שתף קטע נבחר

רה"מ: "ייתכן וערפאת נבהל ופועל למניעת טרור"

שרון אמר את הדברים בשעה שסירב לבקשת השר פורז לדון שוב בגירושו של יו"ר הרשות מהשטחים. פורז: "במצב הנוכחי - ערפאת נהנה מכל רגע". שרון תקף פגישת פרס עם אבו עלא - "האופוזיציה מנהלת מגעים עם הרשות - תופעה שיש לראותה בחומרה", וקרא להדיח את ח"כ אורי אריאל "שמעכב תקציב לגדר ההפרדה בועדת כספים"

ראש הממשלה, אריאל שרון, סירב לדון היום (א') בישיבת הממשלה שוב בגירושו של ערפאת משטחי הרשות, הגיב בביטול לגינוי של האו"ם בנושא, ואמר כי "ייתכן והרגיעה בפיגועים נובעת מכך שערפאת נבהל ופועל למניעת פעולות טרור".

 

שרון התייחס לפניית שר הפנים, אברהם פורז, שביקש ממנו להעלות לדיון חוזר את נושא גירושו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. זאת בטענה שההחלטה לגרשו, גורמת נזק לישראל. לדבריו, "סכנת הגירוש מעל ערפאת רק מחזקת את מעמדו והופכת אותו לגיבור. לדעתי הוא נהנה מכל רגע במצב הקיים". שרון השיב לו כי "אין צורך להיבהל ואין טעם לדון מחדש בנושא".

 

שר האוצר, בנימין נתניהו, השיב לפורז כי "הנזק לא גובר בכל יום שעובר, זהו עניין של 'גלים' בעולם שעולים ושוכחים". אחד השרים אמר בישיבה כי אין שום טעם להעלות את העניין לדיון מחדש מכיוון שאת "התשלום" על ההחלטה, ישראל כבר שילמה בגינויים שקיבלה.

 

ראש הממשלה מתח ביקורת על "חוגים בשמאל שהחליטו להקים חומת מגן סביב ערפאת" והתייחס בביקורת למגעי יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס עם ראש הממשלה הפלסטיני המיועד, אבו עלא. לדבריו, "האופוזיציה מנהלת מגעים עם הרשות הפלסטינית, זוהי תופעה שלא נראתה זמן רב ושיש לראותה בחומרה".

 

"יש להדיח את אורי אריאל"

 

ראש הממשלה שרון הביע מורת רוח מעיכוב התקציב לגדר ההפרדה בוועדה לתקציב הביטחון, הוועדה המשותפת של ועדת הכספים ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אורי אריאל. שרון אמר שאם ח"כ אריאל לא מסוגל להעביר את תקציב בניית הגדר - יש להדיח אותו. "הדיונים בוועדת המשנה אינם לשביעות רצוני, לא ייתכן שבשל עמדות פוליטיות ימנע האישור להמשך בניית הגדר".

 

ראש הממשלה התייחס לנסיעת מנהל לשכתו, דב ויסגלס, לארה"ב לדיון במחלוקת על תוואי הגדר. "השיחות הן על מנת להבהיר את עמדתנו, להבין מהן העמדות של ארה"ב ועל איזה סנקציות מדובר, כשהם יחזרו יהיה דיון בממשלה או בקבינט. צריך להימנע מקונפליקט ויחד עם זאת, לא לוותר על ביטחון ישראל", אמר ראש הממשלה.

   

ויכוח בעניין שכר הלימוד באוניברסיטאות

 

ויכוח נרשם בישיבת הממשלה לגבי ההחלטה בעניין העלאת שכר הלימוד לסטודנטים. שרת החינוך, לימור לבנת, ביקשה משר האוצר הבהרות לגבי העלאת שכר הלימוד ואמרה כי לא ברור מהו הנוסח של ההחלטה על פיה הוחלט לעלות את שכר הלימוד, מאחר לפי הסיכום עם "שינוי" הובטח שלא תהיה העלאה בשכר הלימוד.

 

יצויין כי בעקבות החלטת שרי שינוי להצביע נגד התקציב, בגלל הפרת ההתחייבות לפרק את המועצות הדתיות ובגלל אי הקטנת קצבאות האברכים, הודיע שר האוצר, בנימין נתניהו, כי הסיכומים עם שינוי מבוטלים ובכללם גם אי העלאת שכר הלימוד.

 

"שרון הטיל וטו על מינוי מרידור"

 

מוקדם יותר אישרה הממשלה, ברוב של 12 תומכים מול 2 נמנעים, את מינויו של שר המשפטים לשעבר, פרופ' דוד ליבאי, לנציג הממשלה בוועדה לבחינת המועמדים לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה.

 

מדברי שר המשפטים, טומי לפיד, שבירך על המינוי, עולה שראש הממשלה הטיל וטו דווקא על מינויו של דן מרידור, כנציג הממשלה בוועדה. השר לפיד הדגיש בעוקצנות את העובדה שנאלץ למנות איש מפלגת העבודה למרות שבמקור רצה למנות דווקא את מרידור, איש הליכוד, לתפקיד. לדברי לפיד, נאלץ להגיע להסכמה על מינוי ליבאי, בגלל ההתנגדותו של שרון למינוי.

 

לפיד אמר כי "זה לא סוד שאני רציתי למנות את דן מרידור לתפקיד שהוא חבר במפלגת השלטון". אחד השרים אמר בתגובה כי מרידור כבר אינו חבר בליכוד והשר אברהם פורז התערב ואמר: מה פתאום לא נכון?, מרידור קרא בתשדירי הבחירות האחרונים להצביע לליכוד'".

 

בין ראש הממשלה, אריאל שרון, לבין דן מרידור, שוררים באחרונה יחסים צוננים לאחר שראש הממשלה בחר שלא למנות את מרידור לשר בממשלתו אחרי הבחירות האחרונות ונמנע מלהעניק לו את תמיכתו בהתמודדות על תפקיד ראש עיריית ירושלים, מה שמנע ממרידור בסופו של דבר להתמודד על התפקיד. לאור המתח בין השניים, חשש ראש הממשלה ממינוי מרידור לוועדה למינוי היועץ המשפטי לממשלה.

 

השר טומי לפיד שיבח את כישוריו של דוד ליבאי ואמר שאין ספק שהוא מבכירי המשפטנים במדינה, והעובדה שהוא איש העבודה תבטיח את הא-פוליטיות והממלכתיות של הוועדה שאמורה להמליץ לממשלה על מינוי היועץ המשפטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"ערפאת נבהל". שרון
צילום: רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
"נזק לישראל". פורז
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ג'רמי פלדמן
פרופ' דוד ליבאי
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים