שתף קטע נבחר

"ערבים ישראלים שלמדו בירדן גויסו לחמאס"

חקירת השב"כ והמשטרה העלתה כי פעילי הארגון בירדן ובסעודיה גייסו סטודנטים מקרב ערביי ישראל לפעילות נגד המדינה. תושב סכנין הודה כי במהלך עלייה לרגל למכה גויס והוכשר באיסוף מודיעין על תנועות אוטובוסים. באוגוסט הואשם עם 3 נוספים בקשירת קשר לסיוע לאויב בזמן מלחמה ובתמיכה בארגון טרור. השב"כ: חמאס-חו"ל שולח זרועות תמנון לכל גורם אפשרי

הותר לפרסום: השב"כ והמשטרה עצרו לאחרונה חולייה של ערבים אזרחי ישראל, אשר למדו באוניברסיטאות בירדן, וגוייסו לפי החשד בידי החמאס לפעילות טרור.

 

חקירת השב"כ והיחידה המרכזית במרחב הגליל של משטרת ישראל חשפה פעילות של ארגון החמאס בירדן ובסעודיה, במסגרתה גויסו סטודנטים מקרב ערביי ישראל לפעילות מטעם הארגון. מספר סטודנטים נעצרו לצורך חקירה, ונגד ארבעה מהם הוגשו במהלך חודש אוגוסט כתבי אישום בבית המשפט המחוזי בחיפה. בין היתר, הם מואשמים בקשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה ובתמיכה בארגון טרור.

 

את הסטודנטים איתר וגייס גורם בכיר בחמאס, אשר הפעיל בעבר תושבי שטחים לביצוע פעילות צבאית מטעם הארגון. אותו פעיל ביקש להקים תשתית מקרב ערביי ישראל הלומדים בירדן, תוך ניצול נגישותם, ושימוש בהם לפעילות נגד מדינת ישראל.

 

בשב"כ אומרים כי "הפרשה חושפת שוב את פעילותו העניפה של ארגון החמאס הצבאי בחו"ל, השולח זרועות תמנון לכל גורם אפשרי שיכול לפעול נגד ישראל, ובמקרה זה, ביקש לנצל את יכולתם של ערביי ישראל לנוע בחופשיות, תוך שימוש במנהג ה"עומרה" הדתי ככיסוי לפעילותו.

 

העצור הראשון: סטודנט מסכנין

 

תחילת הפרשה ב-9 ליולי 2003, עם מעצרו של חד'ר שלאעטה, בן 25 מסכנין, סטודנט לתואר שני בהיסטוריה. בחקירתו הודה שלאעטה כי פגש פעיל חמאס, שגייס אותו בשנת 2001 במהלך לימודיו בירדן.

 

בשנת 2002 הוא נסע לסעודיה לצורך קיום מצוות ה"עומרה" (עלייה לרגל למכה שלא בתקופת החאג'), ושם נפגש עם הפעיל שגייס אותו לחמאס. שלאעטה עבר הכשרה תיאורטית, ונקבע כי יעבור אימון מעשי לאחר שובו לירדן.

 

עם שובו לירדן, בינואר 2003, עבר אימון ביטחוני במשך מספר ימים על-ידי פעיל מטעמו של המגייס. הוא הוכשר בנושאי אמל"ח, חומרי חבלה והתנהגות מבצעית כגון העלמת ראיות, דרכי התמודדות בחקירה, מאפייני פגישה חשאית, הכנת סיפורי כיסוי והעברת איגרות מקודדות בין התשתיות בירדן ובשטחים.

 

שלאעטה קיבל על עצמו לאסוף מודיעין מבצעי לצורך ביצוע פיגועים, אשר כלל זמני נסיעה של אוטובוסים, מידע אודות תחנות אוטובוסים ואופן השמירה בהם, ואף נתונים לגבי כניסה לקניונים והבדיקות הביטחוניות המבוצעות שם.

 

בהנחיית מגייסו, עסק שלאעטה בגיוס פעילים נוספים מקרב ערביי ישראל לפעילות החמאס. בחקירתו מסר מידע על סטודנטים ערבים נוספים אשר למדו עימו בירדן, ועמדו גם הם בקשר עם הפעיל אשר גייסם לפעילות.

 

העצור השני: בדרך לאימון בטורקיה  

 

ב-16 ביולי השנה נעצר אמין חסן, בן 24 מהיישוב משהד, אשר למד בין השנים 1998-2001 עבודה סוציאלית בירדן. חסן נפגש עם אותו גורם מפקדה בחמאס בסעודיה בשנת 2001, במהלך מצוות ה"עומרה", שם גוייס לחמאס ונפגש עם פעיל נוסף, שהדריך אותו תיאורטית בנושאים ביטחוניים ובהתנהגות מבצעית, כולל איסוף מודיעין לפיגועים.

 

חסן היה אמור לצאת בתקופה הקרובה לאימון ביטחוני מעשי בירדן או בטורקיה, וכן התכוון להעביר מסרים מירדן לישראל. הוא אף החל באיסוף מידע אודות מקומות ציבוריים בחיפה ובתל-אביב.

 

העצור השלישי: רוקחות בירדן

 

שלושה ימים לאחר מעצרו של חסן בוצע מעצר נוסף, הפעם של ראמי חיאדרה, בן 21, תושב סכנין, שלמד רוקחות בירדן. בחקירתו הודה כי הסכים להצעתו של שלאעטה להתגייס ל"גדודי עיז א-דין אל קסאם" של החמאס, וכי שלאעטה הציע לו לנסוע למפגש בסעודיה.

 

העצור הרביעי: חומרים מאל-קאעידה 

 

ב-22 ביולי השנה נעצר מאלכ זועבי, בן 22 מנצרת עילית, סטודנט להלכה איסלאמית בירדן. זועבי הכיר את הפעיל המגייס מהמפקדה בעת ביקורו של האחרון בנצרת בשנת 2000, ולמעשה, הוא זה אשר הכיר אותו לשאר הסטודנטים.

 

בחקירתו הודה זועבי כי עמד בקשרים עם פעילים בכירים של ארגון "האחים המוסלמים" בירדן, ביניהם מרצים באוניברסיטה, אשר האיצו בו להצטרף לשורות החמאס ולבצע פיגועים. הוא אף היה בקשר עם מחמוד קול-אעסי מסוריה, אשר מזוהה עם ארגון אל-קאעידה, שעימו היה אמור להיפגש בסעודיה. הוא העביר לשטח ישראל דיסקים ובהם תכנים של תומכי אל קאעידה ובן לאדן, וחומרי הסתה קשים.

 

טרם יציאתו לירדן נמנה זועבי על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל, זה של השייח' ראאד סלאח, אשר נעצר עם בכירים נוספים בתנועה בחשד לסיוע לחמאס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפגנת תומכי חמאס (ארכיון)
צילום: רויטרס
גויסו במהלך מצוות ה"עומרה" במכה
צילום רוייטרס
הכשרה בירדן
צילום רוייטרס
מומלצים