שתף קטע נבחר

שריד נגד ועדת החוץ והביטחון: "חברי הוועדה ישנים"

ח"כ יוסי שריד איים לחשוף נשק בו עשה צה"ל שימוש באחרונה וכעת הוא יורה לכל הכיוונים. בראיון ל-ynet הוא אומר על יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ יובל שטייניץ: "עברתי עשרה יושבי ראש והוא לא מהמצטיינים"; על חברי הוועדה: "הם מכשכשים בזנב על כל עצם יבשה של מידע שזורקים להם"; על יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין: "אין לו שום מעמד בויכוח הזה"

הסכסוך בוועדת החוץ והביטחון בכנסת עולה מדרגה: יום לאחר שאיים ח"כ יוסי שריד (מרצ) כי יפרסם מידע אודות נשק קטלני בו עשה צה"ל שימוש בעת התנקשות בעזה שבה נהרגו פלסטינים רבים, מותח שריד ביקורת קשה על התנהלות ועדת החוץ והביטחון, החשובה בוועדות הכנסת.

 

"הכנסת תופסת בעלות על מידע שנמצא ברשותי", הוא אומר היום (ד') בראיון ל-ynet. "עד לרגע זה לא קיבלתי ולו שבריר של מידע באמצעות הכנסת ולכן אין מקום להתערבות מצידה. כל העניין קשור לצנזורה בלבד. יושב ראש הכנסת רוצה לדבר איתי בעניין, אין לי בעיה, אבל אין לו שום מעמד בעניין זה".

 

שריד, חבר בוועדת החוץ והביטחון כבר שלושים שנה, טוען כי הוא מתקשה לזכור התנהלות כשל ראש הוועדה הנוכחי, ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד). כזכור איים שטייניץ בהדחת שריד אם יחשוף מידע מסווג. "עברתי עשרה יושבי ראש ושטייניץ הוא לא בין תשעת המצטיינים. התנהגותו בפרשה פזיזה. כל העניין לא היה נחשף למחצה עד שלא תחב את ידיו הבלתי מנוסות לתוך העניין. אילולא הוא, אף אחד לא היה יודע על הפרשה. מאז הוא, אגב, לא מפסיק להתראיין", מגחך שריד.

 

גם חברי וועדת החוץ והביטחון לא יוצאים נקיים אצל שריד. לטענתו, רבים מהם אינם ביקורתיים די ומנמנמים על משמרתם. "אני לא שייך למועדון ה'ישנים בשקט'", הוא אומר. "יש בוועדה מועדון של חברים שאוהבים לישון בשקט בלילה. הכל שם נמרח, הכל עובר לכאורה, יש מנטליות של 'לא רוצים לדעת'. מספיק שזורקים להם עצם יבשה ועבשה של אינפורמציה בטלה - ומייד הם אסירי תודה. זורקים להם עצם ומייד הם מכשכשים בזנב".

 

שריד טוען כי גורם אחד להעדר ביקורת מספיקה בוועדה היא העדר תקופת צינון לחברי כנסת.  "חלק ניכר מחברי הוועדה", טוען שריד, "לא עברו שום תקופת צינון. הם הפכו בין רגע ממפוקחים למפקחים, אז עם כל-כך הרבה חמאה על הראש איך אפשר לפקח?"

 

ח"כ שריד נעתר לבקשת גורמים בצה"ל ואמור להיפגש עימם בימים הקרובים, במידה שלא ישתכנע מטיעונים שהעלו על פגיעה בביטחון המדינה, מתכוון שריד לכנס מסיבת עיתונאים ולספר לציבור את כל הידוע לו על השימוש שעשה חיל האוויר בנשק מסוים בעת פעולת סיכול ממוקד בעזה. "אני אמלא את חובתי הציבורית כפי שאני מבין אותה", מסכם שריד .

 

סגן שר הביטחון, זאב בוים, אמר כי "גורמים מוסמכים בצבא ייפגשו בקרוב עם שריד ויעבירו לו את כל האינפורמציה. שריד מספיק ותיק ורכש לעצמו עמדה של ביטחוניסט - והוא לא יפרסם את המידע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודו בכר
"חברי הוועדה מכשכשים בזנבם". יוסי שריד
דודו בכר
צילום: ערוץ 1
"הוא לא מהמצטיינים". יובל שטייניץ
צילום: ערוץ 1
מומלצים