שתף קטע נבחר

בשבוע הבא: חבילת "אופן אופיס" בעברית

חבילת היישומים הפתוחה תותקן ב-580 עמדות בשירות התעסוקה במקום תוכנות מיקרוסופט. הגירסה הסופית של החבילה בעברית תושלם בשבוע הבא ותופץ חינם באינטרנט או בתקליטור עבור 20 שקל לכל היותר

שירות התעסוקה יתקין את חבילת היישומים המשרדיים "אופן אופיס" (Open Office) ב-580 עמדות מחשבים בשירות התעסוקה. מדובר בגוף הציבורי הראשון שעובר לתוכנות קוד פתוח, בעקבות המגמה לעודד מעבר למערכות מבוססות קוד פתוח בממשלה ועל רקע החלטת משרד האוצר לא לחדש את הסכם המסגרת עם מיקרוסופט במטרה לקצץ עלויות ברכישת תוכנה.

 

פרטים על ההחלטה נמסרו לאחרונה בכנס של חברת IBM בים המלח ובכנס של מנהלי מערכות בממשלה בבית IBM בפתח תקווה ופורסמו ב"דיילי מיילי", הניוזלטר של קבוצת אנשים ומחשבים. ההחלטה של משרד האוצר, שגובשה בתיאום עם יהודה סרוסי, מנהל האגף למערכות מידע בשירות התעסוקה, חבילות אופן אופיס יותקנו ב-580 מ-730 עמדות של IBM בשירות, ויחליפו את תוכנות מיקרוסופט.

 

חבילות האופן אופיס יותקנו על ידי IBM בעלות אפס, במסגרת שירותי מיקור החוץ של החברה לשירות התעסוקה כחלק מהחוזה הקיים ללא תוספת מחיר. איציק כהן, סגן בכיר לחשב הכללי במשרד האוצר, מוסר כי גופים ציבוריים נוספים בוחנים אפשרות לעבור לאופן אופיס. לדבריו, בכוונת משרד החינוך לבדוק אם ניתן לאמץ תוכנה זו בכיתות הלימוד בבתי הספר, משטרת ישראל בודקת את החבילה על מנת להפיצה באלפי מחשביה בשנת 2004, ובכוונת משרד האוצר לבדוק שילוב יישומי החבילה בתוך תוכנת "המשרד הממוחשב", המבוססת על תשתיות Lotus Notes. 

 

מהי אופן אופיס?

 

"אופן אופיס" היא גירסת קוד פתוח של חבילת היישומים המשרדיים הקניינית "סטאר אופיס" של חברת סאן. בעוד שסאן מוכרת את "סטאר אופיס" עבור תשלום, החברה מעבירה את קוד המקור של כל גירסה חדשה של סטאר אופיס לאתר אופן-אופיס - על מנת שכל מפתח יוכל להוריד את הקוד, להכניס שינויים בחבילת התוכנות ולהפיץ אותה בתשלום או בחינם.

 

מפתחי התוכנה, מצדם, נדרשים להתחייב שימסרו לארגון "אופן אופיס: כל שיפור או שינוי שיבצעו בקוד של חבילת התוכנה, על פי שיטת הקוד הפתוח. "אופן אופיס" חסרה כמה רכיבים שמשולבים ב"סטאר אופיס" כמו מילון והורדתה חינם אינה מזכה את המשתמש בתמיכה טכנית על המוצר. חבילת התוכנה נופלת בתכונותיה מ"אופיס 2003", חבילת היישומים המשרדיים של מיקרוסופט, אך מספקת יכולות בסיסיות במחיר אפסי.

 

החבילה, הפועלת בסביבת חלונות, כוללת מעבד תמלילים בשם WRITER (המתחרה בוורד), תוכנת גיליונות אלקטרוניים בשם CALC (המתחרה באקסל) ותוכנת מצגות בשם IMPRESS (המתחרה בפאואר-פוינט). התוכנות הללו פועלות בדומה מאוד לתוכנות של אופיס, כך שמי שכבר מכיר את וורד לא ייאלץ לעבור הסבה מסובכת כדי ללמוד את התוכנה המתחרה. "אופן אופיס" מציגה היטב מסמכים סטנדרטיים בפורמטים DOC ,HTML ו-XML, ומכאן שניתן יהיה להשתמש במסמכים של אופיס גם על גבי התוכנות שלה. עם זאת, חבילת היישומים אינה כוללת תוכנת דואר אלקטרוני וניהול זמן, כמו אאוטלוק של מיקרוסופט.

 

סטאר אופיס או אופן אופיס?

 

על פי התבטאויותיו הפומביות של איציק כהן, חבילת היישומים שתותקן בשירות התעסוקה היא "סטאר אופיס", שמחירה כ-40 עד 50 דולר לרישיון אך בתשובה לשאלת ynet כהן תיקן את דבריו ואמר כי מדובר ב"אופן אופיס", שאינה עולה כסף. מקורות בחברת סאן אישרו אף הם ל-ynet כי מדובר בחבילת האופן אופיס, מאחר שחבילה זו עברה גיור מלא לעברית לעומת סטאר אופיס, התומכת רק בטקסט דו-כיווני (Bi-Di).

 

מיקרוסופט ישראל תקפה את ההחלטה בתגובתה הראשונית, כאשר סברה כי החלטת שירות התעסוקה נוגעת ל"סטאר אופיס", אך כאשר התברר כי מדובר ב"אופן אופיס" סרבה החברה למסור את תגובתה.

 

"אין לנו יכולת תקציבית"

 

"אנחנו יודעים שחבילת התוכנה הזו נופלת באיכותה מאופיס של מיקרוסופט אך אין לנו יכולת תקציבית לשלם למיקרוסופט עבור החבילה שלה בשנת הכספים הבאה", אומר סרוסי, "קיבלנו הצעה מ-IBM להעביר 580 מ-730 העמדות לחבילת היישומים, כאשר ההטמעה, ההדרכה והתחזוקה של המערכת היא ללא תוספת מחיר. אם לא היינו נענים בחיוב להצעה זו, לא היינו יכולים לספק לעובדים יכולות עיבוד תמלילים, מצגות או גיליון אלקטרוני. מה היינו צריכים לעשות? לומר להם להסתפק בפנקס הרשימות של מיקרוסופט?.

 

"בכל מקרה נסכים לעבור לחבילת היישומים רק אם לא נתבקש לשלם שקל אחד נוסף. אין ביכולתנו לשלם. חשוב להדגיש כי מדובר ב-580 מ-730 עמדות של IBM המותקנות בשירות התעסוקה על פי הסכם עם החברה ולא בעמדות שהן רכוש השירות - תוכנות מיקרוסופט מותקנות ב-100 עמדות נוספות השייכות לשירות התעסוקה. נרכוש את הבעלות על תוכנות אלה בהתאם להחלטת משרד האוצר לא לחדש את הסכם המסגרת עם מיקרוסופט".

 

הגירסה הסופית של אופן אופיס בעברית - בשבוע הבא

 

הממשלה הצהירה בעבר על חובתה לתרום להעשרת ההיצע בשוק התוכנה הישראלי במטרה לסייע בצמצום הפער הדיגיטלי ולקדם את חופש הבחירה. משרד האוצר הודיע בחודש אוקטובר, 2002, על החלטתו לסייע בגיור חבילת היישומים המשרדיים לשפה העברית. הנימוקים שניתנו להחלטה הם הצורך לעודד הבחירה החופשית בשוק התוכנות ולסייע בצמצום הפער הדיגיטלי. במשרד מעריכים כי חבילת האופן אופיס צפויה להיות חלופה לאופיס בעלויות הנמוכות ב-60% לתוכנות מיקרוסופט. יכולות מערכת זו בשילוב עם דפדפן Mozilla ייבחנו בקרוב על ידי מספר משרדי ממשלה.

 

בעקבות החלטת משרד האוצר, מספר גופים הסבו את אופן אופיס לעברית, בהם מפתחי קוד פתוח מעמותת "המקור", חברת "טק מערכות פתוחות", אנשי "סאן" ו-IBM, ואנשי משרד האוצר. מדובר בגירסה של אופן אופיס עבור סביבת חלונות, מקינטוש ולינוקס.

  

הגירסה הסופית של אופן אופיס לחלונות בעברית נשלמת בימים אלה ותופץ בשבוע הבא. עם השקתה, כל גולש יוכל להוריד מהאינטרנט או לקבל חינם את חבילת היישומים המשרדיים, המקבילה לחבילת האופיס של מיקרוסופט. נוסף על הפצת החבילה באינטרנט, במהלך השבועיים הבאים תיארז החבילה בתקליטור הכולל חוברת הוראות.

 

על פי כהן, התקליטור מיועד לחלוקה בכל אתר אפשרי , החל מסופרמרקט וכלה בחברות מחשב. מחיר הדיסק יהיה בין 15 לעשרים שקל סכום זה יוקדש כתרומה לגופים שעוסקים בהקטנת הפער הדיגיטלי.


פורסם לראשונה 21/11/2003 03:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר אופן אופיס
שירות התעסוקה עובר לאופן אופיס
צילום: אתר אופן אופיס
מומלצים