שתף קטע נבחר

יוזמה חדשה להעלאת יהודי אתיופיה בתוך שנה וחצי

שר הפנים מציע להעלות את כל זכאי חוק השבות במהלך 2004, ואת אלו שאינם זכאים אך בעלי קרובים בארץ - לא יאוחר מאמצע 2005. ההצעה תוגש לוועדת השרים העוסקת בנושא

שר הפנים אברהם פורז יביא לוועדת השרים, שעוסקת בשארית יהדות אתיופיה, הצעת החלטה המסדירה את העלאתם של היהודים שנותרו במחנות באתיופיה, הרואים עצמם כזכאים לעלות לארץ. ההצעה, לדבריו, "נותנת פתרון אמת ליישום החלטת הממשלה".

 

פורז נדרש לפרט את צעדיו בעקבות עתירה לבג"ץ של יושבי מחנות המעבר באתיופיה וקרוביהם בארץ, ובקשת בג"ץ מהממשלה בשבוע שעבר, לפרט את צעדיה ליישום החלטתה מחודש פברואר השנה.

 

בהצעתו מבקש פורז מוועדת השרים לקבוע כי כל זכאי חוק השבות יועלו לישראל במהלך 2004. לגבי אלו שאינם זכאי חוק השבות, תינתן עדיפות לאלו שיש להם בארץ קרובים מדרגה ראשונה, ואלו יועלו לא יאוחר מאמצע 2005.

 

כמו כן מציע פורז כי הארגונים היהודיים המפעילים את המתחמים באדיס אבבה ובגונדר, בהם שוהים העולים, ימסרו את ניהול המתחמים לידי הסוכנות היהודית עד סוף מרס 2004.

 

לפי ההצעה, הזכאים לעלייה ייקבעו לפי רישום שנערך בשנת 2000 על ידי ועדת ולדמן ואפרתי, שכללה במקור כ-22 אלף איש. לרשימה לא יתווספו שמות נוספים, למעט ילדי הרשומים שנולדו לאחר סגירת הרשימות.

 

פורז מציע עוד לפנות לארגונים יהודיים בעולם ובעיקר בארה"ב לגיוס תרומות לסיוע לקליטת יהודי אתיופיה, בהתחשב בכך שעלות קליטת כל עולה מגיעה לכ-100 אלף דולר. התרומות ישמשו גם להגברת הסיוע ההומניטרי למתחמי מחנות המעבר באתיופיה.

 

ועדת השרים תתכנס שוב בתחילת 2004, אז היא צפויה לקבל את תגובת הארגונים היהודיים לבקשות פורז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
הפגנת עולי אתיופיה להעלאת קרוביהם
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אלכס קולומויסקי
"פתרון אמת". פורז
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים