שתף קטע נבחר

ברק פתח במגעים להקמת ממשלת חירום

הליכוד וש"ס צפויים לעשות לברק חיים קשים. ש"ס בגלל הביקורת של הבוחרים על רשת הביטחון והליכוד בשל אכזבות העבר. גם שאר המפלגות, עם ראשיהן ייפגש היום ברק, לא ממש מתלהבות

ראש הממשלה אהוד ברק פתח במגעים נמרצים להקמת ממשלת חירום, לאחר הפיגוע הבוקר (יום ב') בצומת כיסופים. ברק טלפן לכל ראשי הסיעות, בהם גם יו"ר הליכוד אריאל שרון, וקבע עימם פגישות להמשך היום. על פי מצב העניינים הנוכחי, בישראל בעלייה, במפד"ל ובשינוי לא נלהבים מהרעיון - בליכוד, בש"ס ובישראל ביתנו נשמעים קולות התנגדות של ממש.

הליכוד: להחליף את הממשלה הכושלת

סיעות האופוזיציה התכנסו אתמול בצהרים באוהלי המחאה שמול משרד רה"מ בגן הורדים בירושלים. הפעם לא רק ראשי הסיעות הגיעו, אלא כל הח"כים. יו"ר הליכוד אריאל שרון אמר כי הוא אינו מתכוון להצטרף לממשלת החירום. "ברק דיבר עם אחרים, הוא התקשר גם אלי ואני דחיתי את העניין הזה על הסף, אי אפשר לתבוע 'עזרו לי, מצב חירום', ומצד שני לא לנקוט בשום צעד של ממש נגד גורמי מצב החירום, לאחוז את המקל משני קצותיו. ישנה כאן כניעה לארגוני הטרור. ערפאת משטה בברק, ברק משטה בנו, ולכן אין לדעתי כל אפשרות לממשלת חירום. ברק לא זנח את רעיונות קמפ דייויד וגם בימים אלה, כשהוא אומר אין מו"מ, מתנהלים מגעים אינטנסיביים לחדש את השיחות מהנקודה בה הופסקו. זו גם הסיבה שבגללה לא מפעילים אמצעים נגד האלימות הפלסטינית", טען יו"ר הליכוד.
שרון, עם זאת, מדבר בשני קולות, ומתכוון להגיע הערב לפגישת ראשי הסיעות עם רה"מ ברק, ומגדיר אותה "עדכון מצב הבטחוני, ובצעדים שאמורים להינקט'".
יו"ר ישראל בעליה, נתן שרנסקי, מספר שרה"מ טלפן אליו בבוקר שעה שקרא תהילים עם קבוצת תלמידי ישיבה "רה"מ התחיל לדבר איתי, שהיום אחה"צ נתכנס ונתחיל מו"מ. אמרתי לו שכאן עשרות תלמידים בוכים מחוסר אונים. תתחיל לפעול נגד האויבים שלנו, להחזיר מיד סדר ובטחון. אם לא תפעל, אין שום טעם להפגש ולנהל מו"מ. אם תפעל - תקבל תמיכה של כל עם ישראל. עברו מאז כמה שעות, ואני מצטער לשמוע שהוא עדיין לא החל לפעול".
יו"ר מולדת רחבעם זאבי אמר, "ערפאת היה שקרן, ונשאר שקרן, וברק היה פתי ונשאר פתי. כדי לתמוך בממשלה אנחנו לא צריכים להצטרף אליה, ולא לקבל אדנן, ברק גמר והעם יודע שהוא גמר".
יו"ר המפד"ל, יצחק לוי, הדגיש כי מאז תחילת המהומות, הוא תומך בהקמת ממשלת חירום, אולם רק ממשלה שקווי המדיניות שלה יהיו שונים.
ח"כ דני נוה מהליכוד אמר: "ממשלת ברק נכשלה בטיפולה באלימות ובטרור הפלסטיני, הדבר הנכון ביותר הוא להחליף את ממשלתו הכושלת של ברק, בממשלה לאומית שתדע לפעול בנחישות מול האלימות והטרור הפלסטיני".
גם ח"כ יהושע מצא, שבעבר תמך בהקמת ממשלת חירום, נזהר כעת בלשונו. מצא: "קודם שיפסיק את הזיג-זג ויחליט מה הוא רוצה, אחר כך אני אצא בהצהרות אוהדות".
ולמרות ההסתייגויות של חברי הנכסת מהליכוד, יו"ר שינוי, טומי לפיד, אומר שבלי הליכוד, שינוי לא תהיה חלק מממשלת החירום. לפיד: "שינוי תיכנס למו"מ על הצטרפות לממשלה רק לאחר שיוסכם על כניסת הליכוד".
יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, קורא לכל המפלגות "לשנס מותניים ולפעול להפלתו המיידית של ברק". ליברמן הוסיף כי "הניסיון להקים ממשלת חירום הוא ניסיון של ברק להתחמק מאחריותו למחדל הבטחוני המתמשך. במבחן התוצאה, האיש נכשל בכל דבר שנגע בו, ונתן יד לפגיעה בבטחון המדינה, לטובת הישרדותו הפוליטית".

ש"ס: בעד קבינט חירום

יו"ר ש"ס, אלי ישי, הודיע במסיבת עיתונאים מיוחדת שקיים כי ש"ס לא תצטרף לממשלת החירום, אלא דורשת הקמת קבינט חירום. ישי אמר כי בעקבות התייעצות עם מועצת חכמי התורה של ש"ס, ולנוכח האירועים האחרונים, הקריאה של ערפאת להפסקת האלימות, "שווה כקליפת השום" וכי "קריאותיו לרגיעה נתנו את אותותיהם בפיגוע הבוקר בכפר דרום".
ברחוב החרדי נמשכות ההתקפות על ש"ס ועל ראש התנועה אלי ישי, בגין הסכם רשת הביטחון. הלילה נתלו ברחבי ירושלים מודעות הקוראות לישי "הפקרת את אריה דרעי, אל תפקיר את תושבי גילה ויש"ע".
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דייגו מיטלברג
פצועי הפיגוע. "לפעול נגד האלימות"
צילום: דייגו מיטלברג
צילום: איי פי
ישי. הרחוב החרדי מתנגד
צילום: איי פי
מומלצים