביקש שהעניין יועבר לדיון הקבינט החברתי-כלכלי.
השרים נתן שרנסקי והשר זבולון אורלב מתחו ביקורת על הגזירות שהוטלו על החד הוריות. אורלב אמר כי "למעשה, יש בתוכנית נתונים שגויים וחלק מעקרונותיה אינם מציאותיים". השר טומי לפיד תקף את הביקורת שהעלו שרי המפד"ל על התוכנית הכלכלית ואמר: "לא יכול להיות שתהיה בממשלה מפלגת 'ידי לא שפכו את הדם'. על המפד"ל להחליט האם היא חלק מהקואליציה או לא, מבלי לחזור על התרגיל שעשתה באישור התקציב".
שרנסקי יצא נגד ביטול ההטבה להבטחת הכנסה לחד הוריות המבקשות לצאת ללימודים. "האמהות מבקשות לפרוץ את מעגל העוני, לרכוש מקצוע ולהתפרנס בכבוד מבלי להזדקק לעזרת המדינה. יש להגדיל את רשימת המקצועות הנדרשים בהם יוכלו להשתלם, בדחיפות".
שר הרווחה, זבולון אורלב, ביקש להציג בפני השרים תוכנית חלופית ליישום הגזירות הכלכליות שנוגעות לחד הוריות. במרכז התוכנית, פריסת הדרגתית של הקיצוצים על פני שלוש שנים. ראש הממשלה, מנע מהשר אורלב, להציג את התוכנית, והוסיף: "אין זמן לדון בזה כרגע, אני מציע שהמצגת שלך תוצג בישיבת הקבינט החברתי-כלכלי". בנוסף, ביקש ראש הממשלה מהשר אורלב שלא לקיים את מסיבת העיתונאים שביקש לקיים בנושא היום ב-14:00.

אילנה אזולאי: "שרון עסוק בחקירות"

אילנה אזולאי, ממנהיגות מאבק החד הוריות, אמרה בתגובה לדברי ראש הממשלה כי "איך יהיה לראש הממשלה זמן לדון בעניינים שלנו כשהוא כל כך טרוד בחקירות במשטרה שלו ושל בניו. ראש הממשלה לא רואה את העם ולא רואה את החד הוריות, כל הראש שלו בחקירות האישיות שלו. ואני מציעה, שאם המצב הוא כזה, שהוא לא ימנע מזבולון אורלב לקיים מסיבות עיתונאים, אלא יעביר את העניינים לידיים של אורלב והוא עצמו ילך לעשות בטן - גב בחווה שלו. שייקח פסק זמן, אם הוא צריך, אבל שלא ינהל את העניינים על חשבונינו וחשבון ילדינו".
לדבריה, "בקשר לכך שאמר שאנחנו צריכות לעבוד, אז שידע ש-65% מאיתנו עובדות, במשרות מלאות או חלקיות, וכך גם אני".

גם ה"פנתר השחור" צועד

הבוקר הצטרף גם ויקטור אלוש, בן 70, ממנהיגי תנועת "הפנתרים השחורים" בשנות ה-70, וכיום חולה סרטן בכיסא גלגלים, לגל המחאה המתרחב נגד הגזירות הכלכליות. כשהוא מלווה בבנו יהודה, יצאו השניים במסע רגלי מבאר שבע לירושלים. "נביא מיליון מפגינים לירושלים", אמר אלוש, המקבל טיפולים כימותרפיים והקרנות, עם יציאתם לדרך.
בנו של אלוש, יהודה, הוא אחד ממקימי תנועת המחאה החברתית "זעקת קול העם". הצועדת הראשונה לירושלים, האם החד הורית ויקי כנפו, עשתה את מסעה כשהיא לבושה בחולצת התנועה, כשחלק מהדרך ליווה אותה אלוש הבן.
"לפני הפנתרים השחורים היתה אפליה עדתית. עכשיו יש אפליה כלכלית", אמר ויקטור אלוש. "אנחנו העלינו את הליכוד לשלטון בשנות ה-80, ונוריד את הליכוד עם שרון וביבי, שהמדיניות הכלכלית שלהם תחצה את העם לשניים – חצי עשירים, וחצי העבדים שלהם. אני עושה את המסע הזה, על מנת לגרום למיליון אנשים לעלות למשרד האוצר למחות על רוע הגזירה".
בנו יהודה מבהיר שהוא ואביו מעוניינים למקד את תשומת הלב הציבורית בכל המגזרים המפסידים מהתוכנית הכלכלית החדשה. "אנחנו לא רוצים לפגוע במאבק של האמהות החד-הוריות, אך אסור שהדברים יתמקדו רק בהן ויובן כאילו רק הן הולכות לסבול מהתוכנית הכלכלית", אמר יהודה. "חינוך, דיור, פרנסה ובריאות הם ארבעת היסודות שמדינה בריאה צריכה לתת לכל אזרחיה. אנו דורשים מביבי, שאם הוא בטוח כל כך בצדקת דרכו, שיעשה משאל עם ויראה עד כמה האזרחים, להם הוא בנה את ה'תוכנית', תומכים בו באמת".

צועדים מחיפה ומתל אביב

10 נשים ממקלטי חירום לנפגעות אלימות פתחו הבוקר בצעדה מחיפה לכיוון ירושלים. המסע מאורגן על ידי קואליציית הנשים בחיפה המאגדת חמישה ארגוני נשים.
במקביל, יצאו 11 סטודנטים וסטודנטיות לעבודה סוציאלית באוניבסיטת ת"א בצעדה מתל אביב לירושלים כהזדהות ותמיכה עם האמהות החד הוריות.
עינבר שטיינברג, אחת הסטודנטים, אמרה ל-ynet כי "אנחנו מאמינים שחלק מתפקיד העבודה הסוציאלית הוא להביא שינוי חברתי ולהיות מעורבים במה שקורה בחברה שלנו. האמהות החד הוריות הן חלק מאלה שבהן נצטרך לטפל כאשר נתחיל בעבודה המעשית שלנו. חשוב לנו לתמוך בהן ככל שנוכל".
הסטודנטים ילונו היום בקיבוץ נחשון ומחר יסיימו את הצעדה ויגיעו למאהל המחאה של האמהות החד הוריות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"אין זמן כרגע". שרון
צילום: רויטרס
צילום: אטילה שומפלבי
אורלב. תוכנית חלופית
צילום: אטילה שומפלבי
צילום: מאיר אזולאי
יהודה אלוש מלווה חלק מהדרך את ויקי כנפו
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים