שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  "תושבי קריית אתא נושמים אוויר מזוהם"
  ראש הוועדה למפגעי איכות הסביבה ד"ר לאה נס: "תושבי קריית אתא נושמים אוויר מזוהם ללא יכולת להתגונן". חברי הוועדה למנהלי בתי הזיקוק: "אתם מציירים הכל בוורוד, איך תסבירו את העובדה שהמתחם מזהם את הסביבה פי ארבעה מהמקובל בעולם"

  בסיור שערכה הוועדה למפגעי איכות סביבה, בראשות ח"כ ד"ר לאה נס, במתחם בתי הזיקוק במפרץ, אמר המדען הראשי של משרד לאיכות הסביבה, ד"ר אלי שטרן, בימים אלה נבחנים תקני זיהום האוויר הקיימים בעולם המערבי כחלק ממהלך להחמיר את תקנים אלה בארץ.

  בסיור, אותו יזמה נס, אמר שטרן כי הוא

  בודק עתה את תקני פליטות המזהמים המקובלים במתחמים דומים של בתי הזיקוק בקליפורניה ובמדינות נוספות, כחלק מניסיון לגבש תקן חדש שיתאים לתנאי הסביבה במתחם במפרץ חיפה.

  חברי הוועדה בקרו במספר אתרים רגישים בבתי הזיקוק ונפגשו עם מנהלי המפעלים. בסיור, שערכו חברי הוועדה במפעל כרמל אולפינים הסמוך, אמר מנכ"ל החברה, צ'רלי שפר, כי המפעל השקיע כ- 4 מיליון דולר לבניית מערכת לטיפול בשפכים. במהלך הסיור בכרמל אולפינים התרחש עימות בין חברי הוועדה לבין מנכ"ל החברה על רקע טענות של חברי הוועדה בדבר השקעות הנדרשות במפעל בתחום איכות הסביבה.

  הסיור בשני המפעלים נערך על רקע התקלות האחרונות שהתרחשו בהם, ובמהלכן מילא עשן שחור את שמי מפרץ חיפה. התקלה התרחשה בתחנת הכוח של בתי הזיקוק, המספקת חשמל לשני המפעלים. בישיבה עם חברי הנהלת בית הזיקוק הוטחה ביקורת קשה על ידי חברי הוועדה שאמרו: "מנהלי בתי הזיקוק מציירים הכל בוורוד. הכל נשמע טוב ויפה, אבל כיצד אתם מסבירים את העובדה שמתחם זה מזהם את הסביבה פי ארבעה ויותר מהמקובל בעולם".

  "תושבי קריית אתא, קריית טבעון והסביבה, ממשיכים לנשום אוויר מזוהם ללא יכולת להתגונן", אמרה ד"ר לאה נס. ביקורת חריפה הוטחה גם באיגוד ערים חיפה ובמשרד לאיכות הסביבה על כך שמתקני ניטור האוויר שלהם לא הצליחו לזהות את החריגה בעת התקלה.

  ביקורת הוטחה גם במשרד הבריאות שלטענת חברי הוועדה אינו עושה די על מנת להביא נתונים מדויקים אודות נזקי זיהום האוויר. בסוף הישיבה אמרה נס, כי בכוונתה להוביל מהלכי חקיקה שיקשו על המפעלים הללו לזהם. נס הדגישה, כי תדרוש הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית שתבדוק את עניין זיהום האוויר במפרץ חיפה גם בעת שגרה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים