שתף קטע נבחר

חוק פיזור הכנסת: בליכוד זעמו על בורג

יו"ר הכנסת דוחה את הביקורת הקשה המוטחת בו עקב החלטתו כי הצעות חוק פיזור הכנסת יתקבלו רק ברוב של 61 תומכים. הליכוד: זהו צעד חמור. נשקול פנייה לבג"צ

"אני מבקש לדחות את הדיבורים על לחצים שמופעלים עלי מלשכת ראש הממשלה, הרי אני החלטתי לאשר להניח את החוק, למרות שלא עברו שישה חודשים מהפעם הקודמת שעלה חוק כזה, כמתבקש. לכן אלה דיבורים צבועים". כך הגיב היום יו"ר הכנסת אברהם בורג, על הביקורת שהוטחה בו היום (יום ג') לאחר שקבע כי דרוש רוב מיוחס של 61 חברי כנסת כדי לקבל את חוק פיזור הכנסת, שיעלה להצבעה ביום שני הקרוב.

בורג: לא משנים את חוקי המשחק באמצע

קביעתו של בורג הינה בניגוד לקביעתו של היועץ המשפטי של הכנסת, מלפני שבוע, על פיה לא נדרש רוב מיוחס בקריאה ראשונה. בורג קבע כי את הרוב המיוחס יש לקיים גם בקריאה הראשונה, כמו גם בשנייה ובשלישית.
"אני לא מקבל את דברי ענבר, שיש הבדל בין קריאה ראשונה לשנייה", מנמק בורג. "תהליך חקיקה הוא תהליך מצטבר, ויש רצף הגיוני בין קריאה לקריאה. בחוק התקציב נאמר שאם אין רוב של 61, הממשלה נופלת. אי אמון דורש רוב של 61 ולהפלת ראש הממשלה נדרשים 80 ח"כים. הפרקטיקה אומרת שכל שלב בחוק לפיזור הכנסת, נתפס ציבורית כאי אמון, ובעיני, אותו היגיון שחל על חוק התקציב, חל גם על החוק הזה. לא משנים את חוקי המשחק באמצע. במקרים בהם אני נדרש להחליט, חוות הדעת של היועץ המשפטי היא בגדר המלצה, אבל מי שקובע בסופו של דבר הוא אני".
בורג אף הביא כסימוכין להחלטתו את חוק פיזור הכנסת מהכנסת ה-14, וציטט את דברי היו"ר דאז, דן תיכון, שמהם התפרש כי נדרש רוב של 61 ח"כים לפיזור הכנסת בכל קריאה של החוק.

הליכוד: שוקלים לפנות לבג"צ

ח"כ רובי ריבלין אמר בתגובה להחלטת בורג כי הליכוד שוקל פנייה לבג"צ מאחר ויו"ר הכנסת לא פעל על פי המלצת היועץ המשפטי של הכנסת. "לכל מוסד יש צורך לקיים חוקי משחק ברורים שצריכים להיקבע על ידי היועץ המשפטי של אותו מוסד. לא טוב עשה בורג שלא קיבל את המלצת ענבר, שהוא נטול פניות פוליטיות לחלוטין, ודעתו אף נתמכה על ידי רובינשטיין".
ח"כ סילבן שלום, שהגיש את אחת מהצעות החוק לפיזור הכנסת, משוכנע, למרות הכחשותיו של בורג, כי מדובר במהלך פוליטי. ח"כ שלום: "החלטת בורג היא צעד חמור ביותר שעושה פלסטר מחוות דעתם של ענבר ורובינשטיין. מדובר במהלך לא ענייני. מאחר ויו"ר הכנסת מנצל את סמכויותיו שלא בדרך הראויה, לא נותר בפנינו אלא לנקוט בכל הצעדים העומדים לרשותנו. החלטתו של בורג היא משחק מכור מראש. הוא נכנע ללחציו הברוטליים של ראש הממשלה".
הליכוד הודיע כי למרות הכל הצעות החוק לפיזור הכנסת יוגשו כמתוכנן בשבוע הבא, מכיוון שש"ס הודיעה כי היא תומכת בחוק, וייתכן ויימצא לו רוב של למעלה מ-61 ח"כים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
בורג. אני קובע
צילום: צביקה טישלר
ארכיון ידיעות אחרונות
שלום. משחק מכור
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים