שתף קטע נבחר

רובינשטיין וארבל נפגשו והודיעו על שיתוף פעולה

ביוזמת שר המשפטים לפיד נפגשו היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטת המדינה. לדברי השר לפיד, "השניים נענו לבקשה לשים קץ למחלוקת הפומבית, גם אם כל אחד ממשיך להחזיק בעמדתו המקצועית. בתום הפגישה, נפרדו השניים בלחיצת יד

העימות בצמרת המשפטית: בצהריים (יום א') הסתיימה פגישתם של שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד עם פרקליטת המדינה, עדנה ארבל והיועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין.

 

אחרי הפגישה אמר השר לפיד כי היועמ"ש ופרקליטת המדינה הסכימו להפסיק את המחלוקת הפומבית ביניהם. הוא ביקש מהשניים למחול זה לזה ולהמשיך בעבודתם המקצועית יחד.

  

השניים נענו לבקשת השר לפיד "לשים קץ למחלוקת הפומבית, גם אם כל אחד ממשיך להחזיק בעמדתו המקצועית". בתום הפגישה סוכם כי הם ימשיכו לשתף פעולה בכל העניינים המקצועיים, והם נפרדו בלחיצת יד.

 

רובינשטיין לחץ, ארבל לא הופיעה

 

אמש הודיע יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ מיכאל איתן, על ביטול ישיבה מיוחדת שנועדה להתקיים היום בעקבות המלצת היועץ להדיח את ראש אגף החקירות, ניצב משה מזרחי, בשל פרשת האזנות הסתר (לחצו כאן למסמך המלא שפרסם היועץ המשפטי).

 

פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, החזיקה בדעה שונה מזו של רובינשטיין, וסברה כי אין מקום לנקוט צעדים נגד ניצב מזרחי. ארבל ופרקליטת מחוז הדרום היו אמורות להציג מחר את עמדתן בפני חברי ועדת החוקה. ואולם, השתיים הודיעו בסוף-השבוע ליו"ר איתן כי לא יופיעו לדיון.

 

בהודעתו מוסר ח"כ איתן כי היועץ המשפטי הוא שפעל בקרב שר המשפטים למנוע את הופעתה של עדנה ארבל, "משום שלדעתו, ההופעה שגויה וסותרת בנסיבות הקיימות כללי מנהל תקין והיררכיית קבלת החלטות".

 

איתן חולק על דעתו של רובינשטיין וקובל על התנהגותו בפרשה: "דווקא פעולתו שנועדה למנוע את הופעת הפרקליטה היא המנוגדת לעקרון ריבונות הכנסת, פוגעת בעבודתה ובתפקידי הביקורת שלה על הרשות המבצעת, ומנוגדת לחוק יסוד הכנסת ולתקנון הכנסת, שכידוע, גם הוא דבר חוק שיש לציית לו".    

 

פגישת פיוס בין היועץ לפרקליטה

 

ראשית המתיחות בצמרת המשפטית - לפני שבוע, כאשר פרסם רובינשטיין את המלצתו להדיח את ראש אגף החקירות, ניצב משה מזרחי, בעקבות פרשת האזנות הסתר. "כשראיתי את ממצאי החקירה חשכו עיניי", אמר היועץ המשפטי, בהתייחסו לשיחות הפרטיות אותן תימללו החוקרים - בהן, ככל הנראה, גם שיחה שלו. למרות חומרת הממצאים, לכאורה, לא המליץ רובינשטיין על נקיטת צעדים נוספים נגד מזרחי.

 

המלצותיו של היועץ פורסמו בניגוד לעמדתה של פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, שסברה כי אין צורך לנקוט בצעדים כלשהם נגד ראשי אגף החקירות. הפרקליטה פירסמה חוות דעת מנוגדת מזו של היועץ, ובתגובה, שיגר אליה רובינשטיין מכתב זועם, בו האשים את ארבל ב"התנהגות שאינה תואמת מנהל תקין". עוד כתב היועץ: "אכזבת אותי ופגעת בי אישית".      

 

מאז התקרית מיעטו השניים לשוחח ביניהם. בניסיון ליישב את המחלוקת ולהביא לסיום הפרשה, זימן אליו שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, את רובינשטיין וארבל. השלושה נפגשים בצהריים במשרד המשפטים.  

  

הצעה ללמוד בחו"ל

 

בסוף השבוע פורסם בערוץ 2, כי היועץ המשפטי הציע לראש אגף החקירות לצאת ללימודים בחו"ל, בתמורה לגניזת ההמלצות האישיות נגדו, ולהימנעות מפרסומן בציבור. גורמים המקורבים לרובינשטיין אישרו את הדיווח בשיחה עם ynet, אך הוסיפו כי אין פסול בהצעה, שכן זו הייתה אמורה בסופו של דבר להרחיק מאגף החקירות את מזרחי, לאחר שהיועץ קבע כי הוא אינו ראוי להמשיך בתפקידו.

 

הגורמים מוסיפים כי במהלך החודש האחרון, לאחר שהיועץ העביר את עיקרי החלטתו לפרקליטות ולמפכ"ל המשטרה, עלתה האפשרות שניצב מזרחי יודיע על פרישה מוקדמת, ואז לא יתפרסמו ההמלצות האישיות נגדו. עם זאת, הגורמים מדגישים כי בשום שלב לא נשקלה האפשרות שלא לפרסם כלל את הביקורת בעניין התנהלות אגף החקירות, וזאת בשל זכות הציבור לדעת. 


פורסם לראשונה 01/11/2003 18:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
לחצו ידיים. ארבל
צילום: גלי תיבון
צילום: גלי תיבון
ישתפו פעולה? רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
צילום: אלכס קולומויסקי
המתווך. לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אתר הכנסת
לחוק יש לציית. איתן
צילום: אתר הכנסת
צילום: דן בלילטי
הצעה ללמוד בחו"ל. מזרחי
צילום: דן בלילטי
מומלצים