שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קריית שמונה: טיול שנתי - בלי תלמידים עניים
  תשלום של 690 שקל קרע את שכבת י"ב לשניים: בעלי האמצעים ירדו לאילת, עשרות שלא יכלו להרשות לעצמם נאלצו לוותר; יו"ר ועד ההורים: "לבטל את הטיולים השנתיים"; משרד החינוך: ביה"ס פעל בניגוד לנהלים

  זה אמור היה להיות טיול שנתי חלומי עבור תלמידי שכבה י"ב מתיכון "דנציגר" בקריית שמונה: חמישה ימים של הרפתקאות בהרי אילת הרחוקים. אבל במקום שהשמיניסטים ישמחו, עורר אצלם הטיול בעיקר עצב רב, כך דיווח הבוקר (יום ב') "ידיעות אחרונות".

   

  הסיבה: המצב הכלכלי הקשה הוביל לכך שרק 135 תלמידים מתוך 210 יכלו להרשות לעצמם אתמול לרדת דרומה – וגם זה רק לאחר קבלת סיוע. השאר נותרו בבתיהם, מתמודדים עם העוני – ועם הבושה.

   

  ח', תלמידה שנשארה בבית, אמרה אתמול: "כואב לי שאני נשארת כאן וחבריי מבלים באילת. אבל המצב הכלכלי של הוריי קשה מאד – אבי מובטל ואמי מפרנסת יחידה – אז איך אפשר לצאת ככה לטיול?"

   

  ד', שנאלץ גם הוא לוותר על הטיול, סיפר: "המצב הכלכלי של הרבה ילדים בקריית שמונה הוא קשה מאד. זה עצוב שיש טיול שנתי – הטיול האחרון שלנו

  בבית הספר – ואני נשאר בבית. גם ההורים שלי לא היו יכולים לעמוד בתשלום הגבוה, אבל לא הגיעו עד אליי עם העזרה, וזה חבל. הלוואי שהייתי עכשיו עם החברים שלי באילת".

   

  אולם למרבה הצער, אפילו מספר התלמידים הקטן שיצאו לבסוף לטיול – מטעה. עד סוף השבוע שילמו רק כ-80 נערים את התשלום הנדרש לטיול: 690 שקל בסך הכל. השאר הודיעו באכזבה: "מצטערים, להורים שלנו אין מספיק כסף". מנהל בית הספר, בני אמבורסקי, ייאלץ לבטל את הטיול. "המצב הכלכלי בהחלט קשה", הודה אמבורסקי. "להורים פשוט אין כסף לשלם. חלק מהתלמידים התקשה לגייס אפילו סכום מינימלי לטיול".

   

  בעקבות כך נרתמו גורמים במערכת החינוך העירונית כדי לממן את הטיול לתלמידים נוספים, שהודיעו שהוריהם יכלו לשלם חלק מהסכום. יו"ר ועד הורי בית הספר, דוד כהן, ציין כי תלמידים רבים כלל לא פנו בבקשת עזרה, "כי הם התביישו". לבסוף הצליח בית הספר לממן את הטיול רק לתלמידים אחדים.

   

  כאן נכנס לתמונה יו"ר ועד ההורים המרכזי בעיר, עמוס שמשון, שהחליט לסייע לכמה תלמידים שאפשר. שמשון מימן את יציאתם של עשרות תלמידים נוספים באמצעות עשרות אלפי שקלים שגייס מקרן לתמיכה בילדי קריית שמונה. "לצערי, היו הרבה מאד ילדים שלא יכולים לעזור להם", אמר שמשון. "כואב לי שלא יכולנו לעזור לכולם".

   

  פרשת הטיול העצובה הובילה את אנשי מערכת החינוך של קריית שמונה לתהות לגבי עתידם של הטיולים השנתיים. שמשון אמר כי הוא עומד להציע לבטל אותם כליל. "לא יקרה שום אסון אם הטיולים יבוטלו", הסביר. "הגיע הזמן שנודה: המצב הכלכלי קשה. אי אפשר לישון בשקט עם הנתונים הללו. לא יכול להיות מצב שכמות של יותר משתי כיתות של תלמידי י"ב יישארו בבית, בזמן שיהיו ילדים שיצאו לטיול. כשעשרות תלמידים נשארים בבית, אסור לנו להמשיך עם הטיולים".

   

  תמר טרבלסי-חדד מוסיפה: בית הספר נהג בניגוד להוראות משרד החינוך בהתנהלותו בנושא הטיול השנתי. מהמשרד נמסר אתמול כי "אסור בתכלית למנוע יציאת תלמיד לטיול בשל בעיות כלכליות". בנוסף, לפני כשלוש שנים החליטה ועדת החינוך של הכנסת כי כדי שהטיולים לא יהפכו למעמסה כספית, אסור שהם יתארכו יותר משלושה ימים.

   

  מהמשרד נמסר עוד כי הוא העמיד לרשות בתי הספר סיוע כספי בהיקף של כ-18 מיליון שקל, שנועד לסייע, בין היתר, לתלמידים המתקשים לממן את היציאה לטיול שנתי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "קריית שמונה: טיול שנתי - בלי תלמידים עניים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים