שתף קטע נבחר

נפתחה חקירת מח"ש בעקבות דו"ח אור

גורמים במשרד המשפטים אומרים כי גם בכירים במחוז הצפוני של המשטרה צפויים להיחקר. ניצב אליק רון עשוי להיות בין הנחקרים. עם זאת, במשרד המשפטים חוששים שהחוקרים יתקשו להגיע לממצאים מפלילים אחרי שלוש שנים

המחלקה לחקירת שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש) פתחה היום (ג') בחקירה פלילית בעקבות מסקנות דו"ח ועדת אור. כך מסרו גורמים במשרד המשפטים. (לפרוייקט המיוחד על הוועדה - לחצו כאן)

 

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד נפגש אמש עם פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, ועם ראש מח"ש, הרצל שפירו, כדי להיערך לפתיחת החקירה.

 

גורמים במשרד המשפטים מעריכים כי גם בכירים במחוז הצפוני של המשטרה ייחקרו. הגורמים העריכו שהחוקרים יתקשו להגיע לממצאים מפלילים שלוש שנים לאחר המהומות - מבלי שנעשו נתיחות של הגופות בנוכחות חוקרי מח"ש. עם זאת, אמרו כי החוקרים יעשו את מיטבם להתגבר על הקשיים ולהגיע לחקר האמת.

 

היחיד שהומלץ על חקירה נגדו

 

ועדת אור המליצה כי המחלקה לחקירת שוטרים תחקור שורה של אירועים - מבלי להצביע על חשודים ספציפיים. רק במקרה אחד, בעניינו של שוטר משמר הגבול מורשד ראשד, המליצה הוועדה במפורש על חקירה פלילית נגדו.

 

לפי הראיות שהובאו בפני הוועדה, ראשד הוזעק עם חבריו לפזר התפרעות בכניסה לכפר ג'ת שבוואדי ערה. המתפרעים השליכו אבנים על השוטרים וגלגלו לעברם צמיגים בוערים. השוטרים הגיבו בירי כדורי גומי. אחד מכדורי הגומי, שנורה מטווח קצר, פגע בעינו של אחד המפגינים, ראמי גרה, והוא מת מפצעיו. 

 

בפני הוועדה הובאו עדויות שממנה הסיקה כי הירי לא היה מוצדק, וכי ראשד הוא זה שאחראי לו. הוועדה מצאה כי ראשד ירה כדורים מצופי גומי מטווח של 15 מטר לעבר פלג גופם העליון של התושבים שאליהם כיוון, וזאת ללא הצדקה ובניגוד למתחייב מהוראות הביטחון בדבר ירי כדורי גומי מטווח גדול יותר ולעבר הרגליים בלבד.

 

עוד 5 מוזהרים עשויים להיחקר, בהם אליק רון

 

הוועדה אמנם לא הזכירה שמות נוספים כחשודים, אבל היא המליצה על קיום חקירה בשורת מקרים נוספים, שבהם היו מעורבים למעשה רבים מהמוזהרים, מהזוטרים ועד לבכירים: רפ"ק גיא רייף, שמוזכר כמי שירה ללא הצדקה וגרם למותם של שני אזרחים ולפציעת אחרים; שוטר הימ"מ נ' י', שעשה שימוש בירי חי ללא הצדקה בשני מקרים לפחות; סגן ניצב שמואל מרמלשטיין, שהיה אחראי לירי צלפים ללא הצדקה; תת-ניצב משה ולדמן, שהורה ואישר ירי של צלפים באש חיה; וניצב אליק רון, שהיה אחראי לירי של צלפים לעבר אזרחים ללא הצדקה, שממנו מת לפחות אדם אחד ונפצעו אחרים. מכאן עולה לכאורה שגם בכירים אלה צפויים להיחקר.    

 

וזהו פירוט האירועים שהוועדה המליצה לפתוח בחקירה פלילית בעניינם:

 

האירועים שבהם נורו למוות אחמד איברהים ג'בארין ומוחמד אחמד ג'בארין באום אל-פאחם ביום 1.10.00.

 

אירוע הירי של גיא רייף ביום 2.10.00, באזור מפעל פטרוס, שבו נגרם מותם של ואליד אבו סאלח ושל עימאד גנאים.

 

האירוע שבו מת איאד לובאנה בנצרת ביום 2.10.00.

 

האירוע שבו מת אסיל עאסלה ביום 2.10.00 סמוך לצומת לוטם.

 

אירוע מותו של עלאא נאסר באותו יום ובאותו מקום.

 

האירוע שבו נורה למוות מוחמד ח'מאייסי בכפר כנא, ביום 3.10.00.

 

אירוע הפגיעה הקטלנית בראמז בושנאק, ביום 3.10.00 בכפר מנדא.

 

האירועים בימים 2.10.00 באום אל-פאחם ובנצרת וב-3.1.0.00 בנצרת, שבהם נעשה שימוש בירי צלפים.

 

טענות לשימוש בכוח חורג של כוחות המשטרה כלפי נזים עומר טאהא, בן 21, ביום 2.10.00 בכפר כנא. 

 

הוועדה מציינת כי בשני אירועים נוספים - ירי ברחוב הבנקים בנצרת ביום 2.10.00 ואירוע הקניון בנצרת ביום 8.10.00 - ידוע לה שכבר מתקיימת חקירת מח"ש, ועל כן היא לא המליצה המלצה דומה בעניינם.

 

דו"ח הוועדה והקביעות שבו לא יוכלו לשמש כראיה במסגרת הליך פלילי נגד השוטרים שייחקרו. אשר לעדויות שנמסרו בפני אוספי החומר או בפני הוועדה עצמה - העדויות של החשודים עצמם לא יוכלו לשמש נגדם, אולם עדויות וממצאים אחרים שאספה הוועדה יוכלו לשמש את המחלקה לחקירות שוטרים ולקדם את החקירה ביתר מהירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורשד ראשד. ירה למוות מטווח קצר
צילום: אלכס קולומויסקי
גיא רייף. גרם למות שני אזרחים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: עטא עוויסאת
אליק רון. לכאורה עולה מהדו"ח שגם הוא צריך להיחקר
צילום: עטא עוויסאת
צילום: סבסטיאן שיינר
הוועדה. החוקרים יוכלו להשתמש בחלק מהעדויות ומהממצאים
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים