שתף קטע נבחר

האוצר מכין הצעת חוק שתגביל את זכות השביתה

צוות באוצר מכין הצעת חוק שתאסור על שביתה אלא באישור בהצבעה של רוב העובדים. על פי החוק המוצע תידרש הודעה מראש של 60 יום לפני פתיחת שביתה, ייאסר על עובדים לקיים שביתות אהדה, וייאסר על קיום שביתות 30 יום לפני הבחירות לכנסת ולרשויות מקומיות. ההסתדרות בתגובה: שר האוצר רומס ברגל גסה את הדמוקרטיה

צוות במשרד האוצר מכין הצעת חוק מרחיקת לכת הבאה להגביל מאד את זכות השביתה בישראל. בין היתר, מוצע לאסור על עובדים לקיים מחאה פוליטית. השתתפות של עובד במחאה פוליטית תיחשב הפרה חמורה של חוזה העבודה שלו. עוד מוצע לאסור כליל קיום שביתות 30 יום לפני בחירות לכנסת או הרשויות המקומיות. תידרש הכרזת סכסוך עבודה 60 יום לפני שניתן יהיה לפתוח בשביתה, ייאסרו שביתות אהדה של עובדים לתמיכה בקבוצות עובדים אחרות, ולבסוף - כל שביתה, לפני שתיפתח, תידרש לקבל רוב בהצבעה שיקיימו כלל העובדים שלהם היא נוגעת.

 

תגובת ההסתדרות

 

מן ההסתדרות נמסר אמש בתגובה כי שר האוצר רוצה להפוך את מדינת ישראל  למדינת עולם שלישי  והוא מייבא ארצה חוקים המאפיינים מדינות נחשלות ומשטרים אפלים. "האובססיה של נתניהו להגיע לראשות הממשלה גורמת לו לרמוס את הדמוקרטיה ברגל גסה", נאמר בהודעת ההסתדרות.

 

מן האוצר נמסר כי ההצעה בה מדובר היא בשלב זה טיוטה של צוות עבודה שהוקם לעניין זה בתוך האוצר, וכי היא עדיין לא הובאה בנוסחה הסופי לפני שר האוצר, ואין היא מוכנה עדיין להיות מוגשת לאישור הממשלה. עוד נמסר כי השביתות הפכו למכת מדינה, וכי החוק המסדיר אותן התקבל בשנות החמישים. יש צורך להתאים את מצב יחסי העבודה למאה ה-21.

 

הצוות המכין את הצעת החוק החדשה פנה למומחים באקדמיה בתחום יחסי העבודה והמשפטים, כדי לקבל את הערותיהם ולהתייעץ עימם על ההצעה. 

 

 

 

אלו פרטי החוק המוצע באוצר:

 

הגדרת השביתה. שביתה לגיטימית תוגדר כשביתה המופנית כנגד המעביד של אותם עובדים ואשר מיועדת לקדם את עניניהם כעובדים.

 

ייאסרו פעולות מאורגנות כנגד מעביד אחר או כנגד רשות מרשויות השלטון.

 

איסור המחאה הפוליטית. מוצע למנוע מעובדים לשבות כנגד מעבידם, כשזה פועל בכובעו כקובע מדיניות ולא כמעסיק, זאת אף אם בפעולה זו של המעסיק יש כדי להשפיע על תנאי העבודה של העובדים.

 

השתתפות של עובד במחאה פוליטית תיחשב הפרה חמורה של חוזה העבודה ויחולו כל הוראות הדין הנוגעות להפרת חוזה. בית המשפט הוא שיוסמך לקבוע האם שביתת עובדים היתה שביתה פוליטית שתהא אסורה בחוק.

 

איסור על קיום שביתת אהדה.  ארגוני עובדים לא יוכלו להשבית עובדים מתוך אהדה לסכסוך עבודה במקום אחר. רק עובדים שבינם לבין מעסיקם יש סכסוך עבודה יוכלו לשבות. שביתת אהדה תיחשב כשביתה בלתי חוקית.

 

איסור שביתות לפני בחירות.  כדי למנוע מצד ארגוני עובדים לקיים לחץ על ראשי המערכת הפוליטית לקבל הטבות ערב הבחירות, מציע האוצר לאסור כליל קיומה של שביתה בשירות הציבורי במהלך 30 הימים שלפני קיום הבחירות לכנסת. כמו כן יהיה אסור על עובדים ברשות מקומית לקיים שביתה 30 יום לפני הבחירות באותה רשות מקומית.

 

הודעה מראש על סכסוך עבודה. כיום נדרשים ארגוני עובדים להודיע לפחות 15 ימים מראש על קיומה של שביתה. האוצר מציע להאריך את משך הזמן הנדרש בין ההודעה על השביתה ועד לפתיחתה ל-60 ימים.

 

לעומת זאת מציע האוצר להקל על המעסיקים כאשר הם מבקשים לקיים שביתת מגן ולהשבית את מקום העבודהכצעד של התגוננות נגד העובידם. עד היום צריכים מעסיקים להודיע 15 יום מראש על כוונה לקיים השבתת מגן. האוצר מציע להפחית את תקופת ההודעה מראש של מעסיקים לחמישה ימים בלבד.

 

דרישה לקיים הצבעה על שביתה. מוצע על ידי האוצר לקבוע בחקיקה כי אי אפשר יהיה לפתוח בשביתה בשירות הציבורי אלא אם התקבלה על כך החלטה של העובדים עצמם, בהצבעה חשאית. בהצבעה יהיו רשאים להשתתף כלל העובדים באותו מקום עבודה,אשר ביחס לשכרם ותנאי העבודה שלהם מתקיים מו"מ עם המעביד.

 

לקיום ההצבעה תמונה ועדת קלפי בת 5 חברים, שאחד מהם יהיה נציג המעביד. מוצע לקבוע עונשי מאסר למי שינסה לחבל בהצבעה, לזייף את תוצאותיה או לפגוע בחשאיותה.

 

ההחלטה על קיום שביתה צריכה שתתקבל ברוב של העובדים שישתתפו בהצבעה, ובלבד שרוב זה יהווה לפחות 45% מכלל העובדים הרשאים להשתתף בהצבעה. ההצבעה תיערך לא יותר מ-90 יום לפני השביתה. אם יחלפו 90 יום, לא יהא תוקף להצבעה.

 

להפסקת השביתה לא יהא צורך בהצבעה חוזרת של העובדים, ונציגיהם יורשו להחליט על כך בעצמם.

 

חידוש נוסף בהצעת החוק להגבלת השביתות הוא שעבירה על כל אחד מן הסעיפים המוצעים תגרור אחריה עונשים קבועים בחוק. כיום לא נקבע בחוק עונשים קבועים למי שמפר את החוקים המסדירים את יחסי העבודה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : עופר עמרם, יחסי ציבור איגוד לשכות המסחר
נתניהו. מנסה לשבור את מכת השביתות
צילום : עופר עמרם, יחסי ציבור איגוד לשכות המסחר
מומלצים