שתף קטע נבחר

"להפוך את הסכם ז'נווה לתוכנית השלום הפלסטינית"

מקורות פלסטינים אומרים ל-ynet כי משתתפי השיחות מהצד הפלסטיני החלו לפעול לאימוץ הסכם ז'נווה באופן רשמי על ידי הרשות, ולהפיכתו לתוכנית שלום רשמית ובינלאומית. לטענתם, ערפאת לא דחה את ההסכם

משתתפי הסכם ז'נווה בצד הפלסטיני החלו בסדרת פעולות כדי שההסכם יאומץ כתוכנית שלום פלסטינית רשמית, ואולי גם כתוכנית שלום ערבית ובינלאומית. כך אמרו היום (ד') מקורות פלסטינים ל-ynet.  

 

המקורות אמרו כי דבריו אתמול של יו"ר הרשות יאסר ערפאת להסכם, לפיהם "אין מדובר בהסכם רשמי", אין פירושם כי ערפאת והרשות דוחים את ההסכם.

 

המקורות ציינו כי ביקורם בימים האחרונים במצרים של יאסר עבד רבו, ממקורבי ערפאת, ויוסי ביילין, הוא חלק ממאמץ פלסטיני רשמי לנסות ולגייס תמיכה להסכם.

 

לדברי המקורות, אין ספק שההבנות הנוגעות לזכות השיבה, והעובדה שהפלסטינים ויתרו על הדרישה לשיבה המונית של פליטים לתוך ישראל והם מוכנים לקבל את הפשרות השונות בנושא - הם הסיבה לאותות המצוקה שמשדרים נציגי ממשלת ישראל התוקפים את ההסכם. המקורות הוסיפו כי הבנות אלה בנוגע לזכות השיבה, יחד עם סעיף המתייחס לקץ הדרישות הפלסטיניות בנושא, הופכות את ההסכם לאופרטיבי יותר מכל הסכם שנידון בשנים האחרונות בין הצדדים.

 

בתגובה לדברים אלה אמר הישאם עבד ראזק, מבכירי המשתתפים הפלסטינים בהסכם ז'נווה, כי "מוקדם עדיין לדבר על כך שההסכם יהיה יוזמת שלום פלסטינית רשמית". לדבריו, "זהו החלום שלנו, זוהי השאיפה, אבל מוקדם מאוד עדיין לדבר על כך לפני שההסכם ייחתם. אנו בשלב של גיוס תמיכה בשני העמים ותמיכה בינלאומית רחבה בו. רק במסגרת הזו התקיים ביקור עבד רבו וביילין במצרים, ולא כחלק מניסיון פלסטיני רשמי לגייס את מצרים".

 

ביקורת באופוזיציה: "זו אינה זכותכם"

 

באופוזיציה הפלסטינית ממשיכים לבקר את ההסכם. החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין אומרת כי ביטול זכות השיבה אינה זכותם של משתתפי ז'נווה, "שהם אבות הסכם אוסלו שהגיע למבוי סתום ונתמכים בידי ערפאת", אמר בכיר בחזית. לדברי הבכיר, מיליוני פליטים דוחים כל ניסיון לפגוע בזכותם לשוב לבתיהם.

 

גם תנועת החמאס תוקפת את ההסכם. בהודעה רשמית של התנועה היא מגדירה את ההסכם כמסמך מסוכן ואומרת כי זכותם של הפליטים לשוב לבתיהם. "כל פלסטין היא הקדש מוסלמי ולאף גורם אין את הזכות לוותר עליו". התנועה דורשת "עמדה ברורה של כל הארגונים הפלסטינים נגד ההסכם".

 

גם יו"ר ועדת הפליטים במועצה המחוקקת, ג'מאל אל שאטי, תוקף את יוזמת ז'נווה. שאטי קורא לפעולה ציבורית פלסטינית רחבה כדי להיאבק "ביוזמות שנועדו לחסל את העניין הפלסטיני באמצעות תוכניות העויינות את המטרות הפלסטיניות".

 

לדבריו, "בשעה שהתוקפנות הישראלית נמשכת מג'נין ועד רפיח, ממשיכים מספר אנשים בפעולה שהיא משלימה את התוכנית שמטרתה לחסל את זכות השיבה".

 

שאטי אמר כי הרשות הפלסטינית לא נקטה שום עמדה רשמית הנוגדת את ההסכם, "מה שמוכיח כי יש מאמצים המושקעים כדי לנסות ולהביא לזניחת זכות השיבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
עבד אל ראזק. "זה החלום שלנו"
צילום: מיכאל קרמר
צילום: ג'רמי פלדמן
ביילין. תמיכה מקהיר
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים