שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תדמור אישר עיסקאות קרדן-תה"ל ולוקסנבורג-לפידות
  קרדן תחזיק 40% ממניות תה"ל; יעקב לוקסנבורג יחזיק ב-88% ממניות לפידות

  דוד תדמור, הממונה על ההגבלים העסקיים, אישר את העיסקאות לפיהן תגדיל קרדן את אחזקותיה בחברת תכנון המים לישראל (תה"ל), ולוקסנבורג השקעות תגדיל את אחזקותיה בלפידות חברת מחפשי נפט. תדמור הודיע כי המיזוגים אינם מעלים חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות.

  תה"ל: 5 מתקני התפלה

  שיכון ובינוי וקבוצת קרדן הודיעו בתחילת אוקטובר על רכישת הבעלות המלאה על חברת תה"ל. קרדן רכשה מלאומי ושות' ומ-ISRAEL GROWTH FUND ‏16.5% מהון המניות של תה"ל, תמורת 2.7 מיליון דולר, והגיעה לאחזקה של 40% ממניות החברה. שיכון ובינוי רכשה משתי החברות המוכרות עוד 24.8% ממניות תה"ל, תמורת 4.1 מיליון דולר. בכך הגיעה ל-60% מהמניות.
  הרכישה הותנתה באישורו של הממונה על ההגבלים העיסקיים. תה"ל היא קבוצת הנדסה בינלאומית, הפעילה בתיכנון פרוייקטים של מים וביוב, הנדסה אזרחית ותשתיות. בבעלותה חברות בנות והיא פעילה בהקמת 5 מיתקני התפלה בחופי הארץ.
  הממשלה הפריטה את תה"ל ב-1996. החברה נרכשה ע"י קבוצה שכללה את שיכון ובינוי, קרדן, חברה זרה העוסקת בתיכנון, קרן השקעות אייפקס, וקבוצת בנק לאומי.
  באותה עיסקה נקבע, כי לכל אחד מהשותפים תהיה זכות סירוב ראשונה, אם אחד מהם יבקש למכור את חלקו. ואכן, ב-1997 החליטה החברה הזרה למכור את מניותיה, וקבוצת שיכון ובינוי וקרדן קנו את אחזקות החברה הזרה.
  תדמור קבע כי לקרדן ולשיכון ובינוי אין תחומי פעילות חופפים, למעט בתחום הנדל"ן שהתחרות בו גדולה.

  שליטה בלפידות תמורת 8.6 מיליון דולר

  ברוס רפפורט הודיע באוקטובר על מכירת אחזקותיו בחברת לפידות, למנהל התיקים יעקב לוקסנבורג (באמצעות לוקסנבורג השקעות). זאת 4 שנים לאחר שרכש מידי המדינה את השליטה בחברה. רפפורט מכר 60% מלפידות תמורת 8.6 מיליון דולר, לפי שווי חברה של 14.3 מיליון דולר.
  לוקסנבורג הגדיל בכך את אחזקותיו בלפידות ל-88%. תדמור קבע כי ללוקסנבורג השקעות ולבעלי מניותיה אין תחומי פעילות חופפים ללפידות.
  לפידות נוסדה ב-1959, ושימשה מאז כקבלן קידוחי נפט יבשתיים עבור אחרים. אשתקד הגיעו הכנסות החברה ל-8.8 מיליון שקל, לעומת 64 מיליון שקל בשנת 1994. הירידה בהכנסות לוותה בפיטורי עשרות עובדים בחברה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תדמור. "אין חשש לפגיעה משמעותית בתחרות"
  שוק ההון. אושרו שתי עסקאות שליטה בלפידות ובתה"ל
  מומלצים