שתף קטע נבחר

ש"ס ביטלה פגישת מו"מ עם השרים שוחט וביילין

דובר התנועה טען שהיא מוחה על "מסע ההדלפות וההכפשות נגד דרישותינו החברתיות הצודקות". ברק ושרון נועדו היום עם ישי, אבל זה סירב להתחייב לעמדה חד-משמעית. שרון תקף את ברק: "האיש הזה צריך ללכת הביתה". ההצעה לפיזור הכנסת תועלה בשבוע הבא

הדיונים בין ישראל אחת לש"ס למרצ על הארכת רשת הביטחון לממשלה נקטעו היום בעודם באבם. זמן קצר לפני הפגישה המתוכננת בין שר האוצר, אברהם שוחט, ושר המשפטים, יוסי ביילין, לבין מזכיר מועצת חכמי התורה של ש"ס, רפאל פנחסי, הודיע דובר ש"ס כי מפלגתו החליטה להחרים את הפגישה.
"צוות המשא ומתן של ש"ס מוחה על הניסיונות החוזרים והנשנים לקשור בין דרישותינו החברתיות לבין המשא ומתן על המשך רשת הביטחון", הסביר הדובר. "התנועה דורשת ממשרד האוצר ומגורמים אחרים בממשלה לחדול ממסע ההדלפות וההכפשות נגד דרישותינו החברתיות הצודקות ומסגנון השיסוי המאפיין את התייחסותם לש"ס".
לאחר ההודעה הזאת ניסו במשרד האוצר להעביר מסר לפיו העסקים כרגיל, והודיעו בתגובה כי הפגישה המתוכננת תתקיים בעוד כמה ימים. במשרד טוענים כי אין כל כוונה להיענות אפילו למחצית מהדרישות הכספיות של ש"ס, וזו מודעת לכך.
גם הפגישה בין שוחט וביילין לחיים אורון ורן כהן ממרצ בוטלה, הפעם ביוזמת משרד האוצר. שוחט חש ברע והחליט לסיים את עבודתו מוקדם מהמתוכנן.

פגישת ברק וישי

מוקדם יותר נכנסו המגעים בעניין רשת הביטחון נכנסו להילוך גבוה: יו"ר ש"ס אלי ישי נועד היום (יום א') בנפרד עם ראש הממשלה ברק ועם יו"ר הליכוד שרון, ושמע מהם הבטחות - איש איש לעמדתו שלו.
בפגישתו עם ישי הבוקר הבהיר ראש הממשלה כי הוא מעוניין ברשת ביטחון לתקופה ארוכה. ראש הממשלה מתכוון "למתוח" את השותפות עם ש"ס לפחות עד חודש מרס, תקופה שבמהלכה ינסה לקדם את המו"מ המדיני לידי הסכם עם הפלסטינים, ולאחריה ילך לבחירות. בפגישה עם ישי הציע ברק להקפיא את הרפורמה האזרחית למשך שנה לפחות, וכן התיחסות רצינית לדרישות התקציביות של ש"ס - והיענות לחלקן.
ישי, בתגובה, אמר שישקול את העניין ויעביר אותו לדיון במועצת חכמי התורה. יש לציין, כי במו"מ הקודם להארכת רשת הביטחון, כמעט ולא היתה מועצת חכמי התורה מעורבת בהחלטה של ישי להעניק גיבוי לראש הממשלה. יו"ר ש"ס שב וטען כי אין קשר בין רשת הביטחון לאישור התקציב, וכי אין בכוונת ש"ס להצביע בעד התקציב בהרכבו הנוכחי.

ישי עם שרון

עם אריאל שרון נועד ישי למה שהוגדר "שיחת פיוס", בה ביקש שרון מישי שלא להאריך את רשת הביטחון לברק. ישי אמר לשרון כי הוא אינו חש בנוח עם הארכת רשת הביטחון, מאחר ויצטייר בפני בוחריו כי ש"ס נותנת גיבוי לממשלה ההולכת להסכם על פי הבנות קמפ דייויד.
וישי, שיוצא מן הפגישה עם שרון, נהנה להיות מחוזר: "זה לא סוד שגם הליכוד, המפד"ל וישראל בעלייה היו עם שתי הרגליים בממשלה. ש"ס היתה היחידה שלא רצתה. לו רצינו, היו פותחים בפנינו את כל הדלתות ונותנים כמעט את כל מה שנבקש", הוא אומר.
ואילו שרון, מצידו, הסתער על ראש הממשלה ברק: "אנחנו מתכוונים לעשות רק דבר אחד - לנסות להחליף את ממשלת ברק מוקדם ככל האפשר. מדיניות ההבלגה שלו מסכנת מידי יום את אזרחי ישראל, והיא חסרת הגיון. האיש צריך ללכת הביתה ומהר ככל האפשר".
בכיר בליכוד, המקורב לשרון, ביקר את התנהגותו של אלי ישי: "עם אריה דרעי היינו סוגרים דיל מזמן. ישי לא יודע להנהיג, אם הוא יחליט להאריך את רשת הביטחון אנחנו נחריף את הפעילות נגדו ונגייס עד כמה שאפשר את המצביעים של ש"ס שהיו בליכוד, ואת פעילי ש"ס שהיו בליכוד, כדי שיפגינו נגד היו"ר שלהם".
חיים אורון ממרצ, המנהל מגעים עם ש"ס, דוקא סבור שניתן יהיה להאריך את רשת הביטחון, אך לא להענות לדרישות תקציביות מפליגות. אורון העריך שבחירות מוקדמות תהיינה צעד בלתי נמנע, אך עד לעריכתן יש לנסות את כל הפעולות האפשריות שתבאנה להסכם מדיני, ולכן מרצ נוטלת חלק פעיל בנסיון להקמת הקואליציה עם ש"ס מחדש.
עם יהדות התורה ממשיכים המגעים שמנהלים השרים שוחט וביילין, עד כה ללא תוצאות. חה"כ משה גפני מיהדות התורה טוען כי הם אינם מתכוונים להכנס לסידור "רשת הביטחון".

אופוזיציה - בלי ש"ס

המבוכה סביב עמדתה של ש"ס נמשכה בישיבת סיעות האופוזיציה, אליה לא הגיע נציג של ש"ס. ראשי הסיעות תקפו בתחילת הישיבה את התנהגות יו"ר ש"ס אלי ישי, המנהל מו"מ עם ברק.
החריף מבין המבקרים היה יו"ר סיעת הליכוד, רובי ריבלין: "אני מוכרח לומר שישי לוקח על עצמו אחריות גדולה ביותר, אם לא יעמוד בהבטחתו לבוחריו. ש"ס לא יכולים היום להתמקח על כספים, כשהנושא שבגללו נבחרו הוא מחויבות למדינת ישראל. אני קורא מיד למנהיגי ש"ס להתעשת, ולבוא למקום בו הם אמורים להיות".
חבר הכנסת אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, אמר כי הוא מאמין שבסופו של דבר ש"ס תתייצב לצידה של האופוזיציה. חבר הכנסת מיכאל קליינר אמר כי הוא מקווה שישי יעמוד בהבטחתו, כי אם יתחדש המו"מ על בסיס קמפ דייויד לא תהיה רשת ביטחון.
יו"ר ישראל בעליה נתן שרנסקי, אמר כי אין דרך אחרת אלא ללכת לבחירות: "לברק היתה אלטרנטיבה לפני שבועיים, הוא יכול היה להקים ממשלת חירום או לקנות 4 שבועות מש"ס, הוא בחר באפשרות השניה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אי פי
ישי וברק. הבטחה להקפאה
אי פי
שאולי שם טוב
ישי ושרון. פיוס?
שאולי שם טוב
זום 77
ריבלין. ישי לקח על עצמו אחריות גדולה
זום 77
מומלצים