שתף קטע נבחר

IBM משיבה מלחמה

חברות הקוד הפתוח ממשיכות במתקפה הנגדית על SCO. בעקבות התביעה של רד האט, גם IBM תובעת את SCO, בטענה כי הפיצה האשמות כוזבות והפרה פטנטים

IBM הגיבה לראשונה למאבק המשפטי שמנהלת נגדה בחודשים האחרונים חברת SCO בתביעה משלה. הענק הכחול מבקש משופט פדרלי לבטל את התביעה של SCO בעניין מערכת ההפעלה לינוקס.

 

במסמך בן 45 עמודים שהגישה אתמול לבית המשפט הפדרלי ביוטה, IBM דחתה לראשונה את ההאשמות של SCO והאשימה את החברה בפרסום הצהרות כוזבות על קניין רוחני במטרה "לנפח את רווחיה בדרכים ולהתעשר שלא כדין". עוד טוענת IBM, כי בגלל ש-SCO הפיצה גירסה של לינוקס תחת רישיון הקוד הפתוח GPL, היא אינה יכולה לטעון כי מערכת ההפעלה לינוקס היא רכושה.

 

SCO הפתיעה

 

SCO, שפועלת מיוטה, הפתיעה את קהילת הקוד הפתוח בחודש מרץ, כאשר תבעה את IBM על סך 3 מיליארד דולר, בטענה כי ענק המחשבים הפר את הקניין הרוחני שלה כאשר הפיץ את לינוקס. על פי טענה זו, רכיבי קוד של גירסה ישנה של יוניקס בשם Xenix השתרבבו לתוך לינוקס והופצו באשמת IBM.

 

בחודש יוני מסרה SCO כי היא מבטלת את הסכם הרישוי המתיר ל-IBM להשתמש או להפיץ תוכנה המבוססת על מערכת ההפעלה יוניקס, שנחתם ב-1985 בין IBM ל-AT&T, חברה שהחזיקה בזמנו בקניין הרוחני של יוניקס. AT&T מכרה את הקניין הרוחני של יוניקס לחברת נובל, שמכרה בתורה את מערכת ההפעלה ל-SCO בשנת 1995. כמו כן, SCO שלחה 1,500 מכתבים לעסקים ברחבי העולם, שהוזהרו מפני תביעה עקב הפרת זכויות יוצרים בעת השימוש בלינוקס.

 

IBM: הטענות של SCO בלתי מבוססות

 

ה-GPL (ראשי תיבות של General Public License) נוצר ב-1980 על ידי ריצ'ארד סטולמן, כחלק מתוכניתו ליצור גירסה של יוניקס שניתנת לשימוש חופשי. מערכת זו, GNU, היא הבסיס הטכנולוגי והחוקי למערכת ההפעלה לינוקס. הרישיון מתיר לכל אדם להשתמש בתוכנה באופן חופשי, כל עוד הוא תורם לקהילה כל שינוי או שיפור שהוא מבצע בתוכנה, ומפיץ אותה יחד עם קוד המקור שלה.

 

על פי הטענה של IBM, חברת SCO אינה יכולה לטעון כי קוד כלשהו הוא קניינה לאחר שהפיצה את הקוד הזה תחת רישיון GPL. לכן, דרישתה ממשתמשי לינוקס לשלם לה עבור השימוש במערכת ההפעלה אינה חוקית. "בכך שהפיצה מוצרים תחת רישיון GPL, חברת SCO הסכימה, בין השאר, לא לטעון לבעלות על כל קוד מקור המופץ תחת תנאי ה-GPL", נכתב במסמך של IBM, "החברה הסכימה גם לא להגביל בעתיד הפצה של קוד מקור שהופץ על ידה תחת GPL".

 

על פי הערכות מומחים משפטיים, כדי להתגונן מול טיעון זה, SCO תאלץ לטעון כי הפיצה קוד קנייני ברשיון קוד פתוח שלא במתכוון. כלומר, החברה לא ידעה מה נכלל בקוד שהפיצה - קו הגנה בעייתי למדי.

 

"SCO הפרה פטנטים"

 

לא זו בלבד ש-IBM טוענת כי לא הפרה את הקניין הרוחני של SCO, לטענתה, האחרונה אף הפרה ארבעה פטנטים שלה, כאשר הפיצה את התוכנות UnixWare, OpenServer ושתי תוכנות נוספות. הפטנטים המדוברים עוסקים בנושא טכנולוגיה לדחיסת מידע, שיטה לניווט בין תפריטי תוכניות בצורת עץ, שיטה לוידוא כי הודעה אלקטרונית התקבלה על ידי הנמען ושיטה לניהול מערכות מחשב המחוברות יחד באשכול (קלאסטר).

 

IBM מבקשת מבית המשפט לפסוק לה פיצויים ולהוציא צו מניעה המונע מ-SCO להפיץ תוכנות המבוססות על פטנטים קניינים שברשותה.

 

עוד טוענת IBM, כי SCO פגעה בעסקי הענק הכחול כאשר הכריזה כי שללה את זכותה להפיץ את AIX, הגירסה של IBM למערכת ההפעלה יוניקס. בתגובה להכרזת SCO בחודש יוני, IBM הודיעה כי לא הפרה את רישיון ה-AIX וכי רישיון זה עודנו בתוקף וכי SCO אינה יכולה לבטלו.

 

נובל סייעה ל-IBM

 

המסמך שהגישה IBM לבית המשפט חושף כי הייתה זו נובל שסייעה ל-IBM למנוע מ-SCO לשלול ממנה את רישיון ההפצה של AIX.

מתברר, כי על פי ההסכם בין נובל ל-SCO, לנובל נשמרה זכות להטיל ווטו על החלטות SCO לשלול מגוף זה או אחר את רישיון ההפצה למוצרים המבוססים על יוניקס. נובל הפעילה את זכות זו בחודש יוני האחרון.

 

על פי ההערכות, המהלך הנגדי של IBM מבשר רעות ל-SCO. "שלא כמו SCO, תאגיד IBM מאוד נזהר לא לצאת בהצהרות מתלהמות", אמר גארי ברנט, אנליסט בחברת המחקר OVUM, בראיון לאתר vnunet.com, "לכן, כאשר IBM 'יורה' ברור שזו מתקפה מתוכננת היטב. אם SCO טעתה בהאשמותיה, IBM זכאית בהחלט לפיצוי כספי. IBM רשמה יותר פטנטים מכל חברה אחרת ויש לה יותר כסף ועורכי דין מאשר ל-SCO. היא בהחלט יכולה 'לייבש' את SCO לפני שהמשפט יסתיים".

 

מהלך הנגד של החברות התומכות בקוד פתוח החל עוד ביום ב', כאשר רד האט, מפיצת הלינוקס המובילה, הגישה תביעה נפרדת נגד SCO, ובה טענה כי זו מנהלת מערכה לא מוצדקת ומטעה נגד לינוקס, במטרה להפחיד את הלקוחות מרכישת מערכת ההפעלה החופשית. רד האט הודיעה כי תעמיד מיליון דולר לטובת ההגנה המשפטית על חברות קטנות וארגונים ללא מטרת רווח, אם SCO תגיש נגדם כתבי תביעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
IBM. מצטרפת לרד האט
SCO. בצרות?
מומלצים