שתף קטע נבחר

בישראל שוקלים להגיש מחאה לשוויץ על "הסכם ז'נווה"

השגריר אביב שירון התעדכן במשרד החוץ בברן אודות המעורבות השוויצרית במו"מ שהוביל לגיבוש המסמך. הוא הבהיר למארחיו: "ישראל מחויבת רק למפת הדרכים". בירושלים ממתינים לדיווחו, אך מבהירים כבר עתה: "מדובר בשבירה של כללי המשחק. האם ישראל התערבה בקנטונים של שוויץ?"

"לא הייתה לנו כל כוונה לחתור תחת ממשלת ישראל". כך הבהירו אמש (יום ד') נציגי משרד החוץ השוויצרי לשגריר ישראל בברן, אביב שירון, שביקש לשמוע פרטים אודות מעורבותה של שוויץ במשא ומתן לגיבוש מסמך ז'נווה.

 

המסמך, שמתייחס לכל ההיבטים של הסדר הקבע ואשר פרטיו פורסמו לראשונה ב-ynet, גובש בין בכירים בשמאל הישראלי לבכירים פלסטינים במימון ובתיווך של שוויץ ומדינות נוספות.

 

השגריר שירון הבהיר למארחיו במשרד החוץ בברן, שמסמך "מפת הדרכים" הוא היחיד אליו מחוייבת ממשלת ישראל. אנשי משרד החוץ הבהירו לו שלא הייתה כל כוונה לחתור תחת הממשלה, ושהמו"מ לא יכול להוות תחליף לשיחות מדיניות בין הגורמים המוסמכים בשני הצדדים.  

 

בלשכת ראש הממשלה רואים במסמך ז'נווה "יוזמה חתרנית ופאתטית", ולא מקבלים את גירסתה הרשמית של שוויץ. בירושלים ממתינים לדיווחו של השגריר שירון, ונראה שלאחריו יגישו לברן מחאה חריפה.

 

"הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות", אומרים בלשכתו של שרון ומוסיפים: "החסות השוויצרית להתארגנות של אנשים מטעם עצמם, המקדמים מדיניות שסותרת את מדיניות הממשלה, שוברת את כללי המשחק. זה דבר לא נהוג. האם ישראל ביקשה להתערב בגבולות הקנטונים של שוויץ?" 

 

עם זאת, במשרד החוץ אומרים הבוקר כי ההמלצה לראש הממשלה שרון תהיה שלא להגיש מחאה לשוויץ.

 

למרות שמשרד החוץ מעוניין בשקט דיפלומטי, לא בטוח שמשרד ראש הממשלה יספק את הסחורה. גורמים בירושלים טענו באחרונה שגם אם מדובר במהלך לגיטימי מבחינת הדמוקרטיה הישראלית, הרי שיש בו ניסיון לחתור תחת השלטון, וניהול משא ומתן עם גורמים פלסטינים רשמיים יגרום לסיכומים לשמש מבחינת הפלסטינים קו פתיחה למשא ומתן עם ישראל.


פורסם לראשונה 15/10/2003 12:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
לא התכוונו לחתור. דגל שוויץ
צילום: סי די בנק
צילום גלי תיבון
עבד רבו. ממנסחי מסמך ז'נווה
צילום גלי תיבון
צילום: רויטרס
מצנע. בין חותמי המסמך
צילום: רויטרס
מומלצים