שתף קטע נבחר

קמפיין בעבודה נגד צירוף "עם אחד"; פרס זועם

בכירים במפלגה, בהם וילנאי ופואד מנסים לשכנע עשרות צירים בעבודה להצביע נגד החיבור עם מפלגתו של עמיר פרץ. בסביבתו של פרס אומרים כי הוא זועם ומשתולל מכעס. "זו הפעם הראשונה שמישהו רוצה לחזור הביתה, וכבר שמים לו רגליים", אומרים מקורבי יו"ר העבודה

במפלגת העבודה אין רגע דל והרוחות ממשיכות לסעור לקראת ישיבת ועידת המפלגה, שאמורה להיערך בסוף החודש. בוועידה אמורים הצירים לאשר את האיחוד עם מפלגתו של עמיר פרץ, "עם אחד", אולם בכירים בעבודה, ובהם מתן וילנאי, בנימין בן אליעזר, אפרים סנה, בייגה שוחט וחיים רמון, המתנגדים לסיכומים שהושגו עד כה עם פרץ, עושים בימים האחרונים מאמצים גדולים כדי לטרפד את המהלך.

 

חברי הכנסת וילנאי ובן אליעזר טילפנו בימים האחרונים לעשרות רבות של צירי ועידה, בניסיון לשכנע אותם להצביע נגד החיבור בין שתי המפלגות בתנאים שלפי שעה עומדים על הפרק. מדובר, בין היתר, בייצוג של 16 אחוז לאנשי עם אחד במוסדות העבודה וכן בשורה

ארוכה של תפקידים שעם אחד דורשת.

 

ח"כ וילנאי, המוביל בשבועות האחרונים את ההתנגדות לחיבור עם עם אחד, טוען כי "לא מדובר פה באיחוד בין שתי מפלגות שוות, ואין סיבה לשלם מחיר מופקע עבור ההצטרפות".

 

"לטרפד הארכת כהונתו של פרס"

 

בנוסף, וילנאי מוביל גם מהלך בתוך העבודה שיביא לטרפוד הארכת כהונתו של שמעון פרס כיושב ראש המפלגה. ל-ynet נודע כי וילנאי שוקל לתבוע קיום הצבעה חשאית בוועידה בעניין הארכת כהונתו של פרס. בשיחות סגורות אומר וילנאי כי "מפלגת העבודה לא תוכל להתאושש עד שלא תבחר מנהיגות. המפלגה הזאת צריכה להתחיל לכבד את עצמה וגם את המוסדות שלה. אין סיבה לשבור את החוקה שוב".

 

בן אליעזר, מצידו, פועל גם הוא לטרפוד האיחוד עם מפלגתו של עמיר פרץ, והוא קיים בימים האחרונים שיחות טלפוניות רבות עם צירי ועידה. מקורביו של פואד אומרים כי שני דברים מפריעים לו לפי שעה: המחיר שמוכנה העבודה לשלם עבור ההצטרפות והחשש כי ההצטרפות של פרץ "לא תספק את הסחורה" ולא תסייע למפלגת העבודה.

 

אפרים סנה זועם גם הוא, שכן מאז נבחר לכהן בצוות המשא ומתן עם "עם אחד" לא ראה ולו מסמך או פרטים הקשורים למשא ומתן, ולמרות בקשותיו, סירבו ח"כ פרס והמזכ"ל, אופיר פינס, להגיש לו מסמך כלשהו. סנה נשמע אומר בשיחות סגורות כי "יש ריח של 'דיל', של משהו שמנסים להסתיר, של משהו שנעשה מאחורי הגב".

 

סנה קיים גם הוא כמה שיחות טלפון עם צירי ועידה ועם פעילים מרכזיים במפלגה, בניסיון לשכנע אותם שלא לתמוך בחיבור עם "עם אחד".

 

"פרס זועם ומשתולל מכעס"

 

בסביבתו של יו"ר העבודה, שמעון פרס, אומרים כי "הוא זועם ומשתולל מכעס על מה שעושים וילנאי והחברים שלו, בניסיון לטרפד את המהלך". לדברי אחד ממקורביו "זו הפעם הראשונה שמישהו רוצה לחזור הביתה, למפלגה, אחרי שכולם כבר עזבו, ויש כל מיני כאלה שמנסים לשים רגליים משום שהם חוששים מהמנהיגות של עמיר פרץ. זה בניגוד להגיון הפוליטי".

 

בתגובה לטענות כי לא הוצג עדיין שום מסמך ובו פרטים על המשא ומתן, אומר אחד המקורבים של פרס כי "זה ברור שהצגת ניירות באמצע עלולה לטרפד את כל העניין. ברגע שיהיה הסכם הוא יוצג באופן פומבי לכולם. אבל כשאין הסכם גמור, אי אפשר להציג נייר עמדה".

 

יועץ התקשורת של פרס, יורם דורי, מסר בתגובה כי "אין שום הסכם בין 'עם אחד' ומפלגת העבודה, ואין אפילו טיוטא. זכותו של כל אחד להאבק על עמדותיו. יש שתי גישות: יש מי שחושב שצריכה להיות מפלגה של מתמודדים, ויש כאלה שאומרים שצריכה להיות מפלגה רחבה. הוועידה תצטרך להחליט. לוועידה תמיד היה הגיון קולקטיבי, וחבריה תמיד הצביעו עם מה שטוב למפלגה. מה שמפחיד את המתנגדים זה שעמיר פרץ יביא אלפי חברים חדשים שישפיעו על תוצאות הבחירות לראשות המפלגה. אני משוכנע שנגיע להסכמות עם 'עם אחד' והכל יהיה בסדר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
וילנאי. מתקשר לחברים
צילום: דודו פריד
צילום: איי פי
פרס. כועס
צילום: איי פי
צילום: ישראל הדרי
פרץ. יהיה איחוד?
צילום: ישראל הדרי
מומלצים