שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תופעה: התמכרות לסקס

  שלושה עד חמישה אחוז מהאמריקאים הבוגרים סובלים מהתמכרות לסקס, ברוב המקרים כתוצאה מהתעללות בתקופת הילדות. גם נשים סובלות מההפרעה, אבל אינן מודות בה. יש לזה תרופה

  "התמכרות לסקס הפכה להיות בעיה חברתית אמיתית, סיכמו באי הכנס השנתי של אגודת הפסיכולוגים האמריקנית, שהתקיים בסוף-השבוע. על-פי מחקרים חדשים, כשלושה עד חמישה אחוזים מהבוגרים האמריקנים מכורים לסקס.

   

  "לא מדובר בפדופילים או בסוטים", מסביר הפסיכולוג אלי קולמן, מנהל התוכנית למיניות בביה"ס לרפואה באוניברסיטת מינסוטה במיניאפוליס, "אלא באנשים, סטרייטים או הומוסקסואלים, בעלי פנטזיות מיניות חזקות, שחוזרות על עצמן ומניעות אותם. האנשים האלה מבצעים פעולות מיניות קומפולסיביות, שמסבכות אותם, ובדרך כלל מתביישים בכך שאינם יכולים לשלוט בעצמם.

   

  "אי-אפשר להשוות התמכרות לסקס להתמכרות לאלכוהול או לסמים, מאחר שמין ואהבה הם דברים טבעיים. כשמטפלים באדם שמכור למין לא מבקשים לגמול אותו לחלוטין או להופכו לנזיר, אלא לגלות בעצמו יכולת לשמור על קשר זוגי נורמלי ולתעל את המין לכיוונים חיוביים ופחות בעייתיים.

   

  "ברוב המקרים המכורים לסקס סבלו מהתעללות מינית, מילולית או פיזית כילדים, וייתכן שההתעללות זו שינתה את התפקוד המוחי שלהם וגרמה להם להפרעה. ברוב המקרים לא ניתן להיגמל מההתמכרות ללא עזרה טיפולית".

   

  הסימפטומים המצביעים על כך שאנשים מכורים לסקס, על-פי פרופ' קולמן, הם: חיפוש מתמיד אחר פרטנרים חדשים; שימוש לא נשלט בחומרים ארוטיים והשקעת כספים רבים בנושא; הסתרה ואגירה של חומרים פורנוגרפיים; שימוש מוגזם באינטרנט לגירוי מיני ולמציאת פרטנרים, עד כדי כך שזה מפריע למהלך החיים הרגיל; דרישת בלתי פוסקת למין במסגרת מערכת יחסים; שימוש בכוח אוב מניפולציות

  להשגת מין.

   

  מכורים לסקס רבים נוטלים תרופות נוגדות דיכאון, כמו פרוזאק, שמעלות את רמות הסרוטונין במוח. התרופות האלה נוטות לדכא את הליבידו ואת היכולת להגיע לאורגזמה.

   

  במסגרת הכנס דנו לא מעט גם בהשפעת האינטרנט על ההתמכרות למין, ואף פורסמו תוצאותיו של מחקר ראשון מסוגו שעסק בסקס באינטרנט. "לאינטנרט יש השפעה חיובית מאוד על הבריאות המינית", אמר דר' אל קופר, מחבר המחקר. "אבל באותה מידה הוא מסוגל לגרום נזק רב".

   

  המחקר של קופר בחן את ההתנהגות המינית של גברים ונשים באינטרנט, והמסקנות שלו מציגות דפוסים שונים מאוד של שני המינים. בעוד הנשים נהנות לשוחח ולפלרטט בחדרי צ'ט, גברים מחפשים חומרים ארוטיים ורואים בכך כיף בלתי מזיק. הבעיה היא שהנשים שלהם תופסות זאת כבגידה, ושם מתחילות הצרות.

   

  האינטרנט מספק את כל מה שהמכור למין מחפש: אפשרות לקרוא חומרים ארוטיים, לצפות בתמונות פורנוגרפיות, לבצע שיחות ארוטיות עם אנשים ועוד, והכל נגיש ופשוט מאוד. מאחר שההתמכרות לסקס היא פרוגרסיבית, כלומר: ההתנהגות הופכת להיות יותר תכופה ואינטנסיבית, האינטרנט גורם להידרדרות מהירה מאוד במצבם. לא פלא שהסקס באינטרנט נחשב ל"קוקאין" של המכורים.

   

  היום, מסביר קולמן, מכורים לסקס, הטרוסקסואלים ברובם, פונים לעזרה יותר מאי-פעם. הוא אומר שגם נשים רבות סובלות מההפרעה, "אבל הן לא מודות בכך". גם הומוסקסואלים רבים סובלים מההפרעה הזו.

   

  במחקר שבדק 183 גברים הומוסקסואלים שהרגישו שחיי-המין שלהם יצאו מכלל שליטה, עלה דפוס התמכרותי, מסביר מנהל המחקר ג'פרי פארסונס, מבית-החולים "מאונט סיני" בניו-יורק. "הם סובלים מאוד. החיים שלהם נהרסים לגמרי".

   

  מחקרים ראשוניים, שבמסגרתם בוצעו סריקות מוחיות, הצביעו על הבדלים אפשריים בין מוחות של בוגרים מכורים לסקס לבין אנשים נורמלים, אומר הפסיכולוג מייקל מיינר מאוניברסיטת מינסוטה. עם זאת, הוא מסביר, עדיין דרושים מחקרים מעמיקים יותר כדי להוכיח שהבדלים אלה אכן קיימים.

   

  המכורים כמעט תמיד נזקקים לטיפול נפשי, אומר סטיב איישל, פסיכולוג מפילדלפיה שמטפל ב"נרקומנים של סקס". "רבים מהם מצליחים מאוד מבחינה מקצועית, אבל הם מסתבכים בתחומים אחרים - עם האישה, עם החוק". לפציינטים שלו הוא מציע טיפול התנהגותי קוגניטיבי, שמלמד אותם כיצד להימנע ממצבים שעלולים לגרום להם צרות. רובם נגמלים בסופו של דבר, הוא אומר.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  סקס באינטרנט, ה"קוקאין" של המכורים
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים