שתף קטע נבחר

במערכת הפוליטית מעריכים: אהוד ברק לא יינזק

"לא תהיה רעידת אדמה במערכת הפוליטית", מעריך ד"ר יוסי ביילין, לקראת פרסום דו"ח ועדת אור. ח"כ יובל שטייניץ מהליכוד: "ברק לא צריך להינזק". מקורביו של בן עמי: "הוא מרגיש שהפקירו אותו"

עבור בכיר מוזהרי ועדת אור, תגיע היום (ב') המתנה ארוכה ארוכה לסופה. כשדיברו בשבועות האחרונים על עתידו הפוליטי של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, הנטייה במערכת הפוליטית הייתה לייחס למסקנות ועדת אור משקל מכריע. "ברק מחכה לדו"ח ולמסקנות שלו, לפני שיחליט אם לחזור לחיים הפוליטיים", זו היתה ההערכה.

 

ה"ברקיסטים" למיניהם (פרשנים לענייני אהוד ברק), הטוענים כי הם מבינים ומכירים את מה שעובר לראש הממשלה לשעבר בראש, הפכו את הדו"ח לדבר הכמעט יחידי שיכול להשפיע על החלטותיו של ברק בכל הקשור לעתידו. הדו"ח הפך בשבועות האחרונים למפלטם של לא מעט גורמים במערכת הפוליטית שהתבקשו לנבא מה ייעשה אהוד ברק: יחזור או לא יחזור.

 

גורמים במפלגת העבודה אומרים כי "אם הדו"ח ייקבע כי אהוד נכשל בניהול המערכת, הרי שהוא לא יוכל לבוא ולהגיד שהאשמה לא מוטלת עליו. הוא לא יוכל לומר, עם המוח האנליטי שלו וכושר הניתוח המרשים שלו, שהוא לא טעה. במקרה כזה, הוא ייצטרך לבוא ולומר – סליחה, טעינו. אי אפשר יהיה להאשים יותר את הפלסטינים, את האמריקנים, את יאסר ערפאת או כל גורם אחר".

 

ד"ר יוסי ביילין, מי שהיה שר המשפטים בממשלתו של ברק, מעריך כי הדו"ח לא יגרום לרעידת אדמה במערכת הפוליטית הישראלית. "הדו"ח לא יביא לשינוייים גדולים ביחס לאנשים ספציפיים", הוא אומר ל-ynet. "זה לא יגרום לשום שינוי במפה הפוליטית שלנו. אני גם לא חושב שהוועדה רואה את תפקידה להעניש אנשים".

 

גם בימין מסכימים כי יהיה להם קשה לתקוף את אהוד ברק, ולמרבה הפלא יש גם כאלה המאמינים כי גם ביקורת על תפקודו כראש ממשלה לא תהווה עילה לביקורת קטלנית. "אני מניח שאהוד ברק לא יינזק, ואני גם חושב שהוא לא צריך להנזק", אומר יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ד"ר יובל שטייניץ.

 

לדבריו, "באותם ימים היתה התקוממות של חלק גדול באוכלוסיה הערבית, על סף מרד אזרחי. המצב היה מאוד קשה, והיה גם חשש להתערבות חיצונית של מדינות ערב. במקרה כזה, כשלא ידעו מה קורה בדיוק, באווירה של אותם ימים – קשה להאשים את ההנהגה במה שקרה". שטייניץ אף טוען כי המסקנות צריכות להיות כלפי "ההנהגה של הציבור הערבי שהסיתה והביאה לחסימת כבישים".

 

ומי כן צפוי להינזק? בעניין זה יש הסכמה רחבה במערכת הפוליטית: פרופ' שלמה בן עמי, ששימש אז כשר לביטחון פנים, שהיה אחראי על המשטרה. גורמים המקורבים לבן עמי דיווחו כי "הוא נמצא במתח רב, ומרגיש כשעיר לעזאזל. הוא מרגיש שהפקירו אותו".


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. יחזור?
צילום: ג'רמי פלדמן
ביילין. לא רעידת אדמה
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: מתוך אתר הכנסת
שטייניץ. ברק לא יינזק
צילום: מתוך אתר הכנסת
צילום: עטא עוויסאת
בן עמי. חש שהפקירו אותו?
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים