שתף קטע נבחר

הוכחנו שאפשר להגיע להסדר

מי שחושב שחתמנו בשם הממשלה לא מבין את העניין. המטרה שלי היתה להראות שניתן להגיע להסדר, גם בלי שיבה של פליטים; שיש פתרון לכל הבעיות

אני שלם עם ההסכם שהושג בירדן, המכונה "הסכם ז'נווה", ורואה בו משום השלמת מעגל לשיחות טאבה, כשחשתי אז שניתן היה לסיים את המו"מ.

 

אהוד ברק בא עם נחישות למשא ומתן, אך לא ידע לנהל משא ומתן. לקח לי עוד שלוש שנים להוכיח שאפשר להגיע להסכם. מבחינתי, שלוש השנים שעברו והחתימה שלשום הן למעשה היום השמיני של שיחות טאבה.

 

טוענים נגדנו שחתמנו בשל הממשלה. זו אי הבנה. בסיכום השיחות חתמנו על מכתב, שמופנה לשרת החוץ של שוויץ, שנתנה חסות לשיחות. למכתב החתום צירפנו את המסמך, שהוא מודל למקבלי ההחלטות, שבעתיד יוכלו להשתמש בו.

 

מי שחושב שחתמנו בשם הממשלה לא מבין את העניין. המטרה שלי היתה להראות שניתן להגיע להסדר, שאפשר להגיע להסדר גם בלי שיבה של פליטים; שיש פתרון לכל הבעיות; שהפלסטינים לא בורחים מהכרעה, ושאפשר להביא אותם לחתום ולהתחייב למודל שכזה.

 

אחרי שלוש שנים של הקזת דם הדדית, זו ההוכחה הראשונית הרצינית שיש גורמים רצינים בקרבם, שניתן להגיע אתם להסדר.

ייתכן שבעתיד יושג הסכם, שיהיה שונה מההבנות שהשגנו. אולם אנחנו ירדנו לפרטי פרטים מדויקים כדי להוכיח שאפשר לרדת לפרטים. עשינו זאת גם כדי להוכיח לחבריי ממחנה השלום, שהרימו ידיים ושחלקם מובילים לצעדים חד-צדדיים בטענה שבהיעדר פרטנר יש לפנות לצעדים חד-צדדיים ולפתרונות בלי פרטנר. הוכחנו, גם להם, שאנשים אלה שהגענו אתם להסדר, אינם היחידים וניתן להגיע להבנות, למרות שזה לא היה קל. המשא ומתן היה אמיתי לפחות, מבחינת המשברים.

 

תמוהה בעיניי בעיקר המתקפה של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק. במשך שלוש שנים מנסה ברק להוכיח שלא הוא נכשל במשא ומתן, אלא שלא היה עם מי לדבר. כשמתברר שיש פרטנר, התיזה שלו הופרכה, והוא מרגיש צורך להגן עליה. למרות זאת, לא אפסיק את הערכתי אליו לעצם היותו זה שבאומץ רב הוציא את צה"ל מלבנון והניח את היסודות לחלוקת ירושלים, להעברת הריבונות על הר הבית ולחילופי שטחים. דברים אלו איפשרו, במידה רבה, לקבוצה שלנו להגיע להסדר היום.

 

הביקורת של ראש הממשלה, אריאל שרון, לא מפתיעה אותי. היא מוכיחה שהוא מאוד מאוד לחוץ. עם זאת, קשה לי להבין את ההתלהמות של הביקורת. אני מוכן לקבל ביקורת, אך הרמזים על בגידה וחוסר נאמנות נשמעים לי כפחד מפני זעזוע. כנראה שהוא מרגיש כל-כך חלש, כך שאפילו דבר לא פורמלי כמו זה מאיים על ממשלתו.

 

הביאה לדפוס: נחמה דואק

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים