שתף קטע נבחר

ועדת אור: תרבות של אי-דיווח במשטרה

דו"ח ועדת החקירה מצביעה על שורה של כשלים מערכתיים במשטרה: לא מקיימים הנחיות ופקודות, לא מדווחים ומתחקרים, ולא מפיקים לקחים

מדו"ח ועדת החקירה הממלכתית בראשות השופט אור עולה שהוועדה מצאה ליקויים לא רק בתפקוד האישי של קצינים בכירים במשטרה - אלא גם בתפקודה של המשטרה כמערכת.

 

אחד מהכשלים הוא ביחס למגזר הערבי: הוועדה קובעת כי פעמים רבות הוועדה נתפסת בציבור הערבי לא כגוף נותן שירות, "כי אם כגורם עוין, המשרת שלטון חסר התחשבות". לדברי הוועדה, נתגלו במשטרה תופעות של דעות קדומות שליליות כלפי המגזר הערבי - גם אצל קצינים ותיקים ומוערכים. "המשטרה חייבת להטמיע בקרב שוטריה את התובנה, כי הציבור הערבי בכללו אינו אויב שלהם, וכי אין לנהוג בו כאויב", כותבת הוועדה.

 

הוועדה מצביעה על "מחדלים חמורים" שהתגלו בדפוסי התחקור, הדיווח והתיעוד של אירועים שבהם השתתפה המשטרה. "עולה החשש, כי במשטרה לא השתרשה תרבות של דיווח ותחקיר מלא ואמיתי בזמן אמת", נכתב בדו"ח. הוועדה מצאה כי במקרים רבים לא נערכו תחקירים, וכאשר נעשו - היו בהם פגמים יסודיים. הצטיירה גם "תמונה עגומה ביותר" של חוסר תיעוד ואי-רישום דו"חות לאחר אירועים.

 

"הליקויים אינם נחלת הדרג הזוטר בלבד"

 

לדברי הוועדה, "הליקויים שנתגלו אינם נחלת הדרג הזוטר בלבד. גם בצמרת המשטרה התגלתה תופעה של אי-דיווח על נושאים בעייתיים, ובפעמים אחרות - של מתן דיווחים חלקיים, אשר לא שיקפו את מצב הדברים במלואו". הדוגמה שמביאה הוועדה היא הסתרת ירי הצלפים מן הדרג המדיני על-ידי המפכ"ל. "משטר דמוקרטי תקין מחייב, כי המשטרה תמסור דיווח מלא לדרגים הממונים עליה ותמלא את הנחיותיהם", נאמר בדו"ח.

 

הוועדה מתלוננת גם כי המשטרה אינה מקפידה על תיאום ועל שיטתיות בהנחיות ובנהלים הכתובים בנושאים שונים, וכך יוצא שניתנות הנחיות שונות ואף סותרות. היא אינה עושה די להטמיע הנחיות ונהלים חדשים, ובכלל - "אין במשטרה תרבות מושרשת דיה של קיום נהלים ופקודות מחייבים". הוועדה כותבת כי נתקלה ב"התעלמות גמורה" מהכתוב בהנחיות.

 

נוסף על כל אלה, מצאה הוועדה כי "במשטרה אין תרבות מושרשת דיה של יישום לקחים שהיא עצמה הפיקה מאירועים". באירועי אוקטובר חזרו מפקדי המשטרה על טעויות שכבר נעשו ותוחקרו באירועים קודמים.

 

הגדלה מסיבית של תקציב המשטרה

 

סעיף נרחב בהמלצות מתייחס לטיפולה של המשטרה בהפרות סדר. אחד מהלקחים שהפיקה הוועדה הוא כי "קיים מחסור תקציבי קשה ומכביד , המגביל את כוח האדם במשטרה ואת יכולת המשטרה לתפקד ולמלא את חובותיה". הוועדה ממליצה על "הגדלה מסיבית של התקציב המוקצה לצרכי המשטרה".

 

לדברי הוועדה, "הכל מסכימים, כי אלמלא אילוצי משאבים ותקציב, הפתרון הראוי לנושא זה הוא הקמת כוח ייעודי, שימנה אלפי שוטרים, אשר יטפל באופן בלעדי בהפרות הסדר". עם זאת, הוועדה אומרת כי גם במצב הקיים ניתן לשפר את תפקוד המשטרה באמצעות ציוד הכוחות באמצעי מיגון נדרשים; המשטרה החלה בכך בעקבות מהומות אוקטובר, והוועדה מצפה שהמהלך יושלם.

 

איסור להשתמש בכדורים מצופי גומי

 

אחת מההמלצות החשובות של הוועדה היא האיסור להשתמש בכדורים מצופי גומי, בשל הסיכונים הטמונים בהם. כמו-כן מבהירה הוועדה כי ירי של אש חיה אינו אמצעי לפיזור המון על ידי המשטרה.

 

הוועדה ממליצה על גיבוש תורת הפעלה מסורת לצורך טיפול בהפרות סדר, שתחדד, בין היתר, את המשמעות החמורה של שימוש באמצעים קטלניים. "ניתן לזהות במקרים רבים נטייה, אשר על המשטרה לפעול באופן נמרץ כדי לבערה, להגיב בכוח בעל פוטנציאל קטלני גם להתגרויות שאין בהן אופי מאיים", נאמר בדו"ח.

 

הוועדה מבקרת גם את השימוש באנשי היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור (ימ"מ) לפיזור הפגנות. היא קוראת לבחור את השוטרים ביחידות המופקדות על הסדר הציבורי תוך מתן משקל רב לשיקול דעת עצמי ולריסון.

 

הוועדה מציינת כי לאחר אירועי אוקטובר המשטרה גיבשה תורת הפעלה מפורטת ומסודרת לטיפול בהפרות סדר, שעונה על רבות מדרישות הוועדה. חברי הוועדה מצפים שהמשטרה תשקוד על הטמעת הלקחים בקרב השוטרים והמפקדים בשטח.

 

לבסוף, חברי הוועדה דנים בשאלה האם המשטרה צריכה לפעול בכוח כדי לפתוח צירי תנועה ראשיים שנחסמים בהפרות סדר. הוועדה מציינת כי מניעת פגיעות בנפש היא שיקול עליון, שמחייב את המשטרה לנהוג באיפוק במקרים כאלה. יחד עם זאת, "יכולת האיפוק של המדינה אינה בלתי מוגבלת. לא ניתן להשלים עם חסימת צירים לפרקי זמן ממושכים. לא ניתן גם להשלים עם חסימת צירים הפוגעת באינטרסים ביטחוניים. במקרים כאלה, תגובה נחושה, ובמידת הצורך תגובה כוחנית לחסימת צירים עשויה להיות פעולה סבירה ומתבקשת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
וילק. הליקויים אינם נחלת הדרג הזוטר בלבד
צילום: חיים זיו
צילום: חיים זיו
נטייה להגיב להתגרויות בכוח בעל פוטנציאל קטלני (תמונת ארכיון; המצולם אינו קשור לכתבה)
צילום: חיים זיו
מומלצים