שתף קטע נבחר

רובינשטיין לארבל: אכזבת אותי ופגעת בי אישית

עימות בהתכתבות בין היועץ המשפטי לממשלה לבין פרקליטת המדינה: "פעלת בניגוד להיררכיה", כתב רובינשטיין לארבל. הפרקליטה בתגובה: "אינני מתכוונת לקיים עימות פומבי". שר המשפטים לפיד מנסה לפייס את עובדיו הבכירים ואומר: "מדובר בשני משפטנים מצויינים, שעלו על מסלול התנגשות מיותר לחלוטין, כאשר כל אחד משוכנע באמת המקצועית שלו"

פרשת רובינשטיין-מזרחי גוררת אחריה עימות חריף בין היועץ המשפטי לממשלה לבין פרקליטת המדינה. היועץ, אליקים רובינשטיין, שלח אתמול (ד') מכתב זועם לפרקליטה, עדנה ארבל.

 

המכתב בא בעקבות חוות דעת נגדית שהציעה בעניין ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב משה מזרחי - ללא שעדכנה את רובינשטיין, לטענתו.

 

במכתבו האשים אליקים רובינשטיין את עדנה ארבל בהתנהגות שאינה תואמת מינהל תקין, בכך שפעלה בניגוד להיררכיה, ובכך שחוות הדעת ששלחה מנוגדת למדיניות המקובלת.

 

רובינשטיין מוסיף וכותב, כי ארבל איכזבה אותו ופגעה בו אישית. בעקבות המכתב, שלחה פרקליטת המדינה מכתב לרובינשטיין בו היא כותבת כי אין בכוונתה לקיים עימות פומבי.

 

לפיד מנסה לפייס

 

שר המשפטים, יוסף ( טומי) לפיד קיים אמש שיחות הרגעה עם השניים, לקראת פגישה משולשת, שתיערך במשרדו ככל הנראה בתחילת השבוע הבא. לפיד ביקש מהיועץ ומהפרקליטה לשמור על איפוק ולא להעמיק את הקרע הפוגע, לדבריו, ביוקרת המערכת המשפטית כולה.

 

השר לפיד אמר אמש: "מדובר בשני משפטנים מצויינים, שעלו על מסלול התנגשות מיותר לחלוטין, כאשר כל אחד משוכנע באמת המקצועית שלו. תפקידי הוא להרגיע את הרוחות ולהבטיח את המשך תפקודם המשותף של השניים".

 

מי יחקור את ראש הממשלה?

 

בכנסת נערך אתמול סיבוב נוסף במאבק בין היועץ רובינשטיין, לבין ניצב מזרחי: רובינשטיין הגיע לוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת ושיגר ביקורת חריפה לעבר מזרחי - בעקבות הדו"ח שחיבר בנושא ואשר קרא להדחתו.

 

היועץ הבהיר בוועדה, בתשובה לשאלות, כי ניצב מזרחי לא יחקור את ראש הממשלה שרון בפרשיות הנוגעות לו - ללא קשר לדו"ח שפירסם.

 

הוא אמר בהתרגשות לחברי הכנסת: "זה אחד הנושאים הקשים שעברו על שולחני במשך השנים. המאבק בפשע צריך להיעשות בגבולות החוק. מי ישמור על שומרי החוק? כרטיס הביקור של המערכת המשפטית הוא החוק, ואסור לפעול 'ליד' החוק".

 

רובינשטיין הבהיר כי החלטתו לקרוא להדחתו של מזרחי לא התקבלה בקלות: "מה שהביא אותי למסקנה זו העובדה שגיליתי ליקויים קשים, תקלות קשות, ליקויים משמעותיים בשיקול דעתו של מזרחי. אי אפשר לעבור על כך לסדר היום, אחרת הדבר לעולם לא יתוקן".

 

"מדובר בזכות האדם אל מול הצורך לחקור עבירות. בשעתו, כשראיתי את קלסרי תמלילי החקירה חשכו עיני. 70% לא היו רלוונטיים. מיד זה הדליק אצלי נורות אדומות".

 

לדבריו, גם החוקרים שפעלו תחת מזרחי ביחידה הארצית לחקירת פשעים בינלאומיים, הבינו כי מדובר במעשה לא תקין. "המשקלטים הבינו שיש בעיה. אחת מהן אמרה כי התריעה בפני מפקדיה והרגישה שהיא מבצעת עבירה, אבל הדרגים הגבוהים חייבו אותה ושכנעו אותה שהדבר חוקי. קראתי מאות רבות של שיחות, בין 600 ל-700 שיחות. שוב, אני חייב לציין ש-70% לא היה רלוונטי".

 

שריד: מריח לא טוב

 

היועץ המשפטי התייחס בדבריו לתימלול האזנות הסתר סביב חקירתו של השר אביגדור ליברמן, שמרביתם, לדבריו - כלל לא נגדו לנושא החקירה ופגעו בפרטיותו של הנחקר. הוא הפציר בחברי הוועדה לקרוא היטב את המסקנות - והדגיש את הצורך ב"שמירת זכויות האדם".

 

ח"כ יוסי שריד ממרצ אמר בדיון כי הדחתו של ניצב משה מזרחי מתפקידו, בתקופה בה הוא מנהל חקירות סבוכות, ביניהן חקירת ראש הממשלה, "מריחה לא טוב". שריד האשים את היועץ המשפטי לממשלה בכך שעליו מוטלת האחריות לתקן את נוהלי ההאזנה ואמר: "אולי כך היית מסלק מכשול מפני מזרחי. הבעיה היחידה - ששמת את עצמך לשופט".

 

משרד המשפטים: רובינשטיין לא פסל את מזרחי

 

במשרד המשפטים הבהירו אמש כי היועץ המשפטי לא פסל את ניצב משה מזרחי, ראש אגף החקירות במשטרה, מלהשתתף בחקירת ראש הממשלה.  

 

עם זאת, בתשובה לבקשתו של חבר הכנסת אברהם בורג, שחקירת ראש הממשלה תידחה עד להכרעה בעניינו של ניצב מזרחי, השיב רובינשטיין, כי נמסר לו שניצב מזרחי לא יהיה זה שיחקור את ראש הממשלה. ראש הממשלה צפוי להיחקר היום בפרשות "סיריל קרן" ו"האי היווני".


פורסם לראשונה 29/10/2003 10:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
נעלב. אליקים רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
צילום: גלי תיבון
לא מתעמתת. עדנה ארבל
צילום: גלי תיבון
צילום: אלכס קולומויסקי
מפשר. השר לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: דן בלילטי
לא יחקור. ניצב מזרחי
צילום: דן בלילטי
מומלצים