שתף קטע נבחר

החזר הוצאות משפט לקהלני: חצי מיליון שקל

השר לביטחון פנים לשעבר התרוצץ בין בתי המשפט עד שזוכה בפרשת נמרודי. לאחר שזוכה, דרש מהמדינה החזר הוצאות חסר תקדים, כיוון ש"עורך הדין עבד לא פחות מ-1,070 שעות". ועדה מיוחדת קבעה: הדרישות מוצדקות

המדינה שילמה לאחרונה סכום חסר תקדים בגובה 490 אלף שקל לאביגדור קהלני, לשעבר השר לביטחון פנים. קהלני קיבל את הכסף ככיסוי להוצאות המשפט, בעקבות זיכויו בפרשת נמרודי. כך פורסם הבוקר (יום ו') ב"ידיעות אחרונות".

 

קהלני זוכה לפני כשנה מעבירות של הפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט בפרשת עופר נמרודי. השר לשעבר זוכה גם מהאשמות לפיהן שיבש את החקירה שנפתחה נגדו.

 

שופט בית משפט השלום בתל-אביב, עודד אליגון, החליט בזמנו שקהלני כלל לא צריך להשיב להאשמות נגדו וכי אין עילה לקיים את המשפט. פרקליטות המדינה עירערה על ההחלטה לבית המשפט המחוזי – והוא החזיר את הדיון בתיק לבית משפט השלום.

 

כשמשפטו של קהלני התחדש, זיכה אותו שופט-השלום, דוד רוזן, מכל אשמה. בפסיקתו קבע רוזן שקהלני לא שיבש את החקירה וכלל לא התכוון להפריע לעבודת המשטרה או להכשיל אותה. "לא נתגבשו יסודות העבירות המיוחדות לנאשם", ציין השופט, "הוא זכאי מכל אשמה".

 

בעקבות זיכויו הגיש קהלני בקשה לוועדה ציבורית משפטית להשתתפות בהוצאות המשפט. את ההסכם דרש לקבל כדי לכסות את התשלום לעורך-דינו, מיכה פטמן, שעמד על 112,500 דולר ועוד מע"מ.

 

הוועדה שאליה פנה קהלני נוהגת לדון בבקשות שמובאות בפניה להשתתפות המדינה בהוצאות משפט של עובדי ציבור שהועמדו לדין בהליך פלילי או משמעתי. בהתאם לנהליה, איש ציבור שנשפט בשל מעשה שאירע בזמן מילוי תפקידו וזוכה – זכאי להשתתפות המדינה בהוצאות משפטו. גם עובד ציבור שהורשע בלי שבמעשיו התגלה זדון רשאי לדרוש פיצויים.

 

לאחר שהוועדה מצאה כי קהלני זוכה פעמיים מכל אשמה ממעשים שיוחסו לו בזמן שכיהן כשר, היא החליטה לאשר את השתתפות המדינה בהוצאותיו. קהלני דיווח לה כי בשל התמשכותו והתפתחותו של המשפט הושקעו בתיק לא פחות מ-1,070 שעות עבודה.

 

בהתחשב בטרחה הרבה שנגרמה לקהלני בעת הפרשה ובעקבות הערותיו הנוקבות של בית המשפט על התנהלות המדינה בתיק, אישרה הוועדה השתתפות בשכר הטרחה בסך 490 אלף שקל. זהו הסכום הגבוה ביותר שהעבירה המדינה לאיש ציבור בעקבות זיכויו. הוועדה לא אישרה החזר נוסף, על סך 60 אלף שקל, שקהלני תבע עבור עירעור שהגיש במהלך המשפט. 


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
קהלני. בית המשפט העיר על התנהלות המדינה בתיק
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים