שתף קטע נבחר

שעת האפס של תלמידי נתניה

משרד החינוך הורה לבטל את שעת האפס בכל בתי הספר. למרות זאת בנתניה מתחילים חמישה תיכונים את יום לימודיהם ב- 07:00 בבוקר. העירייה: "מדובר במקרים חריגים בהם הכיתות עתירות שעות לימוד ופיצולים"

בניגוד להנחיית משרד החינוך בדבר ביטול שעת האפס בבתי הספר החל משנת הלימודים הנוכחית, בחמישה בתי ספר תיכוניים בנתניה מתחילים הלימודים בשעה 07:15 בבוקר. כך נודע השבוע לעיתון "אמצע נתניה".

משרד החינוך הוציא לקראת שנת הלימודים הנוכחית הנחייה, לפיה כל בתי הספר בארץ יחלו את לימודיהם בשעה 08:00 בבוקר ולא בשעה 07:00, שעת אפס. אך נודע, כי חמישה בתי ספר תיכוניים בנתניה מתחילים את יום לימודיהם ב-07:00 בבוקר.

אחד מבתי הספר בעיר למשל, בוחר לקרוא לשעה 07:30 "שעה ראשונה". תלמידי חמש יחידות במתמטיקה בבית ספר אחר בעיר, טוענים, כי בנוסף על החומר הרב שהם נדרשים ללמוד לבגרות, הם מופלים מחבריהם הלומדים פחות יחידות לימוד נוכח העובדה כי הם נדרשים להשכים קום ללימודי המתמטיקה, המתקיימים בשעה 07:15.

ממשרד החינוך נמסר: "חוקרים בארץ ובעולם מצביעים באופן חד משמעי על הצורך לבטל את שעת האפס. ממחקריהם עולה, כי משך השינה ואיכותה הם פרמטרים קריטיים להתרעננות ולתפקוד קוגניטיבי בבית הספר, וכן כי העייפות וחוסר הערנות עלולים לסכן את התלמידים במעורבות בתאונות דרכים.

"לפיכך, החל משנת הלימודים תשס"ד ישנה הנחייה לבטל את שעת האפס בבתי הספר היסודיים, בחטיבות הביניים ובחטיבות העליונות. כלומר, הלימודים בבתי הספר יחלו בשעה 08:00. מפקחת בתי הספר העל יסודיים בנתניה תבדוק את העניין עם הרשות המקומית ובתי הספר".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "כעיקרון, מנהלי בתי הספר עושים הכל כדי למלא את הוראת משרד החינוך שלא לקיים שעת אפס במוסדות החינוך. במקרים חריגים, בהם הכיתות עתירות שעות לימוד ופיצולים, נעשה מאמץ למצוא פיתרון, בשיתוף עם המורים ועם התלמידים, כאשר הפתרון הוא לפעמים שעה תשיעית ועשירית. בשלב ביניים ובמקרים בודדים בלבד – בתי הספר נאלצו לקיים בכל זאת לימודים בשעת אפס, ובעתיד אם לא תשונה ההוראה של משרד החינוך, ייאלצו בתי הספר לצמצם את אפשרויות הבחירה של התלמידים כדי לעמוד בדרישת משרד החינוך. יודגש, כי בכל מקרה בו חרג בית הספר, הועברו החריגות לאישור הפיקוח במשרד החינוך".

אולם יו"ר ועד ההורים בנתניה, נוגה זילברבוך, סבורה אחרת: "אני חושבת שכושר הריכוז של התלמידים בשעות הבוקר גבוה מאשר בשעות 14:00-15:00. בגלל החלטת משרד החינוך השנה על ביטול שעת האפס, ישנם בתי ספר בהם מסיימים התלמידים ללמוד בשעה 15:15, ואני לא בטוחה שהתלמידים בשעה זו קולטים משהו היות והם רעבים, עייפים וחסרי סבלנות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
חוסר הערנות עלול לסכן את התלמידים
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים