שתף קטע נבחר

סיעת המפד"ל החליטה על פרישה מהממשלה

מרכז המפלגה צפוי לאשר ביום ראשון את ההחלטה. השר לוי: המפד"ל לא מוכנה להמשיך לשכב על הגדר. במועצת יש"ע הוכרז על מצב חירום, ובליכוד כבר נערכים לבחירות

סיעת המפד"ל בכנסת החליטה אתמול (יום ה') להמליץ למרכז המפד"ל שיתכנס ביום ראשון, לפרוש מהממשלה. לדברי השר יצחק לוי, יו"ר המפלגה, המפד"ל לא מוכנה להמשיך "לשכב על הגדר", כדבריו, ולעמוד מנגד, כשראש הממשלה נוסע לקבל החלטות גורליות ומכריעות.
לוי ציין כי "המפד"ל לא מוכנה להיות שותפה למהלך שהיא מתנגדת לו מכל וכל", וכי "הגיעה שעת ההכרעה - כל מפלגה צריכה להיות אמיצה עם עצמה. מטרת נסיעת ראש הממשלה היא קבלת הכרעות שאנחנו לא יכולים להיות שותפים להן".
לדברי ח"כ נחום לנגנטל, שהתנגד בישיבת הסיעה לפרישה מהממשלה, אין מקום לפרוש לפני הפסגה, אלא יש להמתין ולראות את תוצאותיה. "אם תוצאות הפסגה יהיו מנוגדות לעמדותינו", אמר לנגנטל, "נוכל לפרוש". מרכז המפד"ל יתכנס כאמור ביום ראשון להכריע בנושא, ונראה כי עמדת הסיעה תאושר במרכז.
לקראת כינוס פסגת קמפ דייויד הוכרז מצב חירום ביישובי יש"ע. תושבי יש"ע מתכוונים בימים הקרובים להשקיע מאמץ רב בפעילויות הסברה בכל רחבי הארץ. עם פתיחת הפסגה ביום שלישי יפתחו רבים מתושבי יש"ע בשביתת רעב. כמו כן החליטו תושבי יש"ע להצטרף להפגנת תושבי הגולן והבקעה, שתתקיים ביום ראשון הבא בכיכר רבין.
גם בליכוד נערכים לפסגה ולתוצאותיה. בישיבת הסיעה שהתקיימה אמש הכריז יו"ר הליכוד, אריאל שרון, כי הוא אינו מתכונן להציל את ממשלת ברק על ידי הליכה משותפת לממשלת אחדות. שרון ציין כי ברק לא פנה אליו בהצעה כלשהי בנושא.
חברי הכנסת של הליכוד דנו באסטרטגיה של המפלגה, לקראת נסיעת ברק לוועידת הפסגה בקמפ דייוויד בשבוע הבא. כצעד ראשון החליטו בליכוד על הפגנת ענק של המחנה הלאומי, שתתקיים ביום א' הבא (16 ביולי), בכיכר רבין.
חברי מזכירות הליכוד התכוונו לדון בישיבה בבקשות של ח"כים להקדים את מועד הפריימריז בליכוד, למקרה שממשלת ברק תיפול בקרוב. שרון דחה את הדיון בנושא זה, באומרו כי מאחר שלא ידוע מה תהיינה תוצאות הפסגה, אין צורך לדון בפריימריס. גורמים בליכוד העריכו, כי לאור הידיעות על חזרה אפשרית של בנימין נתניהו לזירה הפוליטית, מבקש שרון למנוע מנתניהו אפשרות של התמודדות מחודשת על ראשות התנועה, ולכן דחה את הדיון בנושא. מועד הפריימריז המקורי בליכוד הוא סוף השנה הבאה.
במהלך הישיבה הסוערת תקף ח"כ סילבן שלום את ההצבעה המצפונית עליה החליטה סיעת הליכוד בתחילת השבוע, לפני ההצבעה על חוק ועדת טל בכנסת. לדבריו, פגעה ההצבעה קשות ביחסי הליכוד עם החרדים, בני בריתם ההיסטוריים. על הדברים הללו השיב שרון, כי הסיעה אמנם החליטה על הצבעה ערכית אך ההצבעה הפכה להצבעת אי אמון בראש הממשלה, ולכן הצביעו חברי הכנסת מהליכוד נגדה.

לפנייה לכתב/ת
מיכאל קרמר
לוי. לא נעמוד מנגד
מיכאל קרמר
צביקה טישלר
שרון. לא יילך לממשלת אחדות
צביקה טישלר
מומלצים