שתף קטע נבחר

הדו"ח הסופי הוגש; ביקורת חריפה על פרופ' היס

הפתולוג הדני, פרופ' יורגן תומסן, שניתח את גופת החייל דניאל הילר ז"ל הגיש היום את ממצאיו הסופיים. הפתולוג קבע: "אין לי הסבר לחלקים החסרים" ומתח ביקורת חריפה על היעלמותם. יו"ר ארגון יד לבנים: "אנו דורשים שרופא צבאי ילווה מעתה והלאה את ניתוחי החיילים שמבצע פרופ' היס במכון הפתולוגי". פרופ' היס ישיב מחר להאשמות במסיבת עיתונאים

"אין לי הסבר כיצד נעלמו איברים פנימיים מגופת החייל דניאל הילר... לדעתי העובדה שהגופה לא נתפרה מחדש לאחר הנתיחה הראשונה - ראויה לגנאי" - במילים חריפות אלו מסכם הפתולוג הדני, פרופ' יורגן תומסן, את דו"ח הנתיחה הסופי שלו, שהוגש היום (א') לנציגי משרד הביטחון וארגון "יד לבנים".
ביום שלישי יוצג הדו"ח בפני ועדת הבריאות של הכנסת. מנהל המכון לרפואה משפטית, פרופ' היס, יגיב מחר להאשמות החמורות במסיבת עיתונאים.
פרופ' תומסון כותב בין היתר: "אין לי כל הסבר לעצמות החסרות. אינני בקי בנהלים ובפיקוח על עבודה מדעית בישראל. אם העצמות נלקחו לשם מחקר מדעי - האם לא היה ראוי לקבל לכך אישור מ'וועדות הלסינקי'? אין לי גם הסבר להיעלמותם של האיברים הפנימיים. מניסיוני, גם לאחר שנים רבות בקבר, ניתן לזהות לפחות חלק מהאיברים... יש חשד כבד לכך שאיברים פנימיים לא הוחזרו לגופה בתום הנתיחה הראשונה".
פרופ' תומסן מוסיף ותוקף את מה שאירע בנתיחה במכון לרפואה משפטית באבו כביר: "אם אכן זהו המקרה, הדבר איננו מקובל ואינו עולה בקנה אחד עם הנוהל ועם הדרישות והציפיות של קרובי המשפחה האבלים. כמו כן, ראויה לגינוי העובדה שהגופה לא נתפרה מחדש... כדי להפגין כבוד למת ולמשפחתו ראוי שהגופה תוחזר למצבה המקורי, ככל שניתן, לאחר הנתיחה. אין לי הסבר מדוע לא בוצע הדבר במקרה זה".
הפתולוג הדני מסכם וקובע כי סיבת המוות היא יריה, ככל הנראה מרובה M-16, שפגעה בראש מטווח קצר. הוא נמנע מלקבוע חד משמעית אם מדובר בהתאבדות, אולם מעריך כי הסיכוי לכך שהקנה היה בתוך חלל הפה בעת היריה - גבוה.

השאלות עלו כבר בדו"ח הביניים

דו"ח הביניים של הפתולוג תומסן פורסם ב-ynet לראשונה וממנו עלו מספר שאלות: מה אירע לגופתו של החייל לאחר שנותח במכון לרפואה משפטית באבו כביר ונקבר לפני כשנתיים וכיצד נעלמו איברים, כגון צלעות ועצמות, שאינן מתכלות גם לאחר הקבורה הממושכת.
עוד נודע ל-ynet כי בפגישה שהתקיימה ביום שישי האחרון בין ראשי ארגון יד לבנים לבין הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, דרשו ראשי הארגון להוציא את הניתוחים הפתולוגיים שנעשים בחללי צה"ל מידי המכון לרפואה משפטית באבו-כביר, בראשותו של פרופ' יהודה היס.
יו"ר ארגון "יד-לבנים", אלי בן-שם, אמר ל-ynet כי "אנחנו דורשים שגם אם בכל זאת ינותח חלל צה"ל בידי פרופ' היס, הנתיחה תבוצע אך ורק בליווי רופא צבאי".
ממשרד הבריאות נמסר כי הוחלט שלא למסור תגובה בעניין.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
"אין הסבר לחלקים החסרים". דניאל הילר ז"ל
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
צילום גלי תיבון
"ניתוחים עם רופא צבאי". פרופ' היס
צילום גלי תיבון
מומלצים