שתף קטע נבחר

עלו ברשת

איך מאתרים בעיות התפתחות, אינטרנט לכבדי ראייה, קהילת תמיכה בהורים שילדיהם יצאו מהארון, הדרך המהירה משיר ברדיו לדיסק בבית, אקס-בוקס בישראל וגם: איפה מסתתר מיקי מאוס?

הורות: איתור מוקדם

  

אתי סימן-טוב והדר גלנור-פנסקי הקימו את אפס עד חמש, מאגר מידע בהתהוות, שנועד לספק להורים לפעוטות מידע על תופעות חינוכיות, וכלים לאיתור מוקדם של בעיות התפתחות. המאגר מציג מאמרים, שאלונים, רשימות ביבליוגרפיות, כתבות וקישורים לאתרים על חינוך בגיל הרך, הפרעות קשב וליקויי למידה. לצד אלה מתהווה שם בימים אלה מאגר שמות, כתובות וטלפונים של מומחים בכל התחומים הנל, לשימוש ההורים ואנשי המקצוע.

 

עיוורים: לשמוע את האתר

 

לכאורה זה נשמע כמו סוג של הלצה - אתר אינטרנט לעיוורים - אך למעשה מדובר במיזם חשוב ומשמעותי, גם אם הוא נמצא כעת בראשית ההתפחות שלו. האגודה למען העיוור ומניעת עיוורון בחיפה מפעילה אתר חדש וידידותי לכבדי ראייה. האתר מאפשר לכבדי ראייה להגדיל מאוד את הטקסטים העבריים, ולעיוורים - להשתמש במקלדת על-מנת לשמוע את תפריט הניווט והתכנים.

 

מוגבלים: נגישות לרשת

 

ועוד בענייני נגישות לאינטרנט, הכירו את נגיש - אתר קטן שהוקם בסיוע רשת אורט, המספק מידע וסוקר את מידת ההתאמה של הרשת העברית לבעלי מוגבלויות פיזיות - עיוורים, חירשים וכבדי שמיעה ובעלי מוגבלויות מוטוריות. במדינות שונות בעולם מעודדות הממשלות את הנגשת האתרים בחוקים ובתמריצים כספיים, ומטילות קנסות על מולים שאינם נענים לנהלים המחייבים נגישות.

 

בארץ אין כמעט אתרים המכירים בחשיבות של הנגישות באינטרנט, ולממשלה ולכנסת, כפי שוודאי ניחשתם, יש עניינים דחופים וחשובים יותר לעשות מאשר לקדם את שוויון ההזדמנויות בין אזרחים רגילים לבין כאלה עם מוגבלויות. לפיכך, אין כיום בישראל תקנות, שיאפשרו למוגבלים לרתום לטובתם את ים המידע הנגיש ברשת, ולהשתמש בטכנולוגיות מתקדמות על-מנת להיות מעורים יותר חברתית ותרבותית.

 

נגיש הוקם במקור כקבוצת עבודה מטעם איגוד האינטרנט הישראלי, והוא מופעל בהתנדבות ובסיוע תורמים על-מנת לעורר מודעות לנושא ולספק כלים מקצועיים. האתר מפרסם הנחיות, סקירות וקישורים למידע רלוונטי בתחום מהארץ ומהעולם. מפעיליו תרגמו לעברית את התקנות המקובלות בעולם להנגשת אתרים, מציגים רשימה של מומחים מקומיים, ומאפשרים לגולשים להתייעץ בנושא וליצור קשר בפורום.

 

גאווה: הורים תומכים

 

עמותת התמיכה להורים של לסביות והומוסקסואלים מפעילה כעת אתר חדש, המציע כלים, ניסיון מקצועי ומידע להורים שילדיהם יצאו מהארון, וכעת הם נדרשים להתמודד עם מציאות שונה. לב האתר הוא פורום תמיכה, שבו ניתן לשאול ולקבל ייעוץ מחברים אחרים בעמותה ומאנשי מקצוע. האתר סוקר את פעילות העמותה ואת המפגשים וקבוצות התמיכה (הלא-מקוונות) שהיא מפעילה, מפרסם הודעות על אירועים, מקשר לקהילות הורים דומות בעולם, ומביא מאמרים ושאלונים על ההיבטים השונים של תהליך היציאה מהארון.

 

חשיפה: חיבוק קבוצתי

 

ואם כבר קבוצות תמיכה, הכירו נא את חיבוק קבוצתי - אתר מפתיע ושונה, שמאפשר לגולשים לפרסם מונולוגים אישיים ווידויים חושפניים בכל נושא, כל עוד אין מדובר בתכנים וולגריים או לא חוקיים. האתר לא כופה חוקים ותקנות, אבל מפרסם שורת עניינים שמוטב להתייחס אליהם על-מנת להקל על גולשים מהעולם לקרוא ולהציע חיבוק קבוצתי, כלומר תמיכה ועידוד מאנשים זרים לחלוטין. אם חשבתם שאין מצב שנתיני הרשת יקנו את הרעיון הזה - טעיתם: מאגר הווידויים המקוונים באתר עומד כרגע על יותר מ-35 אלף, והמספר הזה גדל מיום ליום. שלח: ליאור אבידב.

 

פלאש: סבתא זפטה

 

מי שמכיר את התינוק המרקד, ישמח להכיר את סבתא מגנובה. מדובר בישישת פלאש עליזה, שמזמרת אני סקסית מדי למקל שלי, ונפטרת מההליכון ומהחזייה האדומה לטובת ריקוד אקזוטי.

 

שירים 1: כמו בפרסומות

 

 

מפעיל אתר פרטי המכנה עצמו די ג'יי פיצה מציג מחווה נאה לחובבי שיתוף הקבצים, ומפרסם את שמות השירים המלווים את סרטוני הפרסומת הישראליים. באתר מופיעים גם השמות המדויקים של מבצעיהם, להקלת החיפוש בקאזה או בחנויות הדיסקים. שלח: רון דקל.

 

שירים 2: יס, יס, יס

 

 

כמה מדליק: הקורא המסור גדעון נח שלח אלינו את כתובתו של האתר האמריקני הגאוני הזה, יס. האתר מציע שירות ייחודי לכל אדם שנחשף באקראי לשיר או לקטע מוסיקלי שאהב במיוחד, אולם לא זיהה את המבצע או הדיסק שממנו נלקח הקטע, ומאפשר לו לאתר את השיר המדוייק, ומייד להזמין את הדיסק הספציפי מחנויות מוסיקה מקוונות ברשת. גאוני, לא?

 

מאחורי הקלעים של האתר מתבצעת סינכרוניזציה מורכבת ביותר של מידע ממספר גדול של מקורות מידע, וכן אינטגרציה של כל לוחות המשדרים של כל תחנות הרדיו בארהב, כולל כל רשימות ההשמעה שלהן - לכדי שורה אחת פשוטה, שמאפשרת חיפוש השיר בכמה בחירות בסיסיות מתוך תפריטים נפתחים, והזמנתו המיידית מחנויות המוסיקה. כה פשוט, כה מורכב, כה מדליק.

 

הריאלי: הפנימיה מבפנים

 

הפנימיה הצבאית הוותיקה שליד בית-הספר הריאלי בחיפה, המוכרת גם כבית חרושת קטן ואיכותי לייצור אלופים (ורמטכ"ל אחד), השיקה אתר רשמי. האתר מתמקד בשלושה היבטים: מידע לבני-נוער שמעוניינים להצטרף לפנימיה, הסברים על מסלול השוחר מכיתה י' ועד כיתה יב, וכן מידע על בית-הספר הריאלי, שבו לומדים חניכי הפנימיה. הגלריות הרבות באתר מעבירות משהו מהאווירה הייחודית של המוסד הזה, שבו ילדים בני 15-14 אוחזים נשק ומאומנים להשתלב בתפקידים מאתגרים בשירותם הצבאי, וסולל להם קריירה צבאית כמפקדים וכקצינים, לפחות עד גיל 26. האתר מציג עדויות של הורים לשוחרי הפנימיה, רשימות של כל הבוגרים מאז הקמתה ב-1955, וכן את שמות הנופלים.

 

קהילה: קופסת האקס-בוקס

 

ועוד קהילה, הפעם מסוג אחר לגמרי: חובבי האקס-בוקס - קונסולת המשחק מבית מייקרוסופט, מוזמנים להצטרף לקהילת האקס-בוקס הישראלית. הקהילה השיקה באחרונה אתר פרטי חדש, המספק מידע רב על הקונסולה והמשחקים, ומאפשר גם להכיר את חברי הקהילה עצמם. 

 

בלוגים: יומן לטעמי

 

אתר ישראלי חדש רוכב על טרנד הבלוגים, ומנסה להתמקם בין אתרי בלוגים ותיקים וגדולים, ולהציע לגולשים לנהל את היומן האישי שלהם על שרתיו. מיי בלוג אסתטי ומסודר, ומאפשר עיון בבלוגים מורשים לפי קטיגוריות, בלוגים פופולריים או שמות מנהלי הבלוגים. האתר מציע לגולשים להירשם כחברים ולפתוח יומן אישי מוכן מראש, שאותו ניתן לעצב לפי טעמכם, ולהזין אותו בתכנים על פי מידת הדינמיות הרצויה לכם. באופן תמוה למדי, אין באתר זכר לזהות מפעיליו, ובמקרה של הפקדת סודותיך הכמוסים על שרתים ברשת - יש באנונימיות הזו טעם לפגם.

 

עם זאת, לא נתפלא אם נגלה שמדובר ביוזמה שנועדה לייצר תשתית תוכן רחבה, שתשרת גולשים רבים,  ובכך תשמש בעתיד למטרות מסחריות או עסקיות.

 

שעשוע: חפשו את מיקי

 

הנה עוד משהו נחמד ששלח גדעון נח: מישהו עלה על כך שהמעצבים של אימפריית דיסני שותלים, כמעין בדיחה פנימית, את הסימן המוכר שהפך ללוגו של מיקי מאוס - העיגול עם האוזניים הגדולות - בכל מיני פריטים שהם מפיקים, באופן שייטמע ברקע ולא יבלוט לעין המתבונן. זה תירוץ מספיק טוב כדי להפעיל אתר קטנטן בעניין הזה, ולבקש סיוע מגולשי כל העולם באיתור של דמויות מיקי נסתרות. הגולשים לא מאכזבים גם הפעם: באתר נחשפים כמה עשרות מיקי-מאוסים סודיים - המסתתרים במבנה של מכונות, בצורת המתקנים בפארקים, בעיצוב הגרפי של פרוספקטים, במוצרים של דיסני ועוד.

 

טיפוח: ציפורניים פרחוניות

 

הנה עוד משהו שלבטח לא ישנה את חייכם: חברה ממזרח אסיה מציעה לגולשים דוגמאות ותבניות לציורי ציפורניים. ניתן להזמין אותן מוכנות, להדפיס או סתם להעתיק. דבילי ומיותר, אבל נורא יפה.

 

גלריה: הווינילים הכעורים ההם

 

ואחרון ודי מגדעון נח: הבלוגר מארק קנדלה, המכנה עצמו סטון, החל באחרונה להציג ביומנו גלריה קטנה של עטיפות תקליטי הוויניל המזעזעות ביותר. הקולקציה של עטיפות התקליטים אכן מרשימה בחוסר הטעם שלה, וסטון מזמין גולשים נוספים להעשיר את הגלריה בעוד עטיפות חסרות חן משנות השבעים והשישים. סטון, אגב, היה בכיר בתעשיית האינטרנט האמריקנית, ובשנה שעברה עשה קופה כאשר מכר עם שותפיו את הוט ג'ובס דוט קום ליאהו! בעסקה עתירת מאות מיליונים. כעת, מתברר, הוא עסוק בעניינים מינוריים יותר. 

 

 

ייתכן קושי בגלישה לחלק מהאתרים עקב עומס של גולשים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סבתא מגנובה
אתר ה-XBOX הישראלי
מומלצים